Amal Clooney dan počinje superhanom: Koji je blagotvoran učinak morskih algi?
Ishrana Amal Clooney bazira se na superhrani, a morske alge su njena osnovna namirnica kojoj počinje svoje jutro.
Poslednjih nekoliko godina, sve više pažnje se posvećuje zdravlju i uključivanju superhrane u svakodnevnu ishranu, a Amal Clooney je jedna od poznatih ličnosti koja najstrastvenije zastupa ovu vrstu ishrane. Advokatica, filantropkinja i majka dvoje dece je nedavno podelila sa magazinom Vogue da svako jutro počinje konzumirajući superhranu, tačnije – morske alge.
Alge su bogat izvor esencijalnih minerala kao što su magnezijum, bakar, kalijum, kalcijum, cink, jod i gvožđe. Osim toga što sadrže malo masti, predstavljaju riznicu antioksidanata, vlakana i fitonutrijenata koji su veoma korisni za organizam. Nude pregršt vitamina poput A, B, C, E i K, a takođe poseduju i omega-3 masne kiseline, kao i sve vitalne aminokiseline.
Ishrana Amal Clooney: Zašto bi trebalo da uključimo morske alge u svoje obroke?
Morske alge imaju bogatiju nutritivnu vrednost u odnosu na svoju težinu, a istovremeno su od suštinskog značaja za očuvanje okoline i zdravlja okeana, budući da se bore protiv kiselosti vode, čiste more i sprečavaju obalu od erozije. Sadrže više proteina i minerala od raznog povrća, ali je važno napomenuti da nisu sve vrste morskih algi jestive – i neke od njih mogu biti toksične po ljudski organizam.
Amal Clooney konzumira morske alge ujutru, a kada je najbolje?
Najbolje je da morske alge jedete redovno, ali se postarajte da ih svakog dana konzumirate u istoj satnici. Možete da ih dodate u smoothie ili spremite zdravu grickalicu tako što ćete morske alge da prelijete susamovim uljem, zasolite i pečete u vrućoj rerni nekoliko minuta.
Recept za supu od morskih algi
Sastojci:
20 g dve vrste morskih algi (izbor može pasti na wakame, nori, dulse)
2 komada celera
Za supu:
2 krastavca
6 komada celera
1 žuta paprika
1 jabuka
1 limeta
2 cm svežeg đumbira
prstohvat kajenskog bibera
1 kašičica belog luka u prahu
Priprema:
Morske alge natopite u vodi da se rehidriraju i pripremite supu tako što ćete celer, jabuku, krastavce i papriku staviti u sokovnik, a zatim dodati ostale sastojke. Iseckajte morske alge i komade celera i dodajte ih u supu. Uživajte!
Koje su beneficije redovnog konzumiranja morskih algi?
Bogate su kolagenom (koji podržava “skelet” lica), kao i vitaminom C koji podstiče prirodnu produkciju kolagena, te zato poboljšavaju tonus, teksturu i elastičnost kože. Takođe, hidriraju kožu i poboljšavaju njenu sposobnost zadržavanja vlage, a verovali ili ne – podstiču i rast kose. Stimulišu funkciju mozga pošto su bogate omega-3 masnim kiselinama koje su moćni antiinflamatorni agensi koji podržavaju kognitivnu funkciju, kao i magnezijum, mineral koji igra važnu ulogu u smanjenju stresa.
Jod podstiče pravilnu funkciju štitne žlezde, a morske alge apsorbuju jod iz morske vode – čineći ih odličnim izvorom za podršku štitnoj žlezdi.
Pored toga, bogate su polisaharidima koji promovišu dobre bakterije, što ih čini korisnim za zdravlje creva i varenje. Visok sadržaj vlakana i hranljivih sastojaka čini ih odličnim alatom za upravljanje težinom. Možete ih dodavati u salate, kuvana jela ili smoothie kao ukusnu i zdravu komponentu.
Kontraindikacije
Iako su bogate hranljivim sastojcima, važno je napomenuti da se ne preporučuju osobama sa hipertireozom ili upalom štitaste žlezde. Preterano konzumiranje morskih algi može dovesti do akumulacije teških metala kao što su živa, kadmijum i olovo.
Koje su najčešće upotrebljavane vrste jestivih morskih algi u ishrani?
Nori: Ovo je jedna od najpoznatijih i najzdravijih vrsta morskih algi koje se koriste u pripremi sušija. Nori sadrži visoke nivoe vitamina B12, gvožđa, fosfora i vitamina A, te je možete dodavati u jaja na oko, omlet, salate i pire krompir, a često je ukusnija kad se malo zapeče.
Wakame: Bogata je kalcijumom, gvožđem, manganom, kalijumom, natrijumom i vitaminom B12. Ima mesnatu teksturu i poseduje hranljive sastojke, a istovremeno je niskokalorična, što je čini idealnom za začinjavanje supa i čorbi. Takođe je odlična u salatama, sa tostiranim susamovim semenkama i susamovim uljem.
Kombu: Ova alga je sočna i hrskava, i izuzetno bogata jodom. Često se koristi u japanskoj kuhinji za pripremu Daši bujona. Možete je dodavati u razna jela, uključujući supe i salate sa šargarepama i krastavcima.
Hijiki: Izuzetno je popularna u Japanu, ali je manje poznata u drugim delovima sveta. Ova divlja alga je bogata vitaminima i mineralima i ima ukusnu slanu notu. Često se koristi u japanskim receptima zajedno sa proprženim šargarepama i tofuom, prelivenim soja sosom. Treba biti oprezan jer hijiki sadrži organski arsenik, pa ga treba konzumirati u malim količinama.
Pročitajte i ovo: Najzdraviju salatu možete uzgajati na svojoj terasi, a evo i kako
Naslovna fotografija: pinterest.com/theguardian.com
Milica Nešić