Maštoviti načini da napravite paradajz sos – bez paradajza

Volite paradajz, naročito svež sos od paradajza za lazanje, picu, ćufte – ali ovih dana paradajz je skuplji od južnog voća i nekako ne miriše na paradajz i ne izaziva poverenje. Ili je možda neko od ukućana alergičan na paradajz. Ipak, možete praviti omiljena jela svoje porodice, uz zanimljive kuvarske trikove. I možete se kladiti da niko neće primetiti da vašim sosevima s paradajzom – nedostaje paradajz.

Crveni „paradajz“ sos za testeninu

Recepti za sos kome njegovu karakterističnu crvenu boju ne daje paradajz, kombinuju šargarepu, celer i tikvice sa cveklom.

Kad pravite paradajz sos, pečenje paradajza je dobar način da počnete – isto je i sa šargarepom. Ispecite je na puteru ili maslinovom ulju i koristite samo onoliko koliko vam je potrebno da sos bude gust.

U zavisnosti od toga koliko volite zemljasti ukus cvekle, možete odrediti količinu (boja će svakako biti intenzivna). Kuvano ili pareno povrće prodinstajte sa crnim i belim lukom prženim na maslinovom ulju, uravnotežujući ukus sirćetom (crveno vinsko sirće, ili balzamiko) i dodajte prstohvat šećera (ili meda). Na kraju posolite i pobiberite po ukusu i dodajte sitno iseckano sveže začinsko bilje.

Kremasti „paradajz“ sos

Jogurt ima prirodnu kiselost i nije mastan (kao pavlaka za kuvanje) i zato je dobar za sosove koji su kremasti i bogati, a nisu teški i masni. S obzirom na to da paradajz donosi kiselost, zamena jogurtom ima savršenog smisla. Pomešajte jogurt sa nekoliko žumanaca, kašičicom kukuruznog brašna i komadom pečene tikve i dodajte malo kima.

Pica bez paradajz sosa

Možete li da zamislite picu bez paradajz sosa, odnosno, kečapa? Ne morate da je zamišljate – napravite picu sa sirom (rikota, krem sir i markapone su odlične osnove), ili rimsku bijanko picu. Umesite testo sa kvascem, prelijte sa nekoliko kapi maslinovog ulja i premažite rikotom, krem sirom, maskarponeom, svežim sirom – veganske opcije uključuju pire od leblebija i kremu od indijskog oraha. Dodajte ostale sastojke po želji.

Lazanje

Imate mnogo opcija – bundeva, losos, slatki krompir. Uz žalfiju, zeleno povrće, karamelizovani luk, pečurke, plavi sir. Možete ih spremiti sa spanaćem – propržite listove sa belim lukom na puteru i maslinovom ulju, a zatim ih dodajte u mešavinu od rikote ili mladog sira umućenog sa jajetom, mnogo parmezana, začinjeno solju, biberom i trunčicom muskatnog oraščića. Zatim složite lazanju (upotrebite onoliko slojeva, koliko je potrebno da utrošite pripremljen nadev).

Pročitajte i ovo: Kinoa za jak organizam: Razlozi zašto odmah morate da je uvrstite u svoju ishranu

BLT (slanina, zelena salata, paradajz) sendvič

Paradajz je suštinski sastojak BLT sendviča – zbog boje, ukusa, sočnosti i teksture. Ipak, možete ga zameniti jednako sočnim i ukusnim povrćem. Isprobajte varijante sa pečenim korenastim povrćem (bundeva, repa), kuvanim krompirom sa limunom, paprikama iz turšije, sirovom ili kuvanom cveklom, kiselim krastavcima, tikvicama, patlidžanom, rotkvicama. Svi ovi sastojci će se divno slagati sa hrskavom slaninom i svežom zelenom salatom.

Pikantni dal (crveno sočivo)

Ovo indijsko jelo od crvenog sočiva možete napraviti sa tamarindom, zbog ravnoteže slatkoće i kiselosti nalik paradajzu. Isprobajte brzi kokos dal – propržite sitno seckani crveni luk sa karijem, sitno seckanim belim lukom i zelenim čilijem i štapićem cimeta i limunske trave. Zatim dodajte crveno sočivo i kurkumu, konzervu kokosovog mleka i isto toliko vode i dinstajte dvadesetak minuta, dok sočivo ne omekša. Posolite i dodajte malo soka od limete.

Bolonjeze sos koji ne sadrži paradajz

Paradajz je neizostavan sastojak recepta za bolonjeze sos, ali ima nekoliko varijanti koje možete napraviti koristeći druge namirnice. Prodinstajte crveni luk na malo ulja, dodajte mlevenu junetinu, pa naseckanu šargarepu. Začinite obilno, nalijte i kuvajte dok šargarepa ne omekša i dok sve ne postane vrlo gusta čorba. Poslužite uz špagete, ili neku drugu vrstu testenine.

Pokušajte i sa raguom ala bolonjeze, koji takođe ne mora da sadrži paradajz. Počnite sa prženjem na ulju i puteru mešavine luka, šargarepe i celera, zatim dodajte mleveno meso, goveđe i svinjsko (možete dodati i džigericu). Kada sve porumeni, preručite u činiju i deglazirajte posudu vinom (kako bi se ostaci smese odlepili sa dna i postali osnova za bogat sos), dodajte mleko, začine i kuvajte – sos treba da bude bogat i gust. Ako vam nedostaje crvenilo koje daje paradajz, dodajte nomato sos (crveni sos nalik tomatu, ali bez paradajza).

„Paradajz“ salata

Paradajz koji je sazreo na suncu, ima karakterističan ukus, miris i teksturu koju ništa ne može da zameni. Ali možete isprobati bibičasto voće u salati, koje će svojom kombinacijom kiselosti i slatkoće zameniti paradajz i podići senzaciju ukusa na viši nivo. Maline, kupine, jagode – divne su sa slanim sirom, maslinovim uljem i začinskim biljem.

U salatu možete staviti i breskve ili nektarine, jabuke ili kruške, a voće možete kombinovati sa sirom, estragonom, pečenim heljdinim krupicama i semenjem, belim lukom, čilijem.

Tu je i blagodarni nar, sa svojom svežinom, hrskavošću i sočnom kiselošću – kada se umuti u pastu, ima dubok ukus, kao paradajz pasta i kečap zajedno.

Čili

Činija crvenog čilija definitivno ne mora sadržati paradajz – upotrebite sveže čili papričice, tostirajte ih, potopite u vrelu vodu, ocedite, očistite od semena i pomešajte sa kimom, biberom i vodom, umutite i napravite pastu. Zatim propržite crni i beli luk sa malo kukuruznog brašna, dodajte komade goveđe šnicle i dinstajte zajedno sa čili pastom, dok sos ne bude gust, a meso mekano. Dodajte malo smeđeg šećera i belog sirćeta. Za čili bez paradajza možete prvo propržiti komade mesa na puteru i dodati papriku ili cimet za malo zemljane slatkoće.

„Paradajz“ salsa

Zeleni sos je beskrajno prilagodljiv – biće dobar šta god dodali i zamenili u njegovim sastojcima. Oko peršuna nema pregovora, ali možete dodati i druge zelene i aromatične biljke, kao što je bosiljak, nana, majčina dušica; možete staviti kornišone, masline, sirće, limun, inćune… Nalijte sastojke maslinovim uljem i čuvajte u frižideru.

Pročitajte i ovo: Ukusne večere koje su dobre za zdrav mikrobiom creva

Naslovna fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.