Proteinski kolačići – recept za mentalno zdravlje

Proteinski kolačići mogu biti recept koji popravlja raspoloženje i donosi zadovoljstvo, jer ispunjava vašu potrebu za slatkišima, na zdrav način, zbog kog se osećate dobro.

Slatkiši su utešna hrana za veliku većinu ljudi, a naročito za žene kojima razne životne faze priređuju hormonske tobogane i rolerkostere. Bilo da ste trudne ili u postporođajnom periodu, ovulirate ili treba da dobijete menstruaciju, borite se sa klimakteričnim promenama, ili se iz bilo kog razloga osećate posebno ranjivo, velike su šanse da ćete uzdisati za slatkišima, a još veće da ćete ih sebi priuštiti, zajedno sa osećanjem krivice zbog emocionalnog prejedanja.

I tako upadate u začarani krug žudnje za slatkišima, preteranog konzumiranja slatkiša, gojenja i nezadovoljstva sobom – a vaše mentalno zdravlje i ravnoteža bivaju ugroženi kao i vaše fizičko zdravlje.

Zato su proteinski kolačići savršeni – odgovaraju zahtevima (i fizičkim i emocionalnim) i donose ispunjenje zajedno sa dobrobitima. Ova mešavina čokolade i proteina ima toliko toga da vam ponudi – i ne morate ići u teretanu da biste izvukli maksimum iz slatkih zalogaja.

Savršeni za posle treninga, za podizanje raspoloženja i energije tokom popodneva na poslu, za večernji desert bez osećanja krivice, proteinski kolačići su smišljeni da se dobro osećate – zato pripremite posude za mešanje i pečenje i naučite kako da ih pravite.

Pročitajte i ovo: Salata od probiotičkog jogurta i krastavaca – recept za dobro varenje i još bolje raspoloženje

Ukusni proteinski kolačići koji se lako spremaju

Teško da ćete nešto zabrljati u pripremi ove jednostavne poslastice – nisu vam potrebne ni posebne kuvarske veštine, a ni mnogo vremena (15 minuta za pripremu i 25 za pečenje). Sa odgovarajućim sastojicma, možete ih spremati kad god želite i konzumirati ih sveže.

Potrebna vam je jedna ipo šolja čokoladnih komadića za kuvanje, pola šolje kokosovog ulja, tri jaja, tri četvrtine šolje kokosovog šećera, dve kašičice ekstrakta vanile, pola šolje čokoladnog proteinskog praha, trećina šolje blanširanog bademovog brašna, dve kašike kakao praha, četvrt kašičice soli.

Dok se rerna zagreva na 180 stepeni, uzmite vatrostalnu ili keramičku činiju koja može da se greje u mikrotalasnoj i pomešajte jednu šolju čokoladnih komadića sa kokosovim uljem. Otapajte ovu kombinaciju u mikrotalasnoj pećnici u intervalima od po 30 sekundi i promešajte između svakog intervala.

U posudi za mućenje pomešajte jaja i kokosov šećer, mutite mikserom otprