Šta su tačno hibridne kreme za sunčanje i da li su efikasnije od drugih?

Svi dermatolozi se slažu da je za zdravlje i zaštitu kože najvažnija redovna upotreba kreme za sunčanje. I to je savet koji se stalno ponavlja, u svakom predlogu rutine nege kože. Ali, kako da pronađete pravu kremu? Da li treba da koristite mineralnu ili hemijsku kremu? Ili su možda hibridne kreme za sunčanje bolji izbor?

Bez obzira da li stalno isprobavate nove proizvode za zaštitu od sunca ili samo pokušavate da usvojite naviku korišćenja kreme za sunčanje, hibridne formule su vredne razmatranja.

Da biste odabrali pravu kremu sa zaštitnim faktorim, korisno je znati svojstva i razlike između mineralnih, hemijskih i hibridnih formula.

Mineralne i hemijske kreme za sunčanje

Mineralne kreme za sunčanje su na bazi cink oksida i titanijum dioksida. Velika prednost mineralnih krema je u tome što ih i jako osetljiva koža dobro podnosi. Nedostak je masnija tekstura ovih krema, kao i beli trag koji mogu ostaviti na koži.

Kreme za sunčanje sa hemijskim filterima imaju tendenciju da izazovu iritaciju osetljive i reaktivne kože. One imaju nežniju teksturu, bolje se upijaju i ostavljaju malo (ili nimalo) belog traga. Potencijal da izazovu reakciju ne znači da će se to i dogoditi. Ako imate osetljivu kožu, uz malo eksperimentisanja možete pronaći kremu za sunčanje sa hemijskim filterom koja će vam odgovarati. Ali ako imate probleme sa kožom, poput rozacee ili dermatitisa, mineralne kreme će verovatno biti bolji izbor.

Hibridne kreme za sunčanje

Hibridne kreme za sunčanje kombinuju mineralne i hemijske sastojke u svojoj formuli za zaštitu od sunca. To im daje prednosti obe vrste krema, koje istovremeno minimiziraju njihove nedostatke. Manji deo mineralnih filtera omogućava elegantniju teksturu, manji beli trag i bolje upijanje nego kod krema koje sadrže samo mineralne filtere. Dodatak hemijskih filtera doprinosi širokom stepenu zaštite, sa manjom šansom za iritaciju kože. Ipak, u kojoj meri će prednosti nadmašiti nedostatke, zavisi od formule određene kreme.

Sastojci u hibridnim kremama za sunčanje

Hibridne kreme za sunčanje sadrže jedan ili više aktivnih sastojaka koji se nalaze u mineralnim i hemijskim kremama za sunčanje.

Mineralne kreme obično sadrže aktivne sastojke (cink oksid i titanijum dioksid) koji na površini kože stvaraju fizičku barijeru. Ovi sastojci pogoduju osetljivoj koži ili koži sklonoj aknama i pružaju zaštitu širokog spektra. Hemijski sastojci za zaštitu od sunca uključuju avobenzon, oktinoksat, oksibenzon, oktokrilen i homosalat. Ovi sastojci pretvaraju UV energiju u toplotu, koja se zatim oslobađa iz kože. Kreme za sunčanje formulisane sa ovim aktivnim sastojcima obično imaju lakšu, manje masnu teksturu i bolje se upijaju. U zavisnosti od razmere i kombinacije sastojaka, hibridne kreme mogu pružiti idealnu zaštitu, uz izbegavanje iritacije, masnoće i belih tragova.

hibridne kreme za sunčanje

efikasnost hibridne kreme za sunčanje

Hibridne kreme za sunčanje nisu nužno efikasnije, ali kombinacija elementa oba tradicionalna tipa krema ima svoje prednosti.

Sa hibridnom kremom za sunčanje, dobićete zaštitu širokog spektra (od UV i UVB zračenja) koju ne biste dobili od hemijske kreme za sunčanje koja ne pruža tako širok spektar pokrivanja. Ali hibridna krema za sunčanje neće nužno biti efikasnija od mineralne ili hemijske kreme za sunčanje.

Faktori za izbor odgovarajuće kreme

Osetljivost kože – dermatolozi često preporučuju mineralne kreme za sunčanje za osetljivu kožu. To je zato što sastojci imaju tendenciju da budu manje iritantni.

Uzmite u obzir svoj tip kože. Osobama sa masnom kožom ili kožom sklonom aknama može više prijati hemijska krema za zaštitu od sunca, jer je lakša i bolje se upija.

Takođe, birajte kremu za sunčanje u odnosu na svoj ten – ako vam je ten tamniji, tendencija mineralnih krema da ostavljaju bele tragove, može biti odlučujuća.

Ako provodite dosta vremena na otvorenom i više ste izloženi suncu, neophodna vam je zaštita širokog spektra, koju možete pronaći u mineralnim i hibridnim kremama za sunčanje.

Možda želite da razmislite i o uticaju na životnu sredinu. Neke hemikalije koje se koriste u hemijskim kremama za sunčanje mogu oštetiti koralne grebene i morski život. Mineralne kreme za sunčanje, koje ne sadrže hemijske UV filtere, obično su bolja opcija ako tražite kremu za sunčanje bezbednu za životnu sredinu. Neke hibridne kreme za sunčanje su takođe ekološki formulisane, ali uvek je dobra ideja da proverite etiketu proizvoda.

Specifični sastojci će se razlikovati od proizvoda do proizvoda, ali hibridne kreme za sunčanje generalno kombinuju hemijske sastojke koji apsorbuju UV zračenje, sa svojstvima sastojaka mineralnih krema koja reflektuju UV zrake. Ovi proizvodi se lako upijaju u kožu, nudeći čvrstu zaštitu od sunca širokog spektra bez ostavljanja belog traga na koži.

Svaka mineralna, hemijska i hibridna krema za sunčanje ima prednosti i nedostatke, a pravi izbor se svodi na isprobavanje.

Pročitajte i ovo: Osvetlite svoju lepotu: Sve o LED maskama za negu kože

Brankica Milošević