Zašto je čitanje važno za decu – i kako da ih ohrabrite da zavole knjige

Svi znamo da je čitanje važno i neophodno za dečiji razvoj, a razumevanjem kako navika čitanja može poboljšati rečnik, samopouzdanje i društvene veštine vašeg deteta, možete ga ohrabriti u tome na pravi način.

Svet u kome raste vaše dete se mnogo razlikuje od onog u kome ste vi odrastali – iako niko nije baš rado čitao lektiru, čitanje je pre ere interneta bilo najveći izvor informacija. Svaka kuća je imala pune police knjiga, a odrasli su redovno čitali dnevne novine i nedeljne magazine. Sada se sve može naći onlajn – uključujući i knjige – i potreban je pažljiv podsticaj u razvijanju ljubavi prema knjigama i svest o vrednosti pisane reči.

Razlozi zbog kojih je čitanje važno za decu

Čitanje uči o vrednosti knjiga

Ljubav prema čitanju otvara vrata novih svetova, a podsticanje te ljubavi od ranog detinjstva, uči o vrednosti knjiga i ističe ih kao suštinsko sredstvo za učenje, samorefleksiju i uživanje. Razumevanje ove vrednosti je neprocenjivo – to je dar koji obogaćuje život na mnogo nivoa i mnogo načina.

Poboljšava rečnik

Jezik se zaista obogaćuje jedino čitanjem – knjige podstiču pravilno i bogato izražavanje, a u vreme kada su komunikacione veštine od najvećeg značaja, kako u profesionalnom, tako i u privatnom životu, bogat rečnik je velika prednost. Deca povezuju značenje reči kroz priču i otkriće, a definicije postaju jednostavnije kako deca uče da kombinuju jezik sa maštom i bolje razumevaju strukture rečenice, rimovanje i asocijaciju.

Veština čitanja gradi samopouzdanje

Kada nedovoljno dobro čitate, „saplićete“ se oko težih reči i gubite dah pri dužim rečenicama, imate jak osećaj nesigurnosti – to je uobačajeno i kod dece i kod odraslih.

Kada rano počnu da čitaju, deca postaju sigurnija, a čitanje zanimljivih sadržaja na dnevnom nivou pomaže deci da razviju samopouzdanje i da se uvate ukoštac i sa složenijim materijalom i ne beže od čitanja naglas.

Povećava koncentraciju

Redovna navika čitanja poboljšava sposbnost koncentracije. Bez obzira da li vaše dete čita naglas ili mu vi čitate, ulaganje vremena i posvećenost priči, pomoći će vašem detetu da lakše i duže drži pažnju. Kada otkrije uživanje u knjizi i otkrivanju novog sadržaja, steći će sposobnost da isključi spoljašnje distrakcije i da koncentrisano čita duže vremena u kontinuitetu, a ova navika će mu biti korisna i prilikom učenja.

Uživanje u čitanju je vreme za povezivanje

Rituali čitanja omiljenih priča pred spavanje su često najmirnije i najintimnije vreme koje provodite sa svojim detetom, a i najbolji način da dete zavoli knjige – čitanje će ga uvek emocionalno asocirati na najbliskiju povezanost, ljubav i udobnost.

Pročitajte i ovo: Vaspitavanje dece bez ekrana – metode koje će vam olakšati svakodnevicu

Priče podstiču empatiju

Kada čitate o tuđim događajima i sudbinama, poistovećujete se sa onim što likovi u knjizi (slikovnici) proživljavaju – deca mogu čitanjem razviti snaćno razumevanje emocija drugih, kao i sopstvenu samosvest u odnosima. Važno je i da prodiskutujete o onome što ste pročitali, a ako vaše dete rastužuje sudbina junaka, možete ga podstaći da osmisli priču sa drugačijim tokom – tako se podstiče mašta i izražavanje osećanja.

Knjige bude maštu i šire perspektivu

Istraživanje magičnih svetova, izmišljeni likovi i priče o životinjama, podstiču decu da koriste svoju maštu i budi kreativnost. Što više čitaju, njihova perspektiva je sve šira, jer su podstaknuta da razmišljaju van okvira, što unosi boju i uzbuđenje u svakodnevicu.

