Najčešće greške u uređenju zbog kojih vaš dom izgleda neuredno

Uređenje doma je stvar ukusa i praktičnosti, ali i vam je (kao i kod kuvanja) potrebno malo promišljanja i usvajanja veština stručnjaka. Postoje neke uobičajene greške u uređenju doma zbog kojih vam kuća može delovati neuredno i razbacano, koliko god volite i redovno održavate čistoću i red.

Dekorateri prepoznaju neke najčešće greške, koje žene prave u uređenju doma, koje narušavaju utisak urednosti.

Greške u uređenju doma koje stvaraju utisak neurednosti

Uređenje doma sa previše materijala sa dezenom

Maksimalizam sve više potiskuje do nedavno veoma popularan minimalizam u uređenju, jer daje lični pečat i toplinu. Minimalističko uređenje doma može delovati hladno i bezlično, a vedri cvetni dezeni, tepisi sa krupnim šarama ili geometrijski printovi mogu delovati prijatno i ušuškano. Međutim, ako imate suviše kombinacija, ili je svaka pokrivena površina sa različitim dezenom, prostor može delovati preopterećeno i neuredno. Stručnjaci savetuju da odaberete manje međusobno komplementarnih printova i uskladite ih sa jednobojnim materijalima i čvrstim površinama, kako bi vaš dom delovao promišljeno dekorisan.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lois C (@colourfulleopard)

 

Preterivanje sa zidnim ukrasima

Može biti primamljivo koristiti zidove kao galerijski prostor i izložiti sve vrste umetnosti koju imate – slike koje ste dobili na poklon i koje su vam draga uspomena, printove omiljenih radova velikih umetnika, dečije crteže, bakine umetnički izvezene Vilerove goblene, porodične fotografije.

Kada kačite radove kojima želite da budete okruženi previše blizu jedan drugom, to će delovati neorganizovano i preplavljujuće. Umesto toga, odaberite nekoliko slika koje najviše volite i rasporedite ih tako da prostor diše. Dečije crteže i fotografije možete izložiti kao kolaž na panou, koji će možda bolje doći do izražaja u kuhinji ili hodniku, nego u dnevnoj sobi.

Vodite računa i o bojama i temama radova i nastojte da se uklope (ili prave efektan kontrast) sa ostatkom dekora. Takođe, ramovi bi trebalo da odgovaraju nameštaju i atmosferi sobe – nemojte stavljati pozlaćene i izrezbarene ramove, pogodne za salon, ako ostatak dekora nije salonski (kristalni luster, stilski nameštaj…).

 

Uređenje doma sa previše nameštaja

Izgleda da je to uobičajen problem u svakom domu – svi imamo neku fotelju, komodu ili stolice koje smo nasledili, ili preneli iz starog domaćinstva, ili nikako da se oslobodimo nekog kauča koji je postao neudoban, ali je ipak zgodan kad se okupi više ljudi. Prostor može biti zakrčen viškom nameštaja i izgledati neuredno, naročito ako su komadi nameštaja neusklađeni (starinska vitrina za koju ste sentimentalno vezani nasuprot praktičnog regala sa uklopljenim policama i fiokama).

Nastojte da ne popunjavate svaki prazan prostor nameštajem, kada nabavljate nove komade izbacite stare i razmestite ih strateški, kako biste imali slobodan prostor za kretanje. Ako često udarate o neki ugao nameštaja, ili zapinjete nogom dok žurite kroz kuću ili čistite, to je siguran znak da treba malo da raskrčite prostor. Možda je dovoljno promišljenije rasporediti postojeće komade.

Pročitajte i ovo: Šta treba da izbacite kako biste oplemenili enterijer svog doma

Pretrpan hodnik

Uređenje doma često zapostavlja hodnik u kome se gomila sve čemu niste mogli da pronađete bolje mesto, ili što želit da vam bude na dohvat ruke. Ako vam plakar u hodniku nije dovoljan za odlaganje jakni, mantila, kaputa, cipela, patika, čizama, već koristite i dodatne čiviluke i kuke za kačenje i ređate obuću po hodniku, ne samo što ćete se stalno saplitati o sve što je na podu i obarati ono što visi, već ćete se i osećati haotično čim uđete u kuću. Imajte na umu da hodnik postavlja ton za vaš dom i razmislite kako biste mogli da ga bolje organizujete – možda će veći plakar i cipelarnik rešiti problem, ili više kuka za kačenje i polica za odlaganje marama, šalova, kapa, rukavica…

Kablovi na sve strane

Ako ste kao mi, sigurno imate nekoliko produžnih kablova sa velikim brojem utičnica, koje ste nastojali da rasporedite praktično, kako biste pouključivali sve uređaje koje stalno koristite. Kablovi su neophodni i korisni, ali mogu delovati krajnje neuredno, jer se nekako uvek umrse i kao da privlače prašinu. Ukoliko uvek stoje na istom mestu (ne vadite punjače za laptop i telefon iz utičnica) pričvrstite ih i privežite zajedno, a ako svi idu duž zida ili radnog stola, koristite lajsne za maskiranje kablova, ili pričvršćivače za drvene površine. Ako želite da prikrijete predmete kao što su ruteri, ili utičnice na produžnim kablovima, stavite ih u ukrasnu kutiju ili korpu sa poklopcem, na kojoj ste napravili rupe pri dnu i sa strane, da biste mogli da provučete kablove.

Uređenje doma u previše jarkih boja

Kao što previše različitih šara može učiniti da prostor deluje neuredno, tako mogu delovati i jarke boje. Smelo okrečeni zidovi u kombinaciji sa jarkim bojama mogu delovati moderno i zanimljivo, ali su opterećujući za oko. Dizajneri preporučuju kombinovanje jarkih elemenata sa preovlađujućim neutralnim tonovima – sužavanje vaše palete boja ne jednu ili dve upadljive boje u kombinaciji sa mirnim i neupadljivim tonovima, pomaže da prostor izgleda povezanije i prijatnije.

Previše razbacanih jastuka

Jastučići mogu biti sinonim za udobnost i najdekorativniji element, kojim unosite boje i razigranost u svoj dom, ali previše jastuka na jednom mestu može izgledati haotično. Ograničite se na po dva jastuka na svakom kauču i po jedan na foteljama i naslonjačama i uskladite njihove teksture, boje ili jarke elemente sa ostatkom nameštaja i dekora, preporučuju stručnjaci za uređenje doma.

Pročitajte i ovo: Jednostavne navike žena kojima je dom uvek uredan

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević