7 grešaka koje pravimo dok uređujemo dom, a možemo da ih izbegnemo
Imati želju da lični prostor uredimo prema svojim afinitetima, da vrišti individualnost, jeste kolektivna stvar, ali nije svaka individua maher za estetiku i dizajner enterijera bez sertifikacije i diplome. Zato često omašimo poentu i ne „udesimo“ baš svaki kutak tako da izgleda skladno i onako kako smo videli dok smo skrolovali po Pinterestu u potrazi sa inspo momentima.
Kako vaši detalji u prostorijama ne bi odudarali jer zapravo ne idu zajedno, odlučili smo da vas lišimo početničkih “fejlova” koje iznova pravite, jer niste bili svesni u čemu je “caka”. Javlja se čak sedam najčešćih grešaka koje mnogi mahom prave pri uređenju enterijera, a načelno je lako izbeći ih čim osvestite da postoje.
Greške u uređenju doma
Preterujete u detaljima
Postulat „manje je više“ sija u svom punom sjaju kad govorimo o uređenju enterijera i nema mesta gledanju kroz prste, osim ako zaista niste hteli da one koji vam dođu u posetu asocirate na prosečnog hordera koji nije bacio ili „arhivirao“ na tavanu nikad i ništa u slučaju da baš ona lampa tamo nekad slučajno zatreba. Ako kupujete novu stvar, slobodno staru stavite sa strane/poklonite/preprodajte jer vam zaista ne treba ničega duplo, a to ćete shvatiti na teži način i u momentu kad budete počeli da se saplićete o stvari i obarate ih sa polica u prolazu.
Kupujete gomilu nameštaja odjednom
Ako imate ideju o stilu u kom želite da uredite stan, a desi se da imate i novac na gomili, to ne treba da bude zeleno svetlo za kupovinu nameštaja u isti mah jer bi trebalo planski dodavati stvari, kako bi vam se utisak o svakom ubačenom elementu slegao i kako biste imali vremena da razmislite šta bi se idealno uklopilo sa onim što već imate. Utisak koji imate u glavi je jedan dok ste u radnji, a drugi kad nov detalj zapravo ubacite u svoj životni prostor i to je nešto što bi uvek trebalo da imate na umu.
Ne planirate kupovinu
Ako vam se ulazak u prodavnicu nameštaja, posuđa i detalja za kuću dogodi kad god pomislite hajde da svratim da vidim šta ima novo u ponudi, verovatno ste u startu pogrešili i kupili nešto jer samo niste bili raspoloženi da iz radnje izlazite praznih ruku. Potom to nešto doneli kući i stavili na vidno mesto jer je novo, a ne nužno i pripadajuće u prostoru. E, baš tu kreće famozni prostorni nesklad, a rešava se lako – počnite da planirate kupovinu noviteta za kuću.
Previše tame i sivila
Mračna pećina za ulazak u večnu depresiju, ili kutak koji je prijatan za boravak, pitanje je sad? Može biti oba, a to zavisi od vas i vaše spremnosti da izbalansirate spektar boja tako da ne dominiraju one na polaritetu tamnih, već da nađete sredinu koja će ostaviti utisak uravnoteženosti. Zapamtite, balans je ključ svakog uspešnog dizajnerskog poduhvata, čak i kad želite ekscentričan momenat jer neobično i preterano nipošto ne smete izjednačavati, što nas vodi do sledeće tačke ili, bolje rečeno, greške.
Insistirate na efektu nikad viđeno
Hoćete da ljudi baš iza vaših vrata nalete na inspiraciju da ne moraju i oni da traže po Pinterestu? Okej, lepo, ali hajde da vidimo ima li element šoka zaista smisla u prostoru kojim vi raspolažete. Kako ne biste dobili komentar „ovo mi je malo too much“, više nego „uf, kako je ovo dobro“, možda možete da se konsultujete sa više pari očiju pre nego što date ogroman novac na stilski komad kom ćete se posle nekog vremena i sami iščuđavati.
Sve je u istom stilu
Našli ste vajb koji vam se dopada i insistirate na tome da čitav stan bude uređen u tom maniru. Kad vas misli navedu da se zapitate zašto, shvatate da se, u stvari, bojite da eksperimentišete? Nemojte ograničavati kreativnost jer tako oduzimate od individualnosti koju smo pomenuli na početku. Kombinovanje stilova samo treba pažljivo isplanirati i sve su šanse da će prostor da izgleda zadivljujuće. Vežbajte upotrebu estetskih principa na delu, a kombinovanje dva raziličita stila na mestima gde osetite da mogu da se prepliću, može da rezultira ocenom odličan, pet.
Lepo, ali neudobno
Možda prolazi kod cipela na štiklu u kojima većinski sedimo na nekom slavlju, ali ne i nameštaja. Komforno okruženje zaista nije stvar kompromisa i nemojte da vam se želja da oduševite posmatrača nametne pre potrebe da se na ugaonoj garnituri kvalitetno odmorite. Takođe, stolica na kojoj sedite dok ručate ne sme da vas košta problema sa kičmom po cenu toga što je prijatna za oko. Besmisleno je, priznaćete.
Pročitajte i ovo: Osvetljenje za najprijatniju atmosferu vašeg doma – atraktivne lampe prema predlogu naših stilista
Naslovna fotografija: pexels.com
Milana Petković