10 stvari koje treba da doživite u odnosu – ukoliko je vaša emocionalna veza sa partnerom jaka

Kompletna, zdrava i stabilna veza zasniva se na dubokoj povezanosti među partnerima, koja uključuje „veliku trijadu“ – fizičku prisnost, koja obuhvata seksualnu privlačnost i „organsku“ vezu, intelektualnu kompatibilnost, što znači da imate zajednička interesovanja i usklađen smisao za humor, dok je poslednja stavka emocionalna veza, koja uključuje osećaj duboke povezanosti, koja od suštinskog je značaja za snagu i dugovečnost odnosa.

Šta je emocionalna veza

Emocionalna povezanost je deljenje zajedničkog neizgovorenog jezika sa partnerom, koja vam omogućava da se uskladite sa njegovim potrebama i problemima i da pratite sve što je značajno za njega – bilo da mu predstoji veliki izazov na poslu, ili se samo posvađao sa svojojm mamom. Emocionalna veza je sinergija između dve ličnosti, koja stvara ravnotežu između međusobnog podsticanja ka rastu i napretku i zadržavanja udobnog mesta za utehu i podršku u teškim trenucima. Ova vrsta veze je lepak koji spaja – X faktor, koji vezu čini jakom i uključuje poverenje, razumevanje i ljubav, koje se izražava na mnogo načina.

Mnogi parovi su snažno povezani na druge načine, dok im emocionalni faktor nedostaje i stvara neravnotežu, čije uzroke ne uspevaju da definišu. Duboka emocionalna veza se može prepoznati po nekim specifičnim načinima na koje par funkcioniše.

emocionalna-veza

Znaci da je vaša emocionalna veza snažna i duboka

Prijateljstvo – pre svega

Temelj snažne emocionalne veze je prijateljstvo, koje vremenom evoluira u duboko razumevanje, poštovanje i simpatiju. Kada partnera volite i poštujete kao najboljeg prijatelja, povezani ste sa njim na duboko ljudski način – saosećate sa njim, cenite njegov način razmišljanja i način donošenja odluka, tražite njegove savete, uvažavate njegov doprinos i uživate u njegovom društvu. Kada bi svi ostali nivoi veze nestali, kao da romantična veza među vama nikada nije ni postojala, i dalje biste želeli da ovu osobu imate u svom životu i na svojoj strani, kao vrednog prijatelja.

Emocionalna veza, interne šale i zajednička iskustva

Emocionalna veza se tiče razvijanja zajedničkog iskustva sa svetom – odlazak na putovanja, rad na projektima, zajednički hobiji, način na koji se šalite i zadirkujete zbog međusobnih slabosti i sklonosti, uspomene koje stičete i na koje se sa radošću osvrćete nakon mnogih godina. Iz svih doživljaja koje ste podelili u srećnim trenucima i bili tu jedno za drugo u teškim, razvija se lakoća sa kojom jedno drugo razumete i prihvatate. Što više istorije imate, razvijate snažniju emocionalnu vezu.

Pročitajte i ovo: Nedostatak podrške u braku – kad partner sabotira vaš napredak

Svakodnevni razgovori i zajedničke navike

Doslednost i pouzdanost su važni elementi emocionalne veze, što znači da se redovno pojavljujete jedno za drugo, na razne načine – uvek znate kakav raspored ima svako od vas i računate na vreme kada ćete se čuti i videti. Redovno razgovarate o dnevnim i svim ostalim stvarima i negujete navike zajedničkog provođenja vremena, bilo da volite uveče da prošetate, ili da zajedno popijete čašu vina posle večere i to je nešto o čemu ne morate da se dogovarate, to su vaši podrazumevani planovi. Ali, ako se nešto promeni, nešto drugo iskrsne i poremeti rutinu nekome od vas, on obaveštava partnera o tome, poštujući podrazumevane dogovore i očekivanja.

Dobro se osećate jedno pored drugog

Emocionalna povezanost ne zahteva neprestanu razmenu –  – komunikacija je mnogo više od toga. Više od svega, emocionalna veza sa partnerom je mogućnost da vodite sadržajne razgovore o bitnim stvarima – osećanjima, prijateljima, porodičnim zapletima, politici, religiji, ciljevima, brigama, planovima… Ali, tu je i druga strana dubokih razgovora – sedenje u tišini i uživanje u međusobnom društvu, dok svako radi nešto svoje. Parovi koji imaju duboku emocionalnu vezu nalaze mir i utehu u tim jednostavnim trenucima.

prva-godina-braka

Važne vesti prvo javljate jedno drugom

Bilo da se dogodi nešto neprijatno, ili nešto uzbudljivo i radosno, partner je prva osoba sa kojom želite to da podelite. Ako imate duboku emocionalnu vezu sa partnerom, njega prvo zovete, ili mu šaljete poruku – automatski i bez razmišljanja. Jedno drugo obaveštavate o bilo čemu važnom što se dogodilo, u roku od nekoliko minuta, jer imate potrebu da to podelite sa partnerom – zato što je on vaš najbolji prijatelj koji se raduje sa vama i zbog vas, saoseća sa vašim tugama i brigama i pruža vam oslonac u teškim trenucima.

