Zašto su polihidroksi kiseline idealan piling za zrelu kožu
Ako ste ljubitelj hemijskog pilinga, verovatno ste čuli za AHA i BHA. Iako su ova dva sastojka efikasna u uklanjanju mrtve kože, mogu biti iritantna za osetljivu kožu. Srećom, postoji blaža alternativa. Probajte polihidroksi kiseline, sastojak za negu kože poznat i kao PHA.
Na putu do zdrave, blistave kože, piling je važan korak koji ne treba propustiti. Po prirodi, ćelije kože se regenerišu na svakih 40 do 56 dana, a kako sazrevaju, mrtve ćelije moraju biti uklonjene da bi se otkrili novi slojevi. Zato ga treba češće raditi.
Često nazivan rođakom AHA, PHA hemijski piling ima blago dejstvo za koje je manje verovatno da će dovesti do crvenila ili iritacije. Iz tog razloga, neretko se pojavljuje u sve više formulacija proizvoda. Sve veći broj žena se odlučuje za lakši piling – poput tonika sa PHA, koji poboljšava sjaj i ton kože, bez rizika od daljeg oštećenja. To je posebno važno za zrelu kožu.
Šta su polihidroksi kiseline?
Polihidroksi kiseline su blagi hemijski pilinzi koji rade na uklanjanju mrtvih ćelija sa površine kože uz malu iritaciju. Iako slične rezultate možete da dobijete uobičajenim BHA pilinzima, kao što je salicilna kiselina, PHA su najbliži AHA, jer su rastvorljivi u vodi i ne prodiru duboko u slojeve kože. Sa većom molekularnom težinom, PHA deluju samo na spoljašnjem nivou kako bi izvršili piling, zagladili i posvetlili kožu. To ih čini mnogo nežnijim od drugih kiselina za piling i povoljnom alternativom za one sa osetljivim tipom kože.
Koje su prednosti polihidroksi kiselina za negu kože?
Postoje tri glavna tipa PHA koji se obično koriste u proizvodima za negu kože: glukonolaktonska kiselina, galaktozenska kiselina i laktobionska kiselina. Primarna svrha sastojaka je piling, ali postoji nekoliko drugih prednosti povezanih sa svakim tipom PHA.
Na primer, glukonolakton i galaktoza se prirodno nalaze u telu i neophodni su za obnavljanje ćelija i proizvodnju kolagena. S druge strane, laktobionska kiselina deluje slično mlečnoj kiselini – kao humektant i povećava sadržaj vlage u koži.
Sa svojstvima koja stimulišu i hidratizuju kolagen, PHA su takođe odličan sastojak za probleme protiv starenja kao što su fine linije i bore. Pored toga, jedna naučna studija je pokazala da neki PHA mogu zaštititi ćelije od štetnih UV zraka i fotostarenja kako bi na kraju izbledeli tamne mrlje i druga područja promene boje.
Koji su neželjeni efekti polihidroksi kiselina?
S obzirom na to da su PHA blage, svako može imati koristi od uključivanja ovog sastojka u svoju rutinu. Međutim, važno je zapamtiti da su to hemijske kiseline i da mogu imati neželjene efekte ako se koriste nepravilno. Kao i svi pilinzi, PHA imaju potencijal da izazovu uobičajene probleme kao što su crvenilo, iritacija i ljuštenje. Ali s obzirom na blage hemijske osobine, rizici su značajno smanjeni u poređenju sa drugim hidroksi kiselinama.
Kako da unesete polihidroksi kiseline u svoju rutinu nege kože?
PHA proizvodi se mogu koristiti svakodnevno – ujutru ili uveče. Ipak, trebalo bi da počnete polako i da, kroz vreme, pratite reakcije kože. Počnite sa malom koncentracijom da biste videli kako vaša koža reaguje i budite svesni broja proizvoda u vašoj rutini koji sadrže sastojak. PHA se mogu naći u nizu različitih tipova proizvoda, a vi želite da izbegnete prekomerni piling.
Ako je vaša koža izuzetno osetljiva, preporučuje se da se odlučite za sredstvo za čišćenje sa PHA koje će obezbediti korisno dejstvo bez zadržavanja na koži. Za masnu ili suvu kožu, savetuje se korišćenje tonika ili seruma koji sadrži PHA za optimalne rezultate. Iako su PHA blage, najbolje je izbegavati njihovo kombinovanje sa jačim aktivnim sastojcima kao što su retinoidi ili drugi visokokoncentrovani hemijski pilinzi. Uvek treba završiti svoju rutinu uz SPF.
Pročitajte i ovo: Saveti Trinny Woodall za besprekoran izgled kože u svakoj dekadi života
Naslovna fotografija: WANNABE Media
Božica Luković