Negativne strane dobrih navika – šta da radite kada vam “zdrava” rutina više nije od koristi?

Danas ljudi imaju previše obaveza i 24 sata im je malo da sve postignu. Posao koji nekada traje duže od 8 sati, druženje sa porodicom i prijateljima, hobi, trening i ostale aktivnost diktiraju tempo života, pa je veoma teško prilagoditi se. Kako bi malo olakšali dnevne aktivnosti, uvodite rutinu, odnosno navike – ali čak i one dobre mogu da budu nepraktične i da samo još više otežaju balansiranje već prepunog rasporeda. Da li znate koje su negativne strane dobrih navika?

Društvenim mrežama poput TikToka i Instagrama se šire snimci koji pokazuju šta i kako treba da radite kako biste bili produktivniji i srećniji u životu. Saveti tipa: ustajanje u 5 ujutru, zapisivanje misli, meditiranje najmanje 10 minuta dnevno, organizovan dnevni raspored, tehnike koncentracije… Istina je da su sve ove navike koliko god zdrave bile, isto toliko i beskorisne, ako ne znamo kojem cilju težimo i šta nam donosi primena tih navika.

Dozvoljavamo li da nas zanese moda koja ne odgovara našem životnom stilu? Verovatno. Često stičemo navike koje nam u određenom trenutku pomažu da napredujemo i postignemo određene ciljeve, iako vremenom neke od njih mogu da prestanu da deluju, pa je preporučljivo da ih periodično preispitujemo. Navika je dobra kada je korisna, prilagođava se trenutku života, donosi blagostanje u kratkom, srednjem ili dugoročnom periodu, ali sve ima rok trajanja.

Šta su navike i kako nam mogu pomoći?

Navike su ponašanja ili radnje koje obavljamo redovno i gotovo automatski u svakodnevnom životu. Formiraju kroz ponavljanje i nesvesno postaju deo naše rutine, što znači da ne zahtevaju mnogo svesnog napora da bi se sproveli kada se jednom uspostave.

Mentalna efikasnost: Omogućava da obavljamo svakodnevne zadatke bez trošenja previše mentalne energije. Ovo oslobađa prostor u našem mozgu za razmišljanje i koncentrisanje na složenije ili nove aktivnosti.

Uspostavljanje dnevne rutine: Obezbeđuje strukturu i stabilnost u životu, a ova navika je posebno korisna u stresnim i neizvesnim vremenima.

Zdrave navike: Kao što su redovno vežbanje, uravnotežena ishrana ili dobro spavanje, mogu značajno poboljšati naše fizičko i mentalno zdravlje.

Lični razvoj: Na primer, navika svakodnevnog učenja može dovesti do akademskog uspeha, a navika štednje može osigurati finansijsku stabilnost.

Manje stresa: Navike mogu pružiti osećaj kontrole i predvidljivosti u našim životima, smanjujući na taj način stres i anksioznost.

Samodisciplina: Uspostavljanje i održavanje navika zahteva samodisciplinu, koja se vremenom jača i olakšava usvajanje novih navika i ispunjavanje izazovnijih ciljeva.

Negativne strane dobrih navika

Negativne strane dobrih navika

Preispitivanje i prilagođavanje navika je od suštinskog značaja da bismo ostali u skladu sa ciljevima i prilagodili se promenama u našim životima, što promoviše lični rast i kontinuirano poboljšanje. Evo kako da znate da li vam navike koje koristite ne prijaju.

Kada više nije od koristi: Ako navika više ne doprinosi pozitivno vašem fizičkom, mentalnom ili emocionalnom blagostanju, vreme je da razmislite.

Kada negativno utiče na druge aspekte vašeg života: Ako navika ometa vaše odnose, posao ili zdravlje, vreme je da je se rešite. Ovde je važno proceniti da li treba da otklonite naviku, da je prilagodite svom životu ili da je primenite drugačije.

Kada se vaše okolnosti promene: Novi posao, preseljenje ili zdravstvene promene mogu učiniti da neke navike više nisu prikladne ili neophodne.

Kada imate nove ciljeve: Ako se vaši ciljevi i prioriteti promene, možda ćete morati da prilagodite navike da biste ih uskladili sa novim težnjama.

Pročitajte i ovo: Za Međunarodni dan menopauze, inspirišu nas poznate žene koje su otvoreno govorile o svojim iskustvima

Naslovna fotografija: unsplash.com

Sanja Belinić