Emocionalna veza i poveravanje

Snažna emocionalna veza omogućava vam da se poveravate partneru, ne strahujući da će vas osuditi ili se naljutiti – jer iskreno želite sve da podelite sa njim. Ako nemate tako snažnu vezu, možete odabrati da nešto ne poverite partneru, jer ne verujete da će ono moći da se nosi sa tim emocionalno i da vam bude oslonac. Ili sumnjate da će reći nekom drugom tajnu koju mu poveravate, ili čak mislite da njemu to uopšte nije važno i da mu nije stalo do onoga što vas tišti.

Pročitajte i ovo: Ko vam je na prvom mestu – deca ili partner (i da li morate da birate)?

Možete biti ranjivi sa partnerom

Možete li se slomiti pred svojim partnerom, bez straha da vas neće razumeti ili će vas osuditi? Možete li mu poveriti svoje najveće strahove i svoje anksiozne misli, stvari zbog kojih se stidite ili kajete, gluposti koje ste greškom i nepažnjom napravili? Emocionalno bliski partneri ne strahuju da će partner negativno reagovati na njihovu ranjivost i slabosti, da će im prebaciti da preteruju, ili ih oštro kritikovati, oni znaju da su ranjivost i intimnost povezani i spuštaju gard jedno pred drugim.

Razmenjujete neseksualne dodire

Parovi razmenjuju različite vrste dodira i nežnosti – neki dodiri su električni, senzualni, bude strast i vode do intimnog odnosa. Ali, partneri sa dubokom emocionalnom vezom imaju potrebu da razmenjuju fizičku nežnost koja nije seksualna. Oni se često grle, drže za ruke, miluju jedno drugo po leđima, ljube se u kosu, čelo, obraze, dodiruju se u prolazu – ova vrsta dodira neguje emocionalnu vezu i fizičku povezanost na neseksualan način i podržava duboku povezanost. To je značajan način da jedno drugom pokažete naklonost i potvrdite prisutnost.

Možete predvideti međusobno ponašanje

Zato što postoji duboka emocionalna veza i dubok osećaj za blisku osobu, postoje i očekivanja da nam neko pročita misli, kao i uzimanje druge osobe zdravo za gotovo. Možda ne možete uvek da se oslonite na to što nekog dobro poznajete, znate sve njegove navike i sve izraze lica i možete da pretpostavite kada će se uznemiriti, naljutiti ili uplašiti, ali možete se osloniti na svoj osećaj, kada se pojave spoljašnje smetnje i „napadi“ na vaš odnos. Kada vam neko nešto priča o postupcima vašeg partnera, možete sa velikom preciznošću znati da li je to istina ili nije, jer verovatno imate tačna uverenja o tome ko je i kakav je – znate njegove pozitivne i negativne osobine, slabosti i snage, znate ga do srži.

Intuitivan osećaj koji razvijate za svog partnera, uvek će vam reći kada nešto nije u redu. Možete znati kada je partneru povređena sujeta, kad ga nešto nervira ili zabavlja, kada se brani zbog stare navike koju ne želi da prekine. Znate kako da razgovarate sa njim i da se nosite sa njegovom neprijatnom stranom u lošim danima, a isto zna i on o vama.

Pored svega drugog, vi ste partneri za odgovornost

Dobro znate kada vaš partner nije u skladu sa sopstvenim standardima i obrnuto, i možete jedno drugo da upozorite da možete bolje, bilo da se radi o razvijanju zdravih navika, odustajanju od ograničavajućih uverenja, ili odbijanju pomirenja sa članom porodice. Kada vas partner kritikuje, ili izražava zabrinutost, vi shvatate da to dolazi sa mesta ljubavi i brige, slušate ga i shvatate zašto vam to govori – verujete njegovom mišljenju i dobronamernosti. Duboka emocionalna povezanost tiče se i toga da jedno drugo činite boljim osobama i podstičete međusobni rast.

Pročitajte i ovo: Kako da razumete dinamiku odnosa sa vašim partnerom – i zašto je to važno

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević