Nedostatak podrške u braku – kad partner sabotira vaš napredak

Kad govorimo o dinamici odnosa, zapravo govorimo usponima i padovima u partnerskom odnosu i izazovima sa kojima se parovi suočavaju, a nedostatak podrške u braku je jedan od njih. Koliko god jedno drugo podržavali, ima perioda i trenutaka kad podrška izostaje i kad se osećate udaljeno i usamljeno. Iz raznih razloga partner nema kapaciteta da vam pruži podršku u nečemu što je za vas važno – možda je u tom trenutku fokusiran na nešto što je njemu bitno i tako se dešava da se udaljite, dok se situacija ne promeni, pa se ponovo približite i pronađete jedno u drugom oslonac.

Međutim, nedostatak podrške u braku u vidu sabotaže vašeg napretka može trajno ugroziti vaš odnos. Pritom, partner to možda radi nesvesno, a vi ne možete da budete sigurni da je u pitanju sabotirajuće ponašanje. Neki znaci koje možete prepoznati su manipulacija, korišćenje vaše nesigurnosti i slabosti, umanjivanje vaših uspeha, nepružanje emocionalne podrške, nedostatak interesovanja za vaša postignuća…

Nedostatak podrške u braku (zdrava i nezdrava veza)

Primarna svrha partnerskog odnosa

Jedan od načina na koji se zdravi odnosi razlikuju od nezdravih jeste ponašanje jednog partnera kada je drugi u fokusu, kada se suočava sa problemima, životnim prekretnicama, postiže uspeh ili nešto proslavlja. Svrha zdrave veze je da bude izvor udobnosti i sigurnosti, a ne stresa i konfuzije. Svaki partner onog drugog stavlja na prvo mesto, jer je dovoljno zreo i ima razvijeno samopoštovanje i životnu svrhu koja ne zavisi od ljubavi, odobravanja i pažnje druge osobe.

Podrška u zdravoj vezi

Nedostatak podrške se može javiti i u zdravoj vezi, ali nije obrazac ponašanja, već izazov kroz koji parovi prolaze i izlaze na kraj. Ali, podrška preovlađuje i partneri pronalaze međusobni oslonac. Kad neko postigne veliku prekretnicu u karijeri, dobije priznanje ili unapređenje, partner je ponosan. Kad jedan od partnera blista na svojoj rođendanskoj zabavi, ili je u fokusu na drugom društvenom dogaaju, drugi je iskreno zadovoljan i srećan zbog zadovoljstva i sreće svog partnera.

Nedostatak podrške u nezdravoj vezi

Partner može potpuno suprotno reagovati na uspeh ili slavljeničke životne događaje svog partnera i nedostatak podrške se tada ispoljava kao sabotaža. On sprečava svog partnera da se oseća previše dobro zbog sebe i „kvari“ mu doživljaj, na neki način. Partneri koji osujećuju, ne samo da se ne osećaju srećno i zadovoljno zbog svojih partnera koji su u fokusu značajnih proslava, ili dobijaju priznanje zbog svog uspeha, već aktivno ometaju partnerovo zadovoljstvo.

Pročitajte i ovo: Toksični stilovi komunikacije – 4 jahača apokalipse koji razaraju partnerske odnose

Nedostatak podrške i sabotirajuće ponašanje

Sabotirajući partner je nezadovoljan što nije u fokusu i to doživljava kao da mu je oduzeta pažnja, on očekuje i zahteva da uvek bude na prvom mestu. Nedostatak pažnje dovodi do regresije – kao što bi dete moglo da se ponaša, kada traži pažnju. Oseća se ugroženo i uznemireno, a koren njegove uznemirenosti može biti strah od napuštanja. Kad se partner fokusira na svoja postignuća i životne tranzicije, ili je u fokusu pažnje na proslavama, drugi doživljava kao da mu partner okreće leđa, krade mu pažnju i nastavlja dalje bez njiega.

Pošto partner koji ometa ima poteškoće da bude ranjiv i ne može otvoreno da izrazi svoju nesigurnost, partner obično ne vidi niti razume koliko je partner zaista nesiguran, a isti obrazac se ponavlja godinama.

Partner koji sabotira, takmiči se sa svojim partnerom za pažnju, ali najveći je problem u tome što nije u stanju da bude iskren, pa čak ni svestan šta stvarno oseća i zašto su njegova osećanja tako pomešana. Delujući iz pogrešnog uverenja da nema dovoljno pažnje i priznanja, ometajući partner može razviti zavist, ogorčenje i prezir prema partneru koji mu „otima“ ono što mu pripada.

Načini na koje deluje ometajući partner

Postoji mnogo načina sabotirajućeg ponašanja na koje se partner može ponašati, kada ga nešto trigeruje i kada se aktivira taj obrazac ponašanja. Partner koji ometa, pokrenut životnim događajima ili proslavama drugog partnera, uglavnom je motivisan da vrati fokus na sebe, na bilo koji način. On može prestati da zove, ili da odgovara na poruke, ili da dolazi kući kasnije nego obično, nastojeći da izazove partnerovu zabrinutost ili ljubomoru. Može prestati da provodi vreme sa partnerom, da smisli neki razlog da spava u drugoj sobi, ili da uskraćuje fizičku naklonost. To su sve manipulativni obrasci povlačenja i privlačenja pažnje.

Druga vrsta ponašanja kroz koje se izražava aktivan nedostatak podrške su mikroagresije ili verbalno agresivno ponašanje. U mnogim slučajevima, partner koji se oseća zapostavljeno kad je drugi partner u fokusu, koleba se između povlačenja i agresivnosti, stvarajući nestabilno i nepredvidljivo okruženje. Agresivna ponašanja se ispoljavaju kroz iniciranje besmislenih rasprava i svađa, davanje grubih i ponižavajućih primedbi, nazivanje partnera sebičnim ili ludim, gaslajtovanje kada partner prirodno dovodi u pitanje njegovo agresivno i zbunjujuće ponašanje, emocionalno ucenjivanje i suptilne ili otvorene pretnje napuštanjem.

Nesvestan nedostatak podrške

U početku, ometajući partner možda uopšte nije svestan svog ponašanja i reagovanja u situacijama kada njegov partner doživljava neki uspeh ili je u centru pažnje. Njegova reakcija je zasnovana na strahu i taj strah upravlja njegovim ponašanjem – njegov ego ne može da kontroliše ranjivost.

Ubrzo, međutim, sabotirajući partner postaje svestan svog besa prema partneru, ali pronalazi razna opravdanja, argumente i krivce, koje koristi kao sredstvo validacije svojih osećanja. I dalje, on nije u stanju da shvati, dok se sabotirajuće ponašanje odvija, da se zapravo bori za pažnju i da se plaši da uspeh njegovog partnera izaziva strah da će postati nepotreban i odbačen.

Partner koji osujećuje nije zlonameran u početku – problem je u tome što je njegov glavni cilj da natera partnera da ponovo usredsredi pažnju na njega, a sebe uvereva da mora da koristi sva sredstva i načine, kako bi tu pažnju obezbedio.

Ako ste se uverili da je nedostatak podrške zapravo aktivan obrazac sabotirajućeg ponašanja partnera, možete nastaviti da se edukujete i tražite informacije o ovoj temi, da saznate više o nezdravim vezama i obrasima ponašanja, tražite podršku prijatelja za realnu perspektivu, kao i pomoć terapeuta. Proces izlečenja je dug i naporan, ali je moguć, ako je i vaš partner voljan da krene putem zdravih promena.

Pročitajte i ovo: Stvari koje emocionalno zrele žene ne tolerišu u partnerskom odnosu

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević