Kako da pojačate svoj libido u zrelim godinama

U svakoj životnoj fazi imate nešto novo da naučite o sebi i da svoju praksu prilagodite tim saznanjima. Učenje je doživotni proces i to važi i za vašu seksualnost. Sa godinama, a naročito u menopauzi, menjaju se vaši prioriteti, vaš emocionalni život, vaše telo. Ono što vas uzbuđuje može izgledati i osećati se drugačije od onoga što je bilo u prošlosti. Vaš libido može oscilirati i zahtevati potpuno drugačiji pristup seksualnosti.

Za neke žene, promene libida mogu doneti olakšanje ili osveženje, dok drugima donose izazove sa kojima treba da se suoče.

Tokom i nakon menopauze, žene uobičajeno doživljavaju smanjenje seksualnog nagona, ali to nije pravilo. Takođe, to ne znači da treba da se pomirite sa nedostatkom intimnosti. Stručnjaci tvrde da je savršeno moguće povećati svoj libido kasnije u životu.

Šta je libido i zašto opada sa godinama

Ukratko, vaš libido je vaša seksualna želja – vaša emocionalna i mentalna energija koja se kanališe kroz seks. Takođe je pod velikim uticajem hormona – nivoa testosterona i estrogena. U zrelijim godinama možete iskusiti variranje libida, koje može biti uzrokovano brojnim faktorima. Pad libida delom uzrokuju hormonske promene, ali takođe može biti i posledica dugoročnog emocionalnog nezadovoljstva i nedostatka bliskosti.

Istraživanja pokazuju da libido prirodno opada posle određene tačke i da se to mnogo češće dešava kod žena. Iako je gubitak seksualnog nagona problem za muškarce, on se ipak češće primećuje kod žena. Ali to ne znači da morate da trpite to. Normalno je da seksualni nagon varira u kratkom vremenskom periodu. Problem nastaje kada to traje duže vreme i kada se stalno borite sa niskim libidom.

Govoreći o emocionalnim i psihološkim uzrocima, libido može opadati jer ste uvereni da je to normalno i neizbežno. Mnoge žene su nasledile ubeđenje da posle 50. više ne treba da očekuju mušku pažnju. Verujući da više nismo privlačne i poželjne, možemo izgubiti ne samo nivo libida, već i životnu radost. I to u jednoj od najosetljivijih životnih faza, kada se suočavamo sa gašenjem reproduktivne moći. Približavajući se menopauzi dovodimo u pitanje svoju ženstvenost, izjednačavajući je sa fizičkim stanjem. U nekim drevnim tradicijama, ovo vreme u životu žene je poznato kao drugo proleće. Mi (i naša tela) sada možemo da se usredsredimo na nove kreativne aktivnosti.

Glavni simptomi i uzroci niskog libida

Simptomi niskog libida mogu uključivati nedostatak želje, anksioznost prilikom seksualnih aktivnosti i nizak nivo interesovanja za seks. Uobičajeni uzroci niskog libida takođe uključuju niz faktora, kao što su problemi u vezi, gubitak seksualne privlačnosti, fizički seksualni problemi, stres, anksioznost, iscrpljenost i depresija. Mnogo toga se takođe može povezati sa menopauzom, kada ženska tela prolaze kroz ogromne promene emocionalno, fizički i hormonalno.

Ako doživljavate iznenadan i neočekivan gubitak libida, to može biti povezano sa uzimanjem lekova. Posebno ako koristite neku hormonsku terapiju, kako biste umanjili simptome perimenopauze. Neželjeni efekat na libido mogu pokazati i antidepresivi, kao i hormonska kontracepcija. Kombinovana pilula, ili ona koja sadrži samo progesteron, mogu uticati na pad libida. Ukoliko je to uzrok, alternativni oblik kontracepcije može biti od pomoći.

libido

Veza između hormona i menopauze

To je složeno pitanje, ali nakon što ste prošli kroz menopauzu, promena u hormonima je neizbežna i posledice mogu biti dalekosežne. Posle menopauze, jajnici prestaju da proizvode estrogen i progesteron, koji naglo opadaju. Oba ova hormona neophodna su za visok libido i podmazivanje. Testosteron takođe opada, što utiče na kognitivne funkcije, koncentraciju, fokus i raspoloženje. Fizički uticaj ukupnog pada vas stavlja u režim preživljavanja – želji nema mesta, orgazam se teže postiže, a libido nije na listi prioriteta. Magla u mozgu, promene raspoloženja, anksioznost, umor, loša probava, zaokupljaju vam pažnju i dodatno smanjuju nivo libida.