Čitanje podstiče prihvatanje različitosti

Omogućite detetu da istražuje svetove koji nisu slični njihovom – knjige o različitim kulturama, religijama i ljudima koji imaju drugačije vrednosti, proširuje um i srce vašeg deteta, dajući mu uvid u šarolikost sveta i raznolike načine života. Vaše dete će obožavati priče o Indijancima i konjima, o Eskimima i njihovim psima, japanskim ratnicima, afričkim plemenima…

Knjige razvijaju društvene veštine

Iako knjige čitate uglavnom sami, literatura je voma važna za razvijanje društvenih veština, jer pruža teme za diskusiju i učenje, uz poboljšanje veština rešavanja problema. Čitanje omogućava detetu da se stavi na nečije mesto, oseti emocije i proživi uspone i padove svakog lika. Uživljavanje za koje su deca veoma sposobna, pruža alate za komunikaciju sa ljudima iz svih sfera života, a empatija koja se ovim razvija omogućava jasnije razumevanje različitih situacija i reakcija.

Čitanje je dobra priprema za akademsko učenje

Učenje iz knjiga je često najzahtevniji oblik učenja, koji traži sposobnost koncentracije, praćenja kompleksnog sadržaja, izdvajanje suštinski važnih podataka, dedukcije – a sve se to razvija čitanjem. Deca koja ne razviju naviku čitanja do sredine osnovne škole imaju više problema da prate nastavne planove i programe.

Najbolje što možete učiniti da vašem detetu školovanje ide lakše, jeste da sa njim dosledno čitate i upućujete ga da razvija ljubav prema knjigama i pisanoj reči. Razumevanje pročitanog je veliki deo učenja gradiva, a to će biti mnogo lakše ako dete ima naviku da prati priču, razmišlja o događajima i povezuje ih.

Deca koja uživaju u čitanju, lakše postižu akademske uspehe, a bilo da vole fikciju, istorijsku literaturu ili ljubavne romane, knjige su izvor informacija i saznanja. Ljubav prema knjigama usađuje želju za saznavanjem i učenjem.

Kako da ohrabrite dete da uživa u čitanju

Budite čitalac! Držite knjige u kući i redovno ih čitajte, nabavite dečije bogato ilustrovane dečije knjige i slikovnice, i čitajte ih svom detetu i pre nego što krene u vrtić ili školu. Istraživanja pokazuju da 42% dece koja kod kuće imaju manje od 10 knjiga ne voli da čita, dok svega 12% dece kojoj je kod kuće dostupno preko 200 knjiga, ne razvije ljubav prema čitanju.

Odvojte posebno vreme za uživanje u litaraturi – i čitajte detetu njegove omiljene priče, koliko god puta to želi. Deca imaju fazu kada žele da slušaju ili čitaju jednu istu priču (slikovnicu, knjigu) mnogo puta, pre nego što požele da otkriju neku novu. To ima veze sa umirujućim ritualima, koji podstiču povezivanje, osećanje udobnosti i bezbednosti, a takođe pomaže detetu da razvije naviku čitanja.

Ohrabrite dete da se isključi iz digitalnog sveta, kada uzme knjigu – u vašim zajedničkim čitalačkim trenucima (koji mogu prerasti okvire zajedničkog čitanja i pretvoriti se u porodični ritual u kome svako u tišini čita svoju knjigu) ostavite telefone i druge uređaje van sobe. Bez elektronske distrakcije, dete će moći potpuno da se opusti i uživi u priču, što poboljšava njegovo emocionalno iskustvo i podržava mentalno zdravlje, dugoročno.

Pustite dete da izabere literaturu – nemojte mu nametati svoju omiljenu knjigu iz detinjstva i ohrabrite ga da čita raznovrsne knjige. Ne brinite ako vam se čini da je posegnulo za nečim što ne može da razume – to je samo još jedno polje za otvaranje kompleksnih pitanja o kojima možete razgovarati, a iskreni razgovori bez osuđivanja i zamagljivanja pojmova (u stilu „kad porasteš, kašće ti se samo“) produbljuje vašu vezu i poverenje.

Kada čitate svom detetu, uživite se i glumite – dajte likovima različite glasove, glumite delove priče, blesavite se! Zabava prilikom čitanja je odličan način da dete prihvati čitanje kao zanimljivu i uzbudljivu aktivnost.

Pričajte priče – ne morate ih uvek čitati. Predložite detetu da uzmete likove iz različitih priča, da ih spojite i smislite šta bi oni mogli da rade i doživljavaju zajedno. Izmislite potpuno novu priču i podstaknite dete da izmišlja likove i radnju. Možda upravo utirete put budućem piscu bestselera.

Pročitajte i ovo: Motivaciona jesenja aktivnost za decu: Kako da zajedno napravite vision board

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević