Kako da brinete o svojoj koži posle 40.

Starenje kože se odvija na ćelijskom nivou, ali ako vam je genetika naklonjena, možete dugo izgledati mladoliko i sveže. Ipak, proces starenja se odvija i nemoguće ga je zaustaviti, ali ga u velikoj meri možete kontrolisati i usporiti. Nega kože posle 40. važna je i preventivno i regenerativno i potrebno je da odaberete odgovarajuće proizvode.

Šta je ono što se menja posle 40. i što izaziva starenje kože? Sa godinama, masnoća ispod kože lica počinje da se topi, što dovodi do stvaranja bora, finih linija, kao i krupnijih nabora, do suvoće, promene pigmentacije i opuštenosti kože. Takođe se mogu javiti akne, koje su uglavnom uzrokovane hormonskom neravnotežom. Nega koža posle 40. odnosno, njena efikasnost, zavisi i od vašeg opšteg zdravlja (i genetike), kao i od nege koju ste praktikovali kada ste bili mlađi.

Pored sredstava kojima kožu možete negovati spolja, odgovarajućih hranljivih krema, seruma, gelova i sredstava za čišćenje lica, veliki uticaj na stanje vaše kože ima hrana. Konzumiranje šećera može dovesti da glikacije kože, a to znači da se šećer vezuje za proteine i dovodi do zadržavanja tečnosti, što može stvoriti bore. Sličan efekat ima i hrana obrađena na visokoj temperaturi (meso sa roštilja), kao i margarin, koji sadrži trans-masti i podiže „loš“ holesterol i izaziva upalne procese. Takođe, treba izbegavati veoma začinjenu hranu, naročito ljutu, koja izaziva nabreknuće sićušnih krvnih sudova, koji kada puknu ostavljaju ljubičaste tragove na koži. Stanje kože poznato kao rozacea (crvenilo kože sa izraženim kapilarima) često se javlja u menopauzi i može biti izazvano ili pogoršano konzumiranjem začinjene hrane. So uzrokuje zadržavanje vode u organizmu (suhomesnati proizvodi, smrznuta hrana), zbog čega vam možete primetiti otečenost ruku i noku i podbulost. Veća upotreba kofeina, koji je diuretik, može dovesti do suvoće kože, koja je sklonija boranju kada je suva.

Osim što treba da pijete dovoljno vode, potrebno je da unosite i dovoljne količine selena i antioksidanata koji usporavaju i sprečavaju oštećenja izazvana delovanjem slobodnih radikala. Sadrže ih namirnnice kao što su bobičasto voće, kajsije, repa, tikvice, paradajz, spanać, krompir, paprike, mandarine. Koenzim Q10 za borbu protiv slobodnih radikala obezbediće vam riba (losos i tuna) i integralne žitarice. Dodajte vitamine A i C – dodavanje soka od limuna i aloe vere u vodu, može pomoći u održavanju sjaja kože. Limeta je naročito bogata vitaminom C i kalijumom, koji pomaže da se kontroliše zadržavanje dodatne tečnosti u tkivu lica i reguliše nadutost. Aloe vera je botaga mineralima i kalijumom. Važno je održavati dobro varenje, jer gastrointestinalni problemi se mogu „odslikavati“ na koži.

Pročitajte i ovo: Kako se boriti sa pigmentacijama

Džemper: Comma, Ogrlica i minđuše: Cortefiel, Naočare: P…S…Fashion

Starenje kože i opuštanje nastaje zbog smanjene proizvodnje proteina kolagena i elastina, a dolazi i do blagog pada tonusa mišića lica, što dovodi do „spuštanja“ lica, pa zato nega kože posle 40. uključuje vitamine D3, A, C i E, koji podstiču proizvodnju kolagena. Takođe, omega-3 masti i dodaci na bazi ulja noćurka, mogu pomoći u proizvodnji kolagena i hidrataciji.

Najvažnije je održati hidriranost kože, zato pijte dovoljno vode, u skladu sa svojom telesnom težinom, visinom, vremenskim prilikama i osećanju žeđi (za odraslu osobu najmanja količina vode dnevno je litar i po). Ujutru tretirajte kožu lica kremastim, bogatim sredstvom za čišćenje, koje ne isušuje kožu, već joj ostavlja dovoljno prirodnih ulja. Koristite hidratantne kreme i losione za dan, kao i za noć.

Ne zaboravite i na kožu ostalih delova tela – najbolji prirodni proizvod za održavanje zdravlja i lepote kože je ši puter (kako puter), kojim je dobro mazati usne, ruke i stopala (ispucale pete).

Hormonski disbalans, ali i oštećenja izazvana uticajem sunca, mogu dovesti do promene boje, odnosno pigmentacije kože. Zato redovno koristite zaštitnu kremu sa faktorom 30 (leti i višim) i obnavljajte nanošenje na svaka tri, četiri sata. Kod pigmentnih fleka pomaže prirodna maska za lice, koju možete napraviti od dve kašičice bademovog praha, jedne kašičice praha sušene kore pomorandže, koje ćete pomešati sa kašičicom ovsenih pahuljica, kašičicom rendanog krompira, pola kašičice limuna i malo punomasnog mleka, ili jogurta, koji će sve sastojke sjediniti tako da se napravi gusta pasta. Nanesite pastu na lice i ostavite da se osuši, a zatim izmasirajte kružnim pokretima – maska ima efekat pilinga, a zatim dobro isperite lice. Badem koji se koristi za ovu masku sadrži vitamine E i C, dok kora pomorandže ima visok nivo vitamina C i sadrži retinol. Ovsena kaša ima dvostruki efekat, hidrira i deluje kao piling, a krompir otklanja neosetljivost, koja se može javiti usled suvoće kože.

Pročitajte i ovo: Kako da sprečite (ili umanjite) bore na grudima

Bore se javljaju u vidu tankih linija, ili debljih nabora (tamo gde se koža lica „spušta“ zbog gubitka tonusa mišića), a nega kože posle 40. može da uspori njihovo nastajanje, ili da ublaži njihovu vidljvost. Najefikasniji su serumi koji sadrže retinol, hijaluronsku kiselinu i peptide, koji se se nanose na lice pre spavanja i deluju tokom noći.

Posebnu pažnju posvetite nezi kože ispod i oko očiju, jer je u tom podruju koža izuzetno tanka i treba joj odgovarajuća prehrana. Ponekad je dovoljno da se dobro naspavate, pa da izgledate sveže i da se podočnjaci povuku, ali sa godinama je koža ispod očiju sve tanja, a javlja se i natečenost i podbulost (kesice ispod očiju i „upale oči“) i za tretiranje ovih pojava od posebnog su značaja vitamin C, niacinamid (vitamin B3) i kofein. Ovi elementi deluju udruženo održavajući elastičnost kože, smanjuju promene boje tena i ublažavaju bore.

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.