Koliko se milenijalski stil roditeljstva razlikuje od bumerskog?
Milenijalci spadaju u demografsku grupu rođenih između 1981. i 1996. i nosioci su mnogih pozitivnih promena koje se tiču rasta i razvoja – tehnologije, jednako kao i stilova roditeljstva. Kad uporedite svoje detinjstvo i odnos sa roditeljima sa detinjstvom svoje dece, milenijalski stil roditeljstva odlikuje se progresivnijim, inkluzivnijim načinom razmišljanja i pre svega većom potrebom za dubokom emocionalnom povezanošću i otvorenom komunikacijom sa svojom decom.
Odrastanje u novoj eri pola, posla i porodice nosi veće slobode nego ikada do sada, ali i izazove sa kojima se prethodne generacije nisu suočavale. Deca danas odrastaju u porodicama sa dva zaposlena roditelja, a često i samo sa jednim – savremene majke su zaposlene i zauzete, ali posvećenije nezi odnosa sa svojom decom. Način života u velikoj meri oblikuje milenijumski stil roditeljstva.
Bumerski stil roditeljstva
Bejbi bumeri su odrasli u eri značajnih društvenih promena i njihov stil roditeljstva često je povezan sa strukturom, disciplinom i fokusom na naporan rad – oni naginju tradicionalnijim metodama roditeljstva, naglašavajući poštovanje autoriteta i pravila.
Roditelji bumeri daju veliku važnost obrazovanju, usađujući svojoj deci snažnu radnu etiku i odlučnost, postavljajući pravile i jasne granice i očekujući od dece poštovanje i odgovornost. Takođe, bumeri mogu više ceniti privatnost, zadržavajući oštru razliku između uloga roditelja i deteta – oni veruju u ljubav, koja oblikuje i priprema decu za izazove sa kojima se moraju suočiti u svetu.
Pročitajte i ovo: Stvari koje ćerke nauče odrastajući uz snažne majke
Čime se odlikuje milenijalski stil roditeljstva
Milenijalci su više zauzeti – ali provode više vremena sa decom
Jedna od najvećih zabluda o savremenom roditeljstvu je da su danas roditelji manje posvećeni, nego što su bili ranije (kada su majke često bile domaćice). Istraživanja pokazuju da iako deca odrastaju u porodici sa zaposlenim roditeljima, njihovi roditelji provode mnogo više vremena sa njima, nego što su činili roditelji polovinom prošlog veka.
Pored toga, nisu samo mame uključene u živote svoje dece – uloga očeva se takođe promenila i očevi milenijalci se više posvećuju roditeljskim obavezama i to sa velikim entuzijazmom. Mnoge milenijumske porodice dele sve odgovornosti oko dece, kao i sve druge obaveze oko doma i porodice.
Za roditelje to znači istrajnu borbu za pronalaženje ravnoteže između posla i privatnog života, što je ipak mnogo lakše u porodici sa dva roditelja, koji mogu jedno drugo da „pokrivaju“.
Milenijalski stil roditeljstva više ceni komunikaciju i navigaciju nego disciplinu
Sredinom 20. veka je došlo do snažnog pomeranja od ideje da su stroga disciplina i fizička sila prihvatljivi, odnosno, poželjni stilovi roditeljstva. Dok su bumeri odrastali u atmosferi nagrade i kazne, u kojoj je važilo da lepo vaspitana deca treba da se vide, ali ne i da se čuju i da moraju da budu apsolutno poslušna, jer roditelji daju sve od sebe da „od njih naprave ljude“ i te ideje su većinom unosili u vaspitanje svoje dece, milenijalci pre veruju u pozitivno potkrepljenje nego u kažnjavanje.
Sada je aktuelna debata o tome da li se otišlo predaleko u tom pravcu i da li se deca prečesto nagrađuju iako nisu postigla neke velike stvari, odnosno, da li su roditelji svojoj deci previše „prijatelji“ i previše im dozvoljavaju – mišljenja su i dalje podeljena.
Milenijalci cene zajedništvo (ne obavezno u vreme obroka)
Zajednički obroci su ideal porodičnog zajedništva koji promovišu filmovi, ali u savremenom načinu života ovaj običaj često nije praktično izvodljiv – osim vikendom. Često svaki član porodice jede u različito vreme, u skladu sa svojim rasporedom i režimom ishrane, tako da zajednički obrok kao kvalitetno porodično vreme odlazi u drugi plan.
Pa ipak, današnji roditelji cene zajedničko vreme i pronalaze načine da ga provedu na ispunjen i radostan način – za mnoge porodice, vikendi su rezervisano vreme za zajedništvo.
Milenijalski roditelji visoko cene bezbednost
Milenijalski stil roditeljstva uključuje savesno ugrađivanje sedišta za decu u automobile, korišćenje pojaseva, kaciga i sve vrste propisne zaštitne opreme u svim situacijama. Informacije o standardima bezbednosti (kao i sve druge) savremeni roditelji dobijaju putem interneta i možda barataju aplikacijama koje redovno konsultuju, što može delovati preterano. Ipak, milenijalcima je stalo da poštuju pravila i postupaju kako treba, u cilju maksimalne bezbednosti svoje dece.
Mnogi milenijalski roditelji zakazuju sve – čak i slobodno vreme
Životi dece su danas mnogo planiraniji nego što su bili pre jedne generacije i to je direktan odraz onoga što se dogodilo u radnom životu roditelja – profesionalni uspeh preti da proguta privatni život i slobodno vreme je postalo nešto što morate unapred da izdvojite, a ne nešto što se spontano dešava. Jureći između svojih i obaveza svoje dece (koja idu na treninge, u muzičku školu, školu stranih jezika…), mnoge porodice su pronašle olakšanje u detaljnom planiranju i navigaciji svakog trenutka u danu, nedelji, mesecu.
Koji je stil roditetljstva – bumerski ili milenijalski – bolji
Kao što smo napomenuli, mišljenja su podeljena, a i roditeljski stilovi su raznolikiji nego ikad ranije, naginjući ka pozitivnom i liberalnom roditeljstvu. Mnogi roditelji smatraju da određen nivo discipline, poslušnosti i autoriteta mora da postoji, ali da se ne mora postići kažnjavanjem. Mnogi veruju da je fluidan stil, koji uključuje svesnost i intuitivnost, najbolji način da se u vaspitanje uključi najbolje od svega – sveukupno, milenijalski stil roditeljstva mnogo više poštuje decu i podržava odgovornost kroz obostrano uvažavanje, prepoznavanje dečjeg temperamenta, ličnosti i sklonosti i upućivanje dece ka izborima koji su najbolji za njih. Svaki roditeljski stil ima svoje prednosti i svoje mane, a ono što funkcioniše za jednu porodicu, neće raditi za neku drugu.
Milenijalski stil roditeljstva neguje blisku emocionalnu vezu i podstiče nezavisnost i kreativnost kod dece, ali kritičari tvrde da to može dovesti do preterane popustljivosti i izazova u postavljanju i održavanju granica. Bumerko roditeljstvo naglašava strukturu, disciplinu i odgovornost, što kod dece može razviti otpornost i jaku radnu etiku. Ipak, i ovaj stil se može kritikovati zbog prevelike krutosti i strogosti, što može ometati samoizražavanje i autonomiju deteta.
Pročitajte i ovo: Kako vaš stil vezanosti iz detinjstva utiče na vaše roditeljstvo
Naslovna fotografija: pexels.com
Brankica Milošević