Najzdraviju salatu možete uzgajati na svojoj terasi, a evo i kako

Na listi najzdravije hrane na svetu, našla se jedna neočekivana biljka: potočarka. Pre nego što saznate više o ovoj biljki i načinima na koji možete da je uvedete u ishranu, otkrijte zašto je dospela na listu supernamirnica.

U potrazi za najzdravijom hranom na svetu, istraživači sa Univerziteta Vilijam Paterson u Nju Džersiju ispitali su 41 vrstu voća i povrća i uporedili ih jedno sa drugim. Potočarka – zvanično najhranljivija biljka na svetu – zapravo se može uzgajati i uspevati u vašem domu, čak i ako nemate baštu.

Zašto je potočarka toliko zdrava?

Naučnici su u toku studije ispitali gustine hranljivih materija određenog voća i povrća. Sa ukupno 100 bodova, potočarka na rang listi najzdravijih namirnica pobeđuje čak i kineski kupus (koji ima 91,99 poena), blitvu (koja je dobila 89,27 poena), cveklu (ima 87,08 poena), ali i spanać (sa 86,43 poena).

Potočarka sadrži niz vitamina, minerala i sekundarnih biljnih jedinjenja. Samo 100 grama biljke je dovoljno da pokrije većinu dnevnih potreba za vitaminom C, što znači da potočarka sadrži mnogo više vitamina C nego čak i pomorandža i limun, što je čini vrhunskim stimulansom imuniteta. Pored toga, ova najzdravija namirnica na svetu ima velike količine gvožđa, kalcijuma, kalijuma i magnezijuma — sastojaka koji su neophodni za izgradnju kostiju i mišića.

Značajna količina vitamina K u potočarki može pomoći u sprečavanju oštećenja ćelija u mozgu. Antioksidansi u ovoj biljki štite od oštećenja DNK uzrokovanih slobodnim radikalima i mogu čak smanjiti rizik od raka.

Eterična ulja potočarke joj pružaju blago oštar ukus, ali takođe čine biljku prirodnim sredstvom za suzbijanje kašlja. Pored toga, ulja od potočarke imaju digestivni efekat. Prema nalazima istraživača iz Nju Džersija, potočarka ima i detoksikacioni i pročišćavajući efekat na krv.

Potočarka uspeva u vlažnim sredinama, što znači da u prirodi uglavnom raste u blizini potoka i reka. Ali seme možete uzgajati i u saksiji za cveće kod kuće: najvažnije je da zemlja uvek bude veoma vlažna. Na ovaj način, potočarka može uspevati čak i na najmanjem balkonu – inače, najbolje u delimičnoj senci.

Samo 100 grama potočarke, kao što je već pomenuto, pokriva većinu dnevnih potreba za vitaminom C. Međutim, ovo odgovara količini sadržanoj u velikoj posudi. I ne bi trebalo da konzumirate toliko potočarke, jer esencijalna ulja ove biljke mogu izazvati iritaciju bešike, bubrega i stomaka ako se konzumiraju u prekomernoj količini.

Umesto toga, potočarka je prikladnija kao prilog ili preliv na krišku hleba ili salatu. Dakle, kao što je često slučaj, manje je više, čak i sa najzdravijom hranom na svetu, čini se.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alan Bergo (@foragerchef)

 

Recepti sa potočarkom

Salata sa pasuljem i potočarkom

Sastojci

2 x 400 g pasulja

100 g potočarke

1 limun

pakovanje od 250 g sušenog paradajza i maslina

Priprema

Ocedite i isperite pasulj, pa ga u činiji pomešajte sa potočarkom, koricom i sokom od limuna, paradajzom i maslinama, uključujući i ulje iz pakovanja. Dobro promešajte i začinite po ukusu.

Rižoto sa potočarkom i kozjim sirom

Sastojci

200 g potočarke

1 kašika bosiljka

2 kašike maslinovog ulja, plus dodatno za zalivanje

1 kašika putera

1 luk, sitno isečen

1 češanj belog luka, zgnječen

400 g pirinča za rižoto

150 ml belog vina

1,4 litara vrućeg temeljca od povrća ili piletine

70 g parmezana, sitno narendanog

1/2 limuna, sa korom

120 g mekog kozjeg sira

50 g lešnika, tostiranih i iseckanih

Priprema

Veći deo potočarke sameljite u procesoru sa bosiljkom i 1 kašikom maslinovog ulja dok ne dobijete glatki pire. Ostavite na stranu.

Zagrejte preostalo ulje i puter u velikoj šerpi na srednjoj vatri. Dodajte luk i prstohvat soli i kuvajte na laganoj vatri 15 minuta ili dok ne omekša. Umešajte beli luk i kuvajte 1 min. Dodajte pirinač i pržite 2 minuta. Zalijte vinom, dinstajte i smanjite na pola. Dodajte polovinu temeljca i dovedite do brzog ključanja, mešajući dok se temeljac ne upije.

Kada se upije, dodajte kutlaču temeljca i kuvajte dok pirinač ne postane al dente, neprestano mešajući 20-25 minuta, ili dok ne dobijete mekani rižoto – možda vam neće trebati sav temeljac. Umešajte pire od potočarke i bosiljka kroz rižoto sa parmezanom i koricom limuna. Razredite rižoto sa malo temeljca ili vruće vode i začinite po ukusu. Na vrh stavite izmrvljeni kozji sir, tostirane lešnike i malo maslinovog ulja.

Pročitajte i ovo: Salata od šargarepe – za bolje mentalno i digestivno zdravlje

Naslovna fotografija: unsplash.com

Božica Luković