Zdrava koža glave – i skalp je podložan starenju

Osnova za zdravu, sjajnu i bujnu kosu je zdrava koža glave, koja je takođe podložna starenju i promenama, naročito u menopauzi. Vlasište nosi najveći teret štete koju podnosi kosa, zbog toplote ili previše hemikalija, a osim toga, koža glave stari čak šest puta brže od kože lica. Ako ste primetili da vam omiljeni šampon više ne odgovara, da vas koža glave češće svrbi, peruta se, ili se stvaraju bubuljice, vreme je da promenite pristup nezi svoje kose i da obratite pažnju na skalp.

Kao i koža na telu i licu, koža glave stari i sa godinama se proizvodnja kolagena i elastina u skalpu usporava, a lojne žlezde proizvode manje sebuma. To dovodi do proređivanja vlasišta i do smanjene apsorpcije vlage – vremenom, koža glave se brže dehidrira, postaje suva i sklona iritaciji i zato vam proizvodi za negu koje su vam do skoro prijali, više ne odgovaraju. Pored toga, štetni uticaji životne sredine, hemijski tretmani (farbanje), toplotno oblikovanje (feniranje) isušuju i oštećuju skalp i čine vašu kosu skloniju lomljenju. Na koži glave mogu se pojaviti infekcije, akne, suvoća i perut, što opet ubrzava proces starenja vlasišta.

Koža glave – jedinstveni ekosistem

Zamislite kožu glave kao produžetak svog čela – na njoj postoje lojne i znojne žlezde i u toku je stalni proces zamene starih ćelija novim. Međutim, skalp sadrži veći broj lojnih i znojnih žlezda nego bilo koji drugi deo kože, jer je svaki folikul dlake vezan za lojnu žlezdu. Vaša koža glave je živo i aktivno tkivo, svojevrstan mikro-ekosistem, koji podržava vaše folikule i dlaku koja iz njih raste i taj ekosistem sa godinama gubi efikasnost i ravnotežu – potrebna mu je dodatna nega, da bi ostao zdrav i uravnotežen.

Pranje kose nije dovoljno

Kao i vaše lice, koža glave može imati koristi od svakodnevnog toniranja i nedeljnog pilinga, naročito ako se pojavljuje perut. Kao što biste svakodnevno koristili ciljane proizvode za rešavanje problema sa kožom lica, trebalo bi da koristite proizvode sa odgovarajućim aktivnim sastojcima za lečenje kože glave, kada njeno stanje postane neuravnoteženo. Potrebno je da koža glave ostane hidrirana i održi Ph ravnotežu, koja usporava starenje kože.

Stručnjaci upozoravaju da se ne odlučujete olako za sredstva koja možete sami nabaviti i koja mogu sadržati steroide, što može doneti više štete, nego koristi, ako se ne koriste pod nadzorom. Najpre proverite osnovno zdravstveno stanje – štitna žlezda, jetra, bubrezi – koje može biti povezano sa zdravljem kože glave. Izbegavajte proizvode koji iritiraju kožu i posavetujte se sa dermatologom pre upotrebe farbe za kosu.

Upotrebljavajte blagi šampon, dva ili tri puta nedeljno (izbegavajte prečesto pranje kose) i dok šamponirate kosu, masirajte vlasište, kao što to rade frizeri – masaža vlasišta poboljšava mikrocirkulaciju. To isto čini i serum za vlasište, dok piling pomaže u uklanjanju mrtve kože. Eterična ulja kao što je čajevac, pepermint ili lavanda, mogu smanjiti upalu, ako umasirate nekoliko kapi u kožu glave, zajedno sa osnovnim uljem, kao što je kokosovo ili maslinovo. Izbegavajte agresivne hemikalije, kao što su sulfati, sintetički mirisi i parabeni (oni isušuju kožu glave i doprinose iritaciji) i pređite na prirodne i organske proizvode. Takođe, ograničite alate za toplotno oblikovanje kose, izbegavajte feniranje, a kosu perite mlakom vodom (vruća voda deluje isušujuće i iritirajuće, kao i hemikalije).

Pročitajte i ovo: Koža kao najveći organ ljudskog tela

Znaci da je koža glave iritirana i problematična

Svrab, javljanje iritacije, akni, ljuštenja i stvaranja krastica, uglavnom na istim mestima, crvenilo i perut su znaci da je koža glave neuravnotežena i problematična. Vremenom se proizvodi oblikovanje kose, nedovoljno isprani proizvodi za negu (naročito oni koji sadrže silikon), sebum i znoj nakupljaju na koži glave i mogu dovesti do začepljenja folikula dlake i upalnih procesa, a kosa može postati beživotna, bez sjaja, suva i krta. Zdrava koža glave treba da bude čista, bez znakova crvenila, perutanja ili iritacije i kada je vlasište hidrirano, čisto i zdravo, koren kose ima optimalnu podršku i dlaka raste sjajna i živa. Za tretman problematične kože glave, možete isprobati drveni ugalj, koji ima jedinstvenu strukturu, upija sadržaj iz začepljenih folikula i temeljno čisti kožu glave i kosu.

Zdraviji životni stilovi – zdravija koža glave

Pored odgovarajućih proizvoda za negu, pilinga i seruma, povedite računa o načinu ishrane i životnom stilu – vaša ishrana treba da sadrži gvožđe, cink, niacin, esencijalne masne kiseline, selen, vitamine A, D i E, biotin, proteine, folnu kiselinu, aminokiseline i antioksidante. Vašem organizmu su potrebni proteini, čiji nedostatak pre svega utiče na kožu glave i kosu. Krećite se, da biste poboljšali cirkulaciju i dotok kiseonika – zdrava dnevna rutina treba da uključuje bar pola sata hodanja, ili teninga snage.

Obratite pažnju na okidače – punomasni mlečni proizvodi (sir), belo vino i šampanjac, veoma slatka ili začinjena hrana, mogu pogoršati stanje vlasišta. Ako je vaša koža glave sklona svrabu i perutanju, ispitajte putem eliminacije, koja hrana i pića utiču na prolem. Dodajte suplemente omega 3 i 6 masnih kiselina i koenzim Q10 – oni imaju antiinflamatorna (protivupalna) svojstva, balansiraju masnoću i hidriranost kože glave i podstiču rast kose.

Upravljajte stresom – stres povećava nivoe kortizola, koji povećava proizvodnju sebuma. Ovaj hormon stresa može poremetiti funkciju barijere kože i izazvati iritaciju i upalu – možete primetiti da vas koža glave svrbi, da se više masti ili ljušti, kada prolazite kroz stresan period. Oni koji pate od stanja kože, kao što je psorijaza ili ekcem, primećuju da im se stanje pogoršava kada su pod stresom. Ako se to i vama dešava, fokusirajte se na spuštanje nivoa kortizola – duboko disanje, umereno vežbanje, svež vazduh, redovne pauze za odmaranje od gledanja u ekran i zdrav san, trebalo bi da pomognu.

Vodite računa i o spoljašnjim stresorima – koža glave takođe može da izgori na suncu, odnosno, da pretrpi negativne efekte izloženosti UV zracima, što je teže uočiti na vlasištu. Dugotrajno oštećenje UV zračenjem može dovesti do promena na ćelijskom nivou skalpa, pa čak izazvati i rak kože glave. Da biste zaštitili vlasište, koristite nemasni sprej za zaštitu od sunca širokog spektra, a efikasnu zaštitu pruža i nošenje šešira i marama.

Pročitajte i ovo: Kako da podstaknete proizvodnju kolagena i održite njegov nivo

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.