Ovo je lista namirnica koje su najbogatije magnezijumom

Magnezijum je esencijalni mineral koji utiče na rad mozga i srca. Hrana bogata magnezijumom je važna jer utiče na preko 300 biohemijskih reakcija i enzimskih sistema kod ljudi.

Ako se borite sa snom ili generalno osećate manjak energije, vreme je da proverite nivo magnezijuma. Ovaj vitalni mineral je povezan sa nesmetanim funkcionisanjem mišića, a ključan je i za izgradnju proteina i regulaciju šećera u krvi.

Pošto ljudsko telo ne proizvodi magnezijum samo, oslanjamo se na prirodnu i celovitu hranu i pića bogata ovim mineralom. Evo liste namirnica bogatih magnezijumom, njihovih prednosti i saveta o tome kako da ih uključite u svoju svakodnevnu ishranu.

Hrana bogata magnezijumom

Semenke bundeve

Ova moćna semena se koriste za hleb, deserte i salate. Sadrže oko 500 miligrama magnezijuma na 100 grama. Jedna porcija semenki bundeve zadovoljava skoro polovinu potrebne doze i treba ih jesti svakodnevno za dobro zdravlje.

Heljda

Žitarica celog zrna sadrži oko 86 miligrama magnezijuma, što čini 20 odsto ukupnog unosa tog minerala. Ova hrana bogata vlaknima je takođe neophodna za vitamin B, selen i mangan koji smanjuju upale i važni su dobro zdravlje srca. Heljdino brašno možete mešati sa drugim vrstama za pravljenje palačinki, mafina i drugih jela.

Spanać

Šolja kuvanog spanaća sadrži neverovatnih 157 miligrama magnezijuma, što je skoro 37 odsto dnevne doze! Pored ovog minerala, sadrži i gvožđe, mangan i vitamine A, C i K, koji štite ćelije od oštećenja i smanjuju rizik od kancera. Napravite smuti ili ga dodajte u svoje obroke, jer se spanać može integrisati u vašu ishranu na različite načine.

hrana bogata magnezijumom

Avokado

Avokado sadrži oko 58 miligrama magnezijuma, što čini 16 odsto prehrambenih potreba za ovim mineralom. Poznat je po tome što ima dobre masti, kalijum i vitamine B i K. Najjednostavniji način da konzumirate avokado je da ga prvo očistite od semena i napravite pastu od pulpe, koju ćete koristiti kao namaze za sendviče.

Mahuranke

Sve mahunarke, kao što sočivo, pasulj, leblebija, grašak, edamame i soja, bogate su magnezijumom. Jedna šolja crnog pasulja sadrži 172 miligrama magnezijuma, što ispunjava 29 odsto ukupne potrebe za mineralom. Uglavnom treba jesti puno mahunarki jer sadrže proteine i vlakna sa niskim glikemijskim indeksom (GI), koji pomažu u kontroli holesterola i krvnog pritiska. Postoje različiti načini da dodate mahunarke vašoj ishrani, u zavisnosti od kuhinje koju preferirate. Na primer, možete napraviti falafel i humus sa leblebijama ili jednostavno napraviti čorbu od sočiva za obrok.

Masna riba

Sorte ribe poput lososa ili skuše sadrže oko 30 miligrama magnezijuma koji čine 7 procenata ukupnog dnevnog unosa. To je izvor bogat proteinima koji sadrži druge hranljive materije kao što su vitamin B i selen. Ispecite ribu po želji i poslužite je uz pire krompir i salatu za zdrav obrok.

Tofu

Ova veganska superhrana je bogat izvor proteina zajedno sa magnezijumom. Šolja od 100 grama tofua sadrži 35 miligrama magnezijuma, što je 8 odsto ukupnog unosa. Njegova glavna funkcija je da zaštiti ćelijsku oblogu u arterijama što smanjuje šanse za rak želuca.

Magnezijum je važan kao i kalcijum koji ulazi u stvaranje DNK i osigurava ispravne signale između mozga i tela. Iako je lako dostupan u mnogim prirodnim namirnicama, najbolje je da se konsultujete sa lekarom ako je potrebno da uzmete dodatne suplemente magnezijuma u ​​slučaju nedostatka. Međutim, uravnotežena, zdrava ishrana može da obezbedi optimalan unos magnezijuma u ​​telo.

Pročitajte i ovo: Saveti doktora: Ovo su načini da ishranom usporite starenje

Naslovna fotografija: pexels.com

Božica Luković