Kako pravilo 555 pomaže da se oporavite posle porođaja
U različitim kulturama postoje razni običaji koji podržavaju oporavak porodilje i povezivanje sa bebom – kod nas je to period koji traje 40 dana i za to vreme mama i beba nigde ne izlaze, a ni gosti nisu dobrodošli. Ovo vreme se poklapa sa medicinskim terminom babinja, koje traje šest nedelja, za koje vreme se oporavljaju meka tkiva koja su pretrpela traumu porođaja. Pravilo 555 je metoda za podršku porodilji, koju praktikuju mnoge savremene mame i koje svakako ima mnogo smisla.
Pravilo 555 uključuje 15 dana postepenog oporavka – 5 dana u krevetu, 5 dana na krevetu i 5 dana oko kreveta. Nije svakome moguće da se pridržava ovog protokola i porodilji je svakako potrebna sva pomoć koju može dobiti, da bi se fizički oporavila od porođaja i povezala sa bebom uz što manje dodatnog stresa.
Uz činjenicu da prvih nekoliko dana posle porođaja svakako provodite u porodilištu, možete pravilo 555 uzeti kao smernicu – u bolnici ostajete tri do pet dana i to vreme svakako provedite u krevetu, a kad dođete kod kuće, pokušajte da se i dalje što više odmarate. To može biti teško ako već imate dete ili decu, ali nije nerešivo – oni se mogu pridružiti u krevetu vama i novorođenčetu i osećanje da se dešava nešto posebno i da su svi posebno pažljivi, uvešće ih u povezanost sa novim članom porodice.
Kako da praktikujete pravilo 555
Pet dana u krevetu
Posle porođaja, potrebno vam je najmanje pet dana (u slučaju carskog reza možda i više), da biste se oporavili i sakupili snagu. Za to vreme zaista ne bi trebalo ništa da radite, osim da odete u kupatilo. I u krevetu možete nešto pojesti. Ako ste u porodilištu proveli tri dana – što je danas standardno za porodilje koje su se porodile prirodnim putem bez ikakvih komplikacija (sve je u redu sa mamom i bebom), provedite u krevetu još dva dana i nastojte da se organizujete tako da produžite da pratite pravilo 555. Možda će pomoć partnera biti dovoljna, ali ovde obično rado „uskaču“ novopečene bake i deke, tetke i prijateljice i svi su voljni da se bave logistikom, dok se vi bavite oporavljanjem i povezivanjem sa bebom. Vaše je da držite bebu uz sebe, da je dojite (ili hranite), da gledate čudo koje ste stvorili i da se upoznajete sa njim. Svi ostali mogu da nabavljaju, kuvaju, čiste, peru, menjaju pelene, presvlače, kupaju…
Pet dana na krevetu
Sledećih pet dana se još uvek ne udaljavate od kreveta, ali uključujete aktivnosti koje možete obavljati na krevetu – sedenje i igranje na krevetu sa drugom decom ako ih imate, ili premeštanje u dnevnu sobu i smeštanje na udoban kauč ili fotelju, gde možete ležati ili sedeti sa bebom, u okruženju ostalih ukućana.
Tokom ovih pet dana i dalje najviše treba da se odmarate, ali možete početi malo više da ustajete i da se krećete, ako vam je to prijatno. Pravilo 555 postavlja najbolji ton za povezivanje sa novorođenčetom i sugeriše da treba da se opustite i uronite u to duboko i lagano.
Pročitajte i ovo: Kako da sebi obezbedite zdrav san kad imate bebu
PET dana oko kreveta
Petnaestodnevni postepeni oporavak uključujuće još pet dana u blizini kreveta – i dalje je odmaranje i ležanje prioritet, ali ako ste prethodnih deset dana uspeli da temeljno odležite i odmorite, sada će vam prijati da se malo više krećete i da se malo udaljite od kreveta. To može biti šetnja po sobi i nošenje bebe, pakovanje veša, podizanje i spuštanje bebe u krevetac, obrok koji ćete natenane pojesti u kuhinji. Neka vaše aktivnosti budu jednostavne i ne duže od 30 minuta, jer ste još uvek u ranoj fazi oporavka i mirovanje i odmaranje pomažu vašem telu da se oporavi.
