Zlatni standardi nege zrele kože – kiseline za lice
Možda vas pojam kiseline koja se nanosi na lice izaziva neprijatne slike u glavi i pomišljate na nešto što će vam spržiti kožu – ali invazivni hemijski pilinzi odavno su prevaziđeni i savremena tehnologija u službi lepote, omogućava vam da koristite prednosti kiselina (pretežno voćnih), koje su vidljve već posle nekoliko tretmana. Pored retinola, kiseline za lice danas se smatraju zlatnim standardom nege zrele kože, jer joj daju onu blistavost koja se povezuje sa zdravljem i blagostanjem, a takođe izbeljuju (posvetljavaju) tamne fleke i doprinose izglađivanju finih linija.
Šta su kiseline za lice, kako se koriste i zbog čega su dobre za vas
Šta su kiseline za lice
Kiseline za lice imaju svojstva pilinga i podstiču obnavljanje ćelija kože, doprinoseći blistavom, svetlom i prefinjenom tenu, već nakon nekoliko tretmana. Ranije su se kiseline koristile u agresivnom hemijskom pilingu, ali formule kozmetičkih proizvoda (kao i mnogih drugih proizvoda namenjenih zdravlju i nezi žena), evolurali su na mnogo nivoa, dajući efikasne, ali blage i raznovrsne proizvode koje je lakše prilagoditi individualnim potrebama.
Svetlija koža i druge prednosti
Kiseline za lice rade tako što razgrađuju „lepak“ koji povezuje stare, mrtve ćelije sa gornjim slojevima kože – uz redovnu upotrebu, ten postaje svetliji, a površinska pigmentacija (fleke i tamnija mesta) počinju da blede. Tanke bore se izglađuju i lice izgleda svežije i mlađe. Čak i ako nemate mrtve ćelije kože, svaki proizvod koji nanesete nakon upotrebe kiseline za lice, biće delotvroniji, zato što će glatka i očišćena koža bolje upiti kreme i losione i omogućiti im dubinsko dejstvo.
Pročitajte i ovo: Koža kao najveći organ ljudskog tela
Kako da birate kiseline za lice
Ako želite da nabavite dobre kiseline za lice, morate biti sigurni da one odgovaraju vašim potrebama. Konkretno, za zrelu kožu postoji pet vrednih kiselina, čije dejstvo vredi isprobati. Prvo, glikolna kiselina, koja se dobija iz šećerne trske i spada u alfa hidroksi (AHA) voćne kiseline – njeni molekuli su mali, zbog čega mogu da prodru dublje u kožu, stimulišući proizvodnju kolagena i elastina. Zatim, tu je mlečna kiselina, koja takođe spada u AHA kiseline, rastvorljive u vodi, koja poboljšava hidrataciju, pomažući koži da zadrži vlažnost i elastičnost. Mandelična kiselina je veoma popularna, dobija se iz gorkog badema i ima proitvupalno i osvežavajuće dejstvo. Sadrži veće čestice koje vrše piling, vraćajući koži sjaj, a njena upotreba se savetuje osobama sa osetljivom kožom. Tu su i Beta hidroksi kiseline (BHA), među kojima je najpoznatija salicilna kiselina, čije je antiupalno dejstvo poznato već 2000 godina, kao i Polihidroksi kiseline za lice (PHA) i azelainska kiselina, koja uklanja fleke od sunca i bubuljica. Dok su AHA kiseline dobre za suvu kožu, a BHA za masnu, PHA kiseline pokazale su efikasno dejstvo kod masne i osetljive kože.
Koliko često se koriste kiseline za lice
Ključna stvar koju treba imati na umu prilikom primene kiseline za lice, jeste postepeno uvođenje u upotrebu. Počnite sa tretmanom jednom nedeljno, pa povećajte na dva puta nedeljno, a zatim možete povećati i na tri do četiri puta. Važno je da svaki proizvod testirate pre upotrebe na osetljivom delu kože na unutrašnjosti zgloba. Normalno je da osećate blago peckanje, ali ako taj osećaj postane neprijatan, ili je više od peckanja, odmah treba da prestanete sa korišćenjem tog proizvoda. Isto važi i za sve druge proizvode čije se testiranje preporučuje upravo iz razloga da biste izbegli iritaciju i pronašli proizvod koji vašoj koži najviše odgovara. Kiseline za lice koriste se nakon čišćenja lica, nanose se u vidu losiona ili krema na čistu kožu, koja bolje upija sastojke. Isprobajte najpre jednostavne proizvode, sa jednom ili dve vrste kiseline, da biste ustanovili da li vam više odgovaraju „kokteli“ ili samo jedna formula. Postoje blagi proizvodi sa voćnim kiselinama, koji se mogu koristiti svakodnevno.
