Situacije u kojima obavezno treba da održite porodični sastanak
Možda nemate praksu održavanja porodičnih sastanaka, odnosno, spontane razgovore u koje se svi uključuju ne nazivate tako, ali oni to jesu. Zbog bolje strukture i komunikacije i svesti o tome da je mišljenje svakog člana porodice važno i da svako ima čime da doprinese, mudro je imenovati porodični sastanak. To nije način da deci saopštite odluke koje ste već doneli, već debata o tome šta je najbolje učiniti u određenoj situaciji, proces odlučivanja u koji treba da budu uključena vaša deca, a ako živite u zajednici sa starijim članovima porodice, uključite sve ukućane.
Porodični sastanci ne treba da bude rezervisani samo za krizne situacije i trebalo bi da ih održavate svaki put kad odlučujete i planirate nešto što će uticati na celu porodicu – od podizanja kredita, preko zdravstvenih i emocionalnih pitanja, do planiranja rođendana, proslava i odmora.
Možete uvesti i redovni porodični sastanak na kraju svake nedelje, kako bi pretresli događaje u protekloj sedmici i praktična dnevna pitanja kućnih dužnosti – razgovori svih vrsta pomoći će vašoj porodici da bude povezanija, jača, skladnija i srećnija.
Situacije u kojima je porodični sastanak najbolji način komunikacije
Porodični sastanak za planiranje odmora
Uključite sve ukućane – ako živite sa roditeljima, oni možda ostaju kod kuće ili neko od njih putuje sa vama da bi pomogao oko manje dece, ili možda oni vode decu na odmor. Sve kombinacije su moguće, tako da pre nego što odlučite kuda ćete i ko sve ide, treba da razmotrite potrebe i želje svih članova porodice. Porodični sastanak možete započeti zajedničkom večerom, za trpezarijskim stolom, kako bi izneli temu i „nabacali“ ideje, a zatim ga možete nastaviti u dnevnoj sobi.
Prvo razgovarajte o tome šta odmor znači za svakog od vas – da li provodite sve vreme zajedno, da li želite da istražite nešto novo, ili da ponovo odete negde gde ste se dobro osećali. Podsetite se najboljih odmora koje ste imali, kao porodica i kao par pre rođenja dece – ovo pomera planiranje sa „gde želimo da idemo“ na „kako želimo da se osećamo“, što donosi širu perspektivu i može preusmeriti vaše početne ideje o odmoru. Zabeležite sve predloge, ideje i želje, kako biste dobili kolaž u kome možete pronaći zajedničku nit i napraviti izbor koji će svima biti po volji. Možda svi želite boravak na moru, ali za vas to možda znači izležavanje na plaži, za vašeg supruga ronilačku avanturu, za mlađe dete igre na plaži i posetu zabavnom parku, dok starije možda zanima istorija i kultura i turistički obilasci znamenitosti.
Kada sve to stavite na papir, lakše ćete pronaći turistiki aranžman koji uključuje sve ove aktivnosti. Utvrdite po jednu aktivnost koja je najvažnija svakom članu porodice, kako biste napravili najadekvatniji plan odmora – to znači da ne morate svi ići svuda zajedno – možda ćete vi sa starijim detetom obilaziti muzeje i tvrđave, a suprug će se zabavljati sa manjim detetom na vodenom toboganu. Pronađite aktivnosti zajedničke za celu porodicu, a planirajte i vreme koje ćete provesti sami sa suprugom.
Razgovarajte o budžetskim mogućnostima i ograničenjima – što konkretnije odmerite koliko možete da potrošite, lakše ćete odabrati prioritete. Možda vam je najvažniji luksuzan smeštaj i usluga, ili najudobniji način putovanja, iil vam smeštaj nije toliko bitan, jer ćete najmanje vremena provesti u sobi i više vas interesuju izletničke ture do obližnjih znamenitosti i atrakcija.
Takođe, razmislite o mogućim najgorim scenarijima (neuslovan smeštaj, nervozna i nezadovoljna deca, povrede, razboljevanja) i smislite neke strategije za te situacije.
Pročitajte i ovo: Kako da vodite osetljive razgovore sa tinejdžerima – o drogi i alkoholu
Sastanak povodom brige o starim roditeljima
Ovaj porodični sastanak uključuje braću i sestre (vaše ili vašeg supruga, u zavisnosti od toga o čijim se roditeljima radi), kao i njihove supružnike, ukoliko žele da se neposredno uključe. Ukoliko živite daleko jedni od drugih, ovaj porodični sastanak možete održati putem konferencijskog ili video-poziva. I treba da ga sazovete, čak i situaciji kada vi živite sa roditeljima ili u njihovoj blizini i najviše brinete o njima – potrebna vam je podrška i treba da zajedno sa braćom i sestrama budete u tome (bez rasprave o tome ko više brine i kome je više stalo), jer je ovo vrlo teško i osetljivo pitanje.
Podelite informacije – da li postoji testament i ko je izvršilac, da li znate gde su najvažnija dokumenta, da li su roditelji izrazili neke želje i očekivanja koja želite da ispunite, ili koja ne možete ispuniti. Razmotrite opcije – da li je potrebno preseliti ostarele roditelje (ili onog koji je ostao sam), da li problem staranja za neko vreme rešava angažovanje gerontodomaćice ili medicinske sestre, šta su kratkoročna, a šta trajna rešenja. Razgovarajte o troškovima i o tome koliko ko može da doprinese – vaša različite finansijska situacija možda opredeljuje vaše različite ideje o načinima na koje možete zbrinuti roditelje. Neka to bude preliminarni porodični sastanak, na kome ćete utvrditi koje informacije treba da tražite od roditelja, koji ćete ponoviti nakon razgovora sa roditeljima, kako biste saznali i kakve su njihove želje i očekivanja i da li ih možete uvažiti, ili u kom pravcu da tražite kompromis u odnosu na ono što oni žele.
Ako ste vi onaj ko je udaljen od roditelja i želite više da se uključite, inicirajte porodični sastanak da biste utvrdili kako najbolje možete da doprinesete i koju vrstu pomoći i usluge možete obezbediti, da biste svojoj braći i sestrama olakšali brigu o roditeljima. Ne morate biti lično prisutni da biste angažovali fizioterapeuta ili gerontodomaćicu ili obezbedili porudžbinu i redovnu dostavu potrepština za vaše roditelje.
Porodični sastanak povodom poklona
Tradicija okupljanja šire porodice je važna i možda je održavate za rođendane, slave, ili neke druge praznike, a ta okupljanja mogu da budu iscrpljujuća, čak i kada se održavaju samo jednom godišnje. Morate uložiti mnogo energije i truda da ugostite svekra i svekrvu, svoje roditelje, braću i sestre sa supružnicima i decom. Nekima od njih se zaista radujete i jedva čekate da ih vidite, a neke ćete istrpeti kao i do sada – ili se zaklinjete da ćete ovaj put biti pravi Gandi, da nećete reagovati na provokacije (stvarne, ili učitane) i da ćete sačuvati smirenosti i vedrinu. Možda ima mnogo toga što možete i treba da istolerišete, ali možda u poslednjih deset godina gomilate neadekvatne poklone i ne uspevate da ih se rešite (zbog osećanja krivice), a možda se zbog toga čak i svađate sa suprugom.
Porodični sastanak pred okupljanje, može biti mesto na kome možete postaviti scenu za prijatnije godišnje okupljanje i takođe ga možete održati konferencijski. Smislite taktiku pre nego što sazovete porodični sastanak – ne možete im prosto reći da ne donose vašoj deci plišane medvede od dva metra, ili da vam ne poklanjaju kućne aparate (koje je možda njima neko poklonio, pa ih prosleđuju dalje, kao što i vi možda radite) i naročito, da ne kupuju deci garderobu, jer nikada ne pogode ni veličinu ni stil i već imate šest ružičastih haljinica i kariranih džempera koji su već šest puta razočarali decu koja su se radovala poklonima.
Dakle, usredsredite se na ono što bi oni mogli da vam poklone, a da je vama, ili deci potrebno – možda mogu vašem sinu uplatiti godišnju članarinu u sportskom klubu, ili vam pokloniti vaučere za prodavnicu garderobe ili sportske opreme, ili ulaznice za muzički festival i to možete taktično prestaviti kao mogućnost da uradite nešto drugačije, što ima veću vrednost od poklona i više vas povezuje. Imajte u vidu da vaši predlozi možda neće biti prihvaćeni – ne možete nikoga naterati da razmišlja o poklonima na vaš način, ali možete postaviti određene granice, na način koji nije uvredljiv. Ako baka insistira da poklanja igračke, predložite da igračke ostanu kod nje, kako bi se deca zabavljala kad dođu u posetu, ili prilikom tih poseta odnesite svaki put po nekoliko igračaka i ostavite ih tamo sa istim obrazloženjem.
Sastanci po pitanju bezbednosti
Dobra je ideja da redovno razgovarate sa članovima porodice (ukućanima) o pitanjima bezbednosti – treba da se uverite da deca znaju brojeve hitnih službi i šta da rade ako se dogodi nesreća, a vi niste sa njima (požar, poplava, zemljotres, povreda u kući). Razmotrite potencijalne opasnosti u kući, koje i odrasloj deci mogu promaći – da li znaju da upotreba telefona koji je na punjaču dok se brčkaju u kadi uopšte nije dobra ideja (i zašto), da li znaju kako miriše plin, i da ne treba da otvaraju vrata nepoznatim osobama, odnosno, da li poznaju poštara i da li znaju u koje vreme on može zazvoniti na vrata.
Plan za vanredne situacije će vam pomoći da budete spremni, a starija deca mogu biti odlična u rešavanju problema, pa se sa njima posavetujte oko sigurnosnih mera i postupaka u hitnim slučajevima. Ispišite važne brojeve telefona na papiriću i pritisnite ga magnetom o frižider i nastojte da prijateljski komunicirate sa komšijama, da oni poznaju vašu decu i vi njihovu, jer su oni vaša mreža podrške u kriznim situacijama u kući.
Takođe, razgovarajte o bezbednosti van kuće – bilo bi pametno da deca znaju napamet vaše brojeve telefona, kao i brojeve na poslu, ili broj najbliže osobe za podršku (deke, ujaka…) tako da mogu pozvati sa bilo kog telefona, ako ostanu bez mobilnog. Pamćenje brojeva telefona više ne postoji kao kulturološka navika i svi se oslanjamo na imenike u mobilnim telefonima – često samo svoj broj znamo napamet – ali mudro je angažovati se i upamtiti bitne brojeve, jer to može biti korisno u raznim situacijama.
Svaki porodični sastanak donosi dublju povezanost i otvoreniju komunikaciju, čak i ako niste zadovoljni kako se odvija i ako ne donesete važne zaključke i rešenja – za određena pitanja biće potrebno više sastanaka!
Pročitajte i ovo: Kako da postavite zdrave granice u porodičnim odnosima
Naslovna fotografija: pexels.com
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.