Uticaj načina života na libido

Na vaš libido mogu uticati različiti faktori životnog stila. Od pušenja i alkohola, preko osećanja koja imate u sebi i prema sebi, do stresnih i traumatskih događaja u životu.

Stres i sedentarni način života su dva glavna faktora, koja razdvajaju um i telo. Žensko iskustvo zadovoljstva je iskustvo celog tela i kada izgubi vezu sa svojim telom, ona može doživeti otupljenje ili umrtvljenje svoje kreativne životne energije. Ta energija je takođe i seksualna, a ona se može pokrenuti. Potrebno je da se ponovo povežete sa svojim telom, a ples je jedan od načina da oživite svoj prirodni senzualni ritam.

Nivo libida i mentalno zdravlje

Mentalno zdravlje igra veliku ulogu u tome kako se osećamo, a samopoštovanje, slika o telu i stres su međusobno povezani sa seksualnom željom. Jedna od glavnih karakteristika depresije je gubitak interesovanja za sve, a to uključuje i seks. Možda ćete otkriti da više ne nalazite zadovoljstvo u aktivnostima u kojima ste nekada uživali. To može biti slučaj kod mnogih mentalnih izazova. A ako se lečite od depresije, lekovi, kao što je pomenuto, mogu smanjiti nivo vašeg libida.

Ako vam je teško da volite i prihvatate sebe u starenju, razmotrite ulogu društva i kulture. Živimo u svetu koji ne slavi žene u svim uzrastima i ne ceni godine njene mudrosti i transformacije. Takođe, možda čitavog života prigušujete svoju seksualnost i ne prepuštate se punom doživljaju zadovoljstva. U zrelim godinama, to rezultira osećanjem aseksualnosti, ili neadekvatnosti – više nismo privlačne i odbacujemo seks kao neadekvatan.

Bol kao faktor smanjenja libida

Sve više žena oseća bol tokom penetrativnog seksa. Ovo stanje (vaginizam) može imati ogroman uticaj na život žene. Bol i poteškoće se javljaju ne samo tokom seksa, već i prilikom upotrebe tampona ili prstiju.

Iščekivanje neprijatne senzacije dodatno izaziva napetost tela, što može dovesti do ciklusa koji je teško prekinuti. Iako je osnova vaginizma psihosomatska, fizičke intervencije mogu pomoći.

Kako da povećate svoj libido

Postoji mnogo stvari koje možete učiniti da povećate svoj seksualni nagon.  Preduzmite korake za smanjenje stresa i anksioznosti. Osnažite svoje samopouzdanje, vežbajte, smanjite ili odbacite loše navike. Posvetite se usklađivanju partnerskog odnosa, produbljivanju komunikacije i pronalaženju novih načina za zajedničko uživanje.

Uverite se da ste otvoreni i iskreni sa svojim partnerom o tome šta se dešava. Pokušajte da se usredsredite na svoje telo i ono što volite, umesto da svu svoju energiju fokusirate na partnera. Odvojite malo vremena da shvatite gde i kako želite da vas dodiruju, i predstavite to svom partneru. Seks nije obavezno povezan sa penetracijom – a čak i da jeste, vaše zadovoljstvo i uživanje nisu.

Povratite svoju seksualnost. Ako ste proveli ceo život u borbi sa zadovoljstvom, znajte da nije kasno da se probudite i otkrijete izvor senzualnosti u sebi. Možda je sada najbolje vreme da istražite ove suptilne aspekte sebe. Šta se dešava ako okrenete pogled ka unutra i počnete više da se bavite svojim osećanjima, željama i potrebama. Zapazite šta vas povezuje sa vašim telom i pomaže vam da „izađete“ iz glave.

Usporite i dajte sebi vremena za otkrivanje čulnosti. Ako osećate da gubitak libida utiče na vaše samopoštovanje, mentalno zdravlje i vezu, potražite pomoć terapeuta. Ukoliko je fizička nelagodnost, suvoća vagine i bol razlog opadanja libida, obratite se svom lekaru. Vi zaslužujete ispunjenje i zadovoljstvo – u seksu, kao i u svim ostalim aspektima života. Ne odustajte od žene u sebi i pronađite nove načine da je manifestujete, u skladu sa svojim životnim fazama i potrebama.

Pročitajte i ovo: Da li znate šta je mapiranje zadovoljstva?

Brankica Milošević