Vreme i režim primene
Kiseline za lice trebalo bi da nanosite noću, da biste im pružili dovoljno vremena da prodru u kožu i izvrše svoj blagotvorni uticaj. Za konačnu dinamiku, svako drugo veče će biti sasvim dovoljno, a nanošenje kiseline ujuturu, savetuje se samo ako imate kožu sklonu pegama ili crvenilu. Tada za dnevnu upotrebu koristite lagani, dvoprocentni salicilni tonik, a za noćnu retinol. Ako vam je koža suva, držite se hijaluronske kiseline, koju ćete naneti uveče i ostaviti da deluje preko noći. Ovaj tretman izuzetno hidrira kožu i preporučuje se zrelim ženama sa suvom kožom – sa godinama, gubimo sopstvenu zalihu hijalurona, a najveći deficit uočava se u vreme menopauze, tako da je važno nadoknaditi ga.
Pročitajte i ovo: Hranom protiv bora – ishrana posle 40.
Kada se upotreba kiselina ne preporučuje
Upotreba kiseline za lice ne savetuje se osobama koje imaju dijagnosticirana stanja kože, poput ekscema, rozacee, psorijaze – tada je pre bilo kakvog kozmetičkog tretmana potrebna konsultacija sa dermatologom. Ukoliko već imate problema sa kožom, osnovno stanje nikako ne bi trebalo pogoršati, pa zato izbegavajte samostalne eksperimenta. Zrela koža je sklona isušivanju, što povećava verovatnoću da će je neke kiseline za lice iritirati, zato ih treba testirati i u upotrebu uvoditi postupno.
U kom dobu treba započeti upotrebu kiselina
Tokom starenja, koža trpi oštećenja od sunca, metabolizam ćelija se usporava, pojavljuju se mrlje, tanke bore i linije – zato su kiseline izuzetno korisne za zrelu kožu. Dokazano uklanjaju mrtve ćelije, osvetljavaju ten, i stimulišu proizvodnju kolagena. Većina žena starijih od 40 godina, imaće koristi od pilinga, ali potrebno je osigurati hidrataciju kože. Takođe vam ne treba mnoštvo proizvoda – najpre isprobajte jedan. Većina žena koje dolaze kod dermatologa sa problemom iritacije kiselinama, zapravo pravi osnovne greške – počinje sa radikalnim tretmanom, koristeći suviše često više vrsta kiselina. Dakle, isprobajte jednu formulu, a to znači, odaberite blagu kiselinu koja odgovara vašem tipu kože, u obliku tonika ili kreme i tokom mesec dana nanosite je jednom nedeljno, da biste u sledećem mesecu korišćenje povećali na dva tretmana nedeljno. Krenite sa stavom postajnosti i strpljenja, pratite rezultate i ne očekujte čuda preko noći.
Važne napomene
Kreme sa zaštitnim faktorom većim od 30 obavezne su kada koristite kiseline za lice. One su svakako preporučljive, kao preventiva sunčevog uticaja, i leti i zimi. Ali, koža koja se tretira kiselinama, mnogo je podložnija oštećenjima od sunca, tako da je upotreba visokog zaštitnog faktora neophodna. Takođe, obavezna je dobra praksa hidratacije, kako kroz neposrednu negu kože i korišćenje hidratantnih krema, tako i kroz unos dovoljne količine vode u organizam. Dobra hidriranost smanjiće osetljiovst kože, neželjenu suvoću i crvenilo. Ako koristite tretman kiselinama i na vratu i dekolteu, na njih ćete takođe naneti kremu sa zaštitnim faktorom. Treba napomenuti i da je vrat mnogo osetljiviji nego koža lica, pa zato izbegavajte korišćenje kiseline, ili budite vrlo oprezni. Na dekoltenu, kiseline za lice možete koristiti bez brige i očekivati iste efekte, kao na licu (posvetljenje tena, sjaj kože, izglađivanje bora, otklanjanje fleka…).
Naslovna fotografija: unsplash.com
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.