Probali smo peruansku maku, biljku koja balansira ženske hormone: Ovo su naši utisci

Peruanska maka je jedan od poslednjih “superfood trendova” u svetu suplemenata. Reč je o biljki koja se koristi za ublažavanje PMS simptoma i balansiranje ženskih hormona. Upravo zbog toga smo rešili da je isprobamo i da saznamo da li zaista daje tako dobre rezultate ili je samo reč o marketinškom triku. Evo šta smo saznali.

Peruanska maka je potpuno prirodni proizvod koji je u poslednjih nekoliko godina osvojio domaće tržište. Poznata je i pod imenom peruansko čudo. Najviše je koriste žene u svojoj ishrani, pre svega jer ovaj suplement vraća organizam u balans, povećava energiju i poboljšava raspoloženje. Takođe, može pomoći u kontroli simptoma menopauze i krvnog pritiska.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Maca Team (@themacateam)

Peruanska maka – biljka koja balansira hormone

Slična rotkvici, maka raste na visoravnima Anda. U Južnoj Americi se uzgaja kao povrće najmanje tri hiljade godina, a njen koren je veoma zastupljen u peruanskoj kuhinji. Tradicionalno, ljudi su koristili maku kao hranu i začin, koji jelima daje zemljani ukus, ali i kao prirodan lek za lečenje respiratornih oboljenja i reumatskih bolesti.

Maka spada u red adaptogena – biljaka koje deluju tako što se suprotstavljaju efektima stresa u organizmu. Sadrži skoro 60 fitonutrijenata i čak 20 različitih aminokiselina – vlakna, vitamine, minerale, makamide, makene, fitosterole, glukozinolate. Postoje tri vrste make – zlatna, crna i crvena, koje potiču iz istog semena i imaju isti nutritivni profil, te je jedina razlika između njih u boji korena.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Maca Team (@themacateam)

Iako ne postoje konkretni naučni dokazi koji bi potvrdili sve zdravstvne prednosti ove biljke, važno je napomenuti da su njena blagotvorna dejstva potvrđena u nekoliko eksperimentalnih naučnih studija.

Probali smo peruansku maku, a ovo su naša iskustva

I dok na tržištu možete naći brojne proizvode na bazi ove peruanske biljke, mi smo se odlučili za zlatnu maku. Može se reći da je najpopularnija i najzastupljenija, verovatno zato što je prva osvojila svet superfood namirnica!

Kupili smo pakovanje sirove make u prahu od 100 gr, računajući da je to dovoljna količina za jedan mesec – minimalan period koji je potreban da koristimo ovu biljku da bismo videli prve rezultate. Proizvođać na ambalaži navodi da je preporučena dnevna doza jedna do dve kafene kašičice, koje možemo dodavati u sve zdrave poslastice, smutije, šejkove, ili ih jednostavno razmutiti u čaši vode. Savetuje se da počnemo sa manjom dozom, koju ćemo postepeno da povećamo, prateći reakcije svog tela. Takođe, maku je potrebno upotrebljavati svakog dana, kako bismo postigli željene rezultate.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Maca Team (@themacateam)

Peruanska maka za povećanje energije

Iako nam se prvo činilo da ju je vrlo teško uključiti u ishranu, istina je zapravo bila drugačija. Svakog jutra, pre posla, za samo nekoliko minuta razmutili bismo kašičicu peruanske make u čaši vode, a napitak odmah popili na eks! Ukus make u prahu može se opisati kao zemljani i orašasti – iako na početku može biti jak i neobičan, verujte nam da je potrebno vreme da se naviknete. Budite uporni jer su dragoceni efekti ove biljke vredni toga!

Maku smo konzumirali svakog dana, kako je i pisalo na pakovanju. Na dnevnom nivou osetili smo blagi porast energije, što je takođe jedan od benefita peruanske biljke, ali pravi rezultati su nas sačekali nakon mesec dana – za vreme menstrualnog ciklusa.

Peruanska maka je pomogla da se rešimo bolova u stomaku

Iako je nadutost bila prisutna, ovog puta nismo imali mučne PMS simptome i osećaje neugodnosti. Prvi dan menstruacije je prošao bez jakih bolova u stomaku što, možda zvuči neverovatno, ali zaista je bio znak da maka povoljno deluje na hormone. Zbog fantastičnog dejstva, nastavili smo da pijemo maku puna tri meseca, a zatim, kako se savetuje, napravili malu pauzu.

Pročitajte i ovo: Amal Clooney dan počinje superhanom: Koji je blagotvoran učinak morskih algi?

Naslovna fotografija: instagram.com/themacateam

Kristina Page