Praktični načini da se oslobodite krivice i prestanete da se osećate loše

Osećanje krivice je kompleksno i suptilno i može vas trovati iznutra, kvariti vam uživanje u životu i dovesti vas dotle da zbog svega u čemu uživate morate sebe simbolično da kaznite, kako biste održali ravnotežu. Između čega tačno? Između osećanja da nešto ne zaslužujete i radosti što to imate? Ako prepoznajete sebe na toj klackalici, to verovatno znači da vas osećanje krivice duboko, dugo i često izjeda i da je krajnje vreme da ga se oslobodite.

Osećanje krivice se možda javlja ako povredite nečija osećanja, ili napravite grešku i ono je znak da se osećate odgovorno za nešto što nije u redu. To su razumni razlozi, koji vas navode da se izvinite i tražite oproštaj, da pokušate da popravite svoju grešku koliko god je moguće. Ali, ponekad krivicu osećate kad vam ide dobro, dok se drugi do kojih vam je stalo muče. Ili često mislite da ste vi krivi za to kako se neko ponaša prema vama – možda verujete da ne zaslužujete nečiju ljubav i velikodušnost, ili verujete da ste vi krivi što vas neko ne poštuje i zapostavlja vas.

Senzitivne i empatične osobe često pate od osećanja krivice, ali krivica može doći i iz mentalnih stanja, kao što su anksioznost i opsesivno-kompulsivni poremećaj. I to je osećanje koje je teško ignorisati, kao što ga je i teško shvatiti.

Ponekad, osećanje krivice ima smisla i navodi nas da preuzmemo odgovornost i da pokušamo da se iskupimo za greške koje smo napravili, ali stalno osećanje krivice nije zdravo, naročito ako je pomešano sa stidom zbog onog što jesmo (kada se loše osećamo zbog toga ko smo, kako izgledamo, kakvi se ponašamo, kako osećamo da nas drugi vide).

Kako možete da prevaziđete osećanje krivice

Prepoznajte osećanje krivice

Osećanje krivice se definiše kao krivica zbog zamišljenog prekršaja ili zbog osećaja neadekvatnosti, kao i stanje onoga ko je svesno počinio prekršaj. Emocionalni znaci krivice uključuju osetljivost na posledice svojih postupaka, osećaj preplavljenosti idejom o donošenju pogrešne odluke, ili preduzimanju pogrešne akcije, nisko samopouzdanje, izbegavanje drugih emocija, udovoljavanje ljudima i stavljanje njihovih potreba ispred svojih, čak i kada je to štetno za vas…

Osećanje krivice je nagrizajući osećaj, koji vas proganja kada ne činite ništa po tom pitanju, ili kada ne pokušavate da aktivno promenite svoju perspektivu. Sećanja na stare greške i postupke kojih se stidite, mogu da se vrate i udare vas poput bumeranga, punom snagom neprijatnih osećanja, stida i krivice. Da biste otpustili ta osećanja iz prošlosti i prestali da se osećate loše zbog nečeg što ste uradili – da biste oprostili sebi – morate obaviti težak emocionalni posao.

Prihvatite svoje greške

Preuzmite odogovornost za ono što ste uradili, kao i za to kako se osećate. Možda vas je nečiji komentar zaboleo i prizvao osećanje krivice, ali to je ipak vaše osećanje, komentar je samo okidač. Kada prihvatite odgovornost, vraćate moć u svoje ruke i drugi vas ne mogu kontrolisati tako što će vas namerno ili nehotično izazivati, pritiskajući vaše okidače. Vi niste automat, vi ste misleće i osećajuće biće, koje je odgovorno za svoje misli, osećanja i postupke.

Generalno, prihvatanje svojih osećanja se svodi na priznavanje misli i okolnosti koje su vas navele da ih osetite (uključujući i sopstvene postupke). Možda će vam biti potrebna pomoć savetnika ili terapeuta da dođete do prihvatanja i preuzimanja odgovornosti, ali to je aposlutno neophodan prvi korak ka oslobađanju od osećanja krivice.

Ako je moguće i potrebno – popravite štetu

Ako ste nekome naneli nepravdu ili štetu, svesno ili nesvesno, prihvatanje odgovornosti vam omogućava da pokušate da se iskupite, da učinite nešto kako biste popravili ono što ste uradili. Priznajte grešku, recite da vam je žao i da se iskreno kajete i da nije trebalo tako da postupite, da to kažete ili uradite. Kada priznajte da vaše ponašanje nije bilo ispravno, pokazujete da ste svesni svoje greške i želite da to ispravite, možete dobiti drugu šansu, može vam biti oprošteno i omogućeno da se bolje osećate. Kada osećate krivicu zato što ste krivi, onda možete da uradite nešto drugačije i povratite svoj duševni mir i mentalnu stabilnost.

Svi greše – a kada pogrešite, uvek pomaže da se izvinite i tražite oproštaj.

Pročitajte i ovo: Sram i krivica – kako se nositi sa ovim emocijama?

Uradite nešto zbog čega se osećate dobro

Osećati se loše zbog sebe je zaista poražavajuće. A osećanje krivice ima tendenciju da vam pregazi ego i uništi samopoštovanje. Ako se osećate izbačeno iz stroja, učinite nešto da se osećate dobro.

Ako sedite i kažnajvate sebe valjanjem u krivici i stidu, osnažujete osećanje da ste nezaslužni i da i niste za bolje. Kada tako kaznite sebe, samo ste osnažili obrazac – sledeći put ćete napraviti istu grešku zbog koje ćete se osećati posramljeno i poraženo i nezaslužno. Ali kad uradite nešto od čega se osećate bolje (bukvalno bilo koji čin brige o sebi), vi hranite ono dobro u sebi i podižete svoje standarde i svesnost – sledeći put ćete znati bolje i nećete ponoviti obrazac koji vas vodi u krivicu i stid.

Osećanje krivice i opraštanje

Oprostiti sebi je možda nešto najteže što pokušavate da uradite za sebe. Lakše je oprostiti drugima. Zato posmatrajte sebe kao drugu osobu, kao svog najboljeg prijatelja, na primer. Šta biste rekli svom najboljem prijatelju u trenucima kada se bori sa krivicom i ne može sebi da oprosti? Recite to sebi.

Samosaosećanje i samoopraštanje i dalje mogu biti daleko od vas, ali vežbajte i budite razumni – držite na umu ponašanje koje treba da promenite, ali pustite krivicu i nastavite dalje.

Usredsredite se na dobre stvari u životu

Dok radite na tome da oprostite sebi, usredsredite se na pozitivne i dobre stvari, koje volite kod sebe i u svom životu. Osetite zahvalnost zbog onog što jeste i što imate, vežbajte to – zapišite desetak stvari zbog kojih ste zahvalni u životu i sa svakom stavkom osetite tu zahvalnost. Prođite kroz taj spisak svakog dana, prizivajući osećanje zahvalnosti i predajući mu se.

Prepoznajte svoje lekcije

Najbolje što možete uraditi kada u nečemu pogrešite i kada osećanje krivice podigne glavu, jeste da se zapitate šta je ono što treba da naučite iz te situacije. Kada to pronađete i otkrijete šta sledeći put možete da uradite drugačije, deo tereta spada sa vaših pleća i počinjete lakše da dišete. Nije važno zbog čega ste pali, računa se asmo kako ste se pokupili i ustali.

Pročitajte i ovo: Kako sebi nanosite štetu kad sve shvatate lično

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.