Kritičan period posle porođaja
Posle porođaja telo prolazi kroz intenzivne promene (kao i na početku trudnoće) i period babinja (šest do osam nedelja) je vreme za koje se u telu ustanovi hemija koja pomaže materici da se vrati na prvobitnu veličinu i podstiče proizvodnju mleka i za koje telo „shvata“ da se beba odvojila i vraća sa ne „jednopersonska“ podešavanja funkcionisanja organizma. Najkritičnije vreme je od 24 do 48 sati neposredno posle porođaja i to vreme i porodilja i beba provode u porodilištu, pod nadzorom lekara. To je kritično vreme i za kretanje mleka i obično određuje da li će biti dovoljno da se beba doji, ili je potrebna dohrana, ili poptuno oslanjanje na zamensko mleko za ishranu bebe.
Zašto treba da pokušate da pratite pravilo 555
Pravilo 555 je odlična smernica koju treba da sledite posle porođaja, kako biste mogli da se odmorite i oporavite, naročito ako ste imali carski rez. Ne zanemarujte ni intervenciju epiziotomije, koja je uobičajena pri prirodnom porođaju i takođe predstavlja ranu koja treba lepo da zaraste – za to vreme vam sedenje neće prijati, ali zato možete ležati, ili stajati sa bebom.
Što nežnije postupate prema sebi i bebi (fizički, mentalno i emocionalno), bolje ćete se osećati na duge staze. Oboje ste novi u tome, naročito ako je u pitanju prvo dete – ono je novo na svetu, vi ste novi u majčinstvu. Ali čak i ako vam je sve poznato, jer ste već rađali, svaki porođaj je jedinstveno iskustvo, a nova beba se razlikuje od prve (krupnija je, ili sitnija, mirnija, ili aktivnija, više ili manje plače…) i potrebno je da se sa njom povežete i da razumete njene signale.
Pravilo 555 je nešto što i ostalim članovima vaše porodice ističe da ste vi i novorođena beba u tom periodu apsolutni prioritet i da je vaše jedino da brinete o svojoj i dobrobiti vašeg novorođenčeta. Takođe vas podseća da treba da promenite ritam i uživate u sporim danima sa bebom što je više moguće i da se fokusirate na oporavak.
Naučne činjenice koje podržavaju ovo pravilo
Nauka podržava pravilo 555, jer se zasniva na činjenici da je porođaj naporan i fizički traumatičan događaj, od koga se i porodilja i beba oporavljaju neko vreme. Tokom prvih pet dana posle porođaja, telo se usredsređuje na zarastanje tkiva koja su oštećena tokom porođaja i porodilja treba da leži i miruje, da bi se izbegle komplikacije (krvarenje, infekcije).
Sledećih pet dana telo je već na putu oporavka, ali važno je izbegavati naporne aktivnosti, dok se materica ne zaleči (što obično traje oko šest nedelja). Za to vreme možete lagano hodati, istezati se, držati bebu i baviti se laganim i kratkotrajnim aktivnostima.
Do kraja petnaestodnevnog oporavka koje predviđa pravilo 555, porodilje bi trebalo da mogu da se vrate svojim uobičajenim aktivnostima, ali u sporijem režimu. I dalje je važno da osluškuju svoje telo i što više odmaraju.
Praktikujući smernice pravila 555, smanjujete rizik od postporođajnih komplikacija, rane bolje zarastaju, smanjuje se bol i upala, nivo energije i raspoloženje se postepeno podižu, provodite više vremena u povezivanju sa bebom i postavljate osnove za ukupan bolji i brži oporavak.
Pročitajte i ovo: Kako da se povežete sa bebom bez pritiska i nervoze
Naslovna fotografija: pexels.com
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.