Razlozi zašto greške predstavljaju važne životne lekcije

Kako stojite sa ljutnjom i opraštanjem? Da li vam je lakše kad drugi prave greške – brže im oprostite nego sebi? Kada neko drugi nešto pogreši, možete se brinuti, ako je u pitanju bliska osoba i možete želeti iz sve snage da ste vi bili na njenom mestu, lakše biste podneli svoju povređenost i jad, nego kada se tako oseća vaše dete, partner, prijatelj ili druga bliska osoba. Krivo vam je kad prave greške, ali ih ne osuđujete i opraštate im. Čak se nadate da će nešto naučiti iz svojih grešaka.

Ali zato sebe možete kinjiti do sto jedan i nazad, patiti od nesanice i anksioznosti i povećavati pritisak i stres do mile volje. Naravno da ne volite to da radite – da kažnjavate sebe. Ali naravno da to radite, kad ne možete da prihvatite i oprostite svoje greške.

Bez obzira da li ste pogrešili zbog neznanja, trenutne slabosti, impulsivnog ponašanja ili neinformisanog donošenja odluka, važno je da shvatite da je najvažnije kako se suočavate sa svojim greškama – vi niste vaše greške, ali vaše greške jesu vaše lekcije.

Greške u pravljenju grešaka

Najveći problem nastaje kada se vezujete za svoje greške i identifikujete sa njima. Niste loši, glupi, nesposobni i bezvredni, iako se zbog svojih grešaka tako osećate. Da biste to prevazišli, potrebno je da shvatite zašto ste nešto uradili, šta je dovelo do toga, šta je uticalo na vas – i da razdvojite sebe, svoju ličnost i sopstvo od grešaka koje ste napravili.

Kako da sebi oprostite greške

Priznajte svoje greške

Prvi korak u redefinisanju sopstvenog života, jeste da sebi počnete da govorite istinu. Morate priznati da je ono što ste uradili pogrešno i da su posledice očekivane. Poricanje ili ignorisanje ove činjenice siguran je način da ostanete zaglavljeni u prošlosti.

Prihvatite posledice

Što je urađeno, urađeno je – ne možete promeniti prošlost, ali možete promeniti igru, tako što ćete se suočiti sa posledicama svojih grešaka, bilo da ste ih napravili svesno ili nesvesno. U zavisnosti od stepena i vrste greške koju ste napravili, možda nećete morati da živite sa posledicama do kraja života. Ali ako morate, i to je u redu, jer je to način da nastavite dalje.

Umanjite štetu

Sagledajte posledice i pronađite ono što možete ublažiti i ispraviti – to može biti prihvatanje odgovornosti, ulaganje napora da popravite ono što ste pokvarili, bilo da su u pitanju odnosi ili materijalna greška, ili izvinjenje i traženje oproštaja. Ovo je ključni deo otpuštanja i opraštanja.

Pročitajte i ovo: Zašto je važan snažan i zdrav ego

Cenite svoje greške

Ubrojte svoje greške u svoje blagoslove – kad imate izvestan broj godina i iskustva, imate perspektivu iz koje možete uvideti da vas je neko pogrešno ponašanje u prošlosti provelo kroz neka dragocena iskustva i dovelo vas dotle gde ste sada. Iz te perspektive, ljudi ponekad zaključuju „to je najbolje što je moglo da mi se desi“ govoreći o prekretnici do koje je doveo određeni događaj ili greška (u rezonovanju i postupanju).

Naučite da cenite činjenicu da su vaše greške vredne lekcije i da se od njih sastoji većina vaših najvažnijih iskustava – kroz koja biste opet prošli, kad biste se vratili u prošlost.

Cenite greške koje ste izbegli

Razmislite i napravite korak dalje – uočite one male pogrešne poteze koji su vas spasli od velikih grešaka u koje biste upali, da niste napravili prvo te manje. Setite se sticaja okolnosti zbog kojih ste odustali od nekih odluka i postupaka i tako izbegli katastrofalne posledice. Cenite osećanje da ste bili vođeni u tome – da sve što ste uradili i što niste uradili ima svoj dublji smisao.

Oprostite sebi

Kada priznate i prihvatite svoje pogrešne postupke i njihove posledice i uradite sve što možete da popravite što je moguće popraviti, na redu je opraštanje sebi. Prestanite da krivite sebe, oslobodite se stida i kajanja – suđenjem sebi zarobljavate sebe u tom tesnom modelu i sabotirate svoj lični rast. Možda će to biti vrlo dug i težak proces, ali učinite sve što treba da učinite da biste se oslobodili tereta i oprostili sebi. Opraštanjem priznajete svoje nekadašnje slabosti i dozvoljavate sebi da u sadašnjosti budete bolji od toga, da više znate, razumete i imate više snage da se oduprete iskušenjima. Ako je u vašem sistemu vrednosti ispaštanje zbog grešaka neophodno, onda smislite način iskupljenja i vremenski rok za ispaštanje – to ne treba da traje celog života, već da bude proces oslobađanja.

Pridržavajte se novih vrednosti

Da biste se osigurali da ne ponovite greške, pobrinite se da svoje vrednosti jasno predstavite sebi i da ih se dosledno pridržavate. Odgovorno i dosledno ponašanje će podržati vaše opraštanje sebi i osnažiće vaše samopoštovanje. Bićete sigurni da više niste ta ista osoba koja je u prošlosti donosila loše odluke i nanosila štetu sebi i drugima.

Lekcije za budućnost

Poslednji korak u oslobađanju od grešaka iz prošlosti je korišćenje tog iskustva za izgradnju bolje budućnosti. Naučite svoje lekcije i koristite svoje iskustvo da izbegnete zamke – naročito one koje ste skloni sami sebi da postavljate. Budite svesno, namerno i dosledno različiti od svojih grešaka i njihovih posledica – budite ona osoba koja je nešto naučila o sebi i koja ceni svoje iskustvo.

Pročitajte i ovo: Kako da promenite stav i prestanete da se žalite

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.