Namirnice koje će vam pomoći da prirodno ublažite napade migrene i glavobolje – prema preporuci nutricionista
Ako često patite od glavobolje i migrene, verovatno ste primetili da neka vrsta hrane i pića može biti okidač i znate šta treba da izbegavate. Međutim, važno je i da odaberete namirnice koje mogu ublažiti glavobolje i smanjiti učestalost i intenzitet napada migrene.
Raznovrsna, zdrava hrana i adekvatna hidratacija pomaže u sprečavanju i ublažavanju svih vrsta glavobolje – hrana je prirodni lek i kada pažljivo birate namirnice, primetićete razliku. Glavobolje će se smanjiti, jer pravilan izbog namirnica popravlja neravnotežu koja stvara uslove za migrenu i doprinosi ukupnom zdravlju.
Namirnice koje smanjuju napade migrene, prema preporuci nutricionista
Banane za više energije
Banane su idealna brza i laka užina koja drži sitost i može sprečiti napad migrene, ili pad šećera, koji može dovesti do glavobolje. One su odlične za brz energetski oporavak i bogate su magnezijumom, što pomaže ako imate česte glavobolje.
Lubenica za hidrataciju
Lubenica ima vrlo visok procenat vode (92%), što pomaže da ostanete hidrirani. Kada pijete mnogo vode i konzumirate namirnice koje sadrže veću količinu vode, organizmu obezbeđujete adekvatnu hidrataciju. Unošenje dovoljno tečnosti je važno za sve aspekte zdravlja, uključujući i smanjenje glavobolje. Prema istraživanjima, kod jedne od tri osobe nedovoljna hidriranost je okidač za napad migrene.
Mnogo svežeg voća i povrća održava hidrataciju – što je svežije, veći je sadržaj vode.
Semenke i orašasti plodovi protiv migrene
Nedostatak magnezijuma je jedan od najčešćih nutritivnih uzroka upornih glavobolja i migrena, a semenke i orašasti plodovi sadrže visok nivo magnezijuma, kao i dijetetskih vlakana. Unošenje hrane bogate magnezijumom, jedan je od najboljih načina da sprečite napade migrene. Laneno i seme bundeve, kao i čia semenke, jesu izvori magnezijuma. Sebe bundeve (golica) takođe je bogato vlaknima i sprečava zatvor, koji ponekad dolazi sa migrenom. Indijski orah je takođe bogat magnezijumom.
Biljni čajevi za ublažavanje glavobolje i migrene
Čajevi doprinose ukupnoj hidrataciji, što samo po sebi može sprečiti napade migrene i ublažiti glavobolju koja se već javila. U zavisnosti od vrste čaja, tu su i druge zdravstvene prednosti. Čaj od mente može biti efikasan u smanjenju sinusnog pritiska, koji dovodi do sinusne glavobolje. Osim što možete piti čaj od mente, možete koristiti eterično ulje mente ili svežu mentu za inhalaciju – u šolju vruće vode može dodati ulje od mente, ili svežu mentu i udisati paru. I kad pijete čaj, iskoristite priliku da udišete aromatična isparenja dok je čaj vruć.
Postoji još jedan način da smanjite intenzitet migrene uljem od mente – jedna razblažena kap ulja, uneta u nos, pomaže u većini slučajeva.
Čaj od đumbira takođe pomaže kod tenzijskih glavobolja, a pola kašičice đumbira u prahu razmućenog u toploj vodi pomaže da se ublaži migrena koja se već pojavila.
Pročitajte i ovo: Zašto zeleni čaj treba piti svaki dan: Svi benefiti koje donosi
Kafa može sprečiti glavobolju – ili je izazvati
Kafa sadrži kofein, koji se dodaje pojedinim lekovima protiv glavobolje. Ali ovde morate biti pažljivi, jer višak kofeina može izazvati glavobolju, kao što je jedna šolja kafe u pravom trenutku može sprečiti.
Imajte u vidu da kofein ostaje u organizmu oko pet sati – kod nekih ljudi ovo može dovesti do popodnevne glavobolje kad se potroše zalihe unete jutarnjom šoljicom kafe.
Ako pokušavate da se odviknete od kofeina, to može biti praćeno glavoboljama, a tada vam može pomoći čokolada.
Čokolada za olakšanje glavobolje odvikavanja od kofeina
Štangla crne čokolade sadrži dozu kofeina koja se može dobiti u šolji zelenog čaja, ili pola šolje kafe. Takođe, crna čokolada je izvor magnezijuma i ako nastojite da smanjite unos kofeina, ili prestanete da pijete kafu, sprečićete prateće glavobolje na najprijatniji način.
Bobičasto voće za smanjenje sinusnog pritiska
Bobičasto voće, kao što su borovnice, jagode, kupine, maline, bogato je antioksidantima, koji pomaže u smanjenju sinusnog pritiska. Ako možete da birate, izaberite organski uzgajane bobice, zbog izloženosti pesticidima. Ako ne možete, nastojte da ih dobro operete toplom vodom, razblaženom sodom bikarbonom, sirćetom ili limunskom kiselinom.
Pečurke poboljšavaju mikrobiom creva i smanjuju migrene
Ponekad se glavobolje javljaju zbog slabe apsorpcije u crevima, a dodavanje hrane bogate riboflavinom (B2), kao što su pečurke, kinoa, orasi i jaja, pomaže u tome. Istraživanja sugerišu da riboflavin može pomoći u prevenciji migrene, u velikom broju slučajeva.
Jogurt za zdravlje creva
Mnogi koji pate od migrene imaju gastrointestinalne simptome, uključujući i zatvor. Običan jogurt je probiotička hrana, koja pomaže u rešavanju oba problema, promovišući zdravlje creva i hidrirajući organizam. Ako ne podnosite mlečne proizvode (oni mogu biti okidač za sinusni pritisak i glavobolju) odaberite jogurt od badema ili indijskog oraha.
Brokoli smanjuje hormonske migrene
Promene u nivou hormona mogu dovesti do glavobolje u periodu pred menstruaciju, a to se takođe dešava i tokom menopauze, kad napadi migrene i glavobolje mogu učestati, dok se organizam prilagođava nižim nivoima estrogena.
Ako imate ovu vrstu migrene, možete olakšati sebi povećanim unosom kupusnjača (brokoli, karfiol, kelj), jer ovo povrće sadrži fitoestrogene, jedinjenja koja imaju estrogenski ili antiestrogenski efekat. Fitoestrogeni se prilagođavaju u organizmu i smanjuju višak estrogena, ili nadoknađuju manjak. Istraživanja sugerišu da antiestrogeni efekti smanjuju rizik od nekih vrsta karcinoma kod žena, smanjujući izloženost sopstvenom estrogenu.
Takođe, fitoestrogeni poboljšavaju mineralnu gustinu kostiju kod žena u postmenopauzi i pomažu sprečavanju napada migrene kod žena u perimenopauzi.
Crni pasulj za stabilan nivo šećera u krvi
Reaktivna hipoglikemija – pad nivoa šećera u krvi nakon obroka, može dovesti do glavobolje. Ako se glavobolja pogoršava nakon dugih perioda bez hrane ili počne ubrzo nakon obroka, prelazak na ugljene hidrate koji održavaju stabilan nivo šećera u krvi, može pomoći.
Vrste ugljenih hidrata koje održavaju stabilnost šećera nalaze se u crnom pasulju, tikvicama, kinoi, korenastom povrću… Takva hrana ima nisko glikemijsko opterećenje, što znači da podiže nivo glukoze malo do umereno. Nasuprot tome, hrana kao što je beli pirinač i visoko obrađene žitarice za doručak, imaju tendenciju da brže i više podižu nivo šećera u krvi.
Pročitajte i ovo: Šta sve podrazumeva ishrana u duginim bojama
Naslovna fotografija: pexels.com
Brankica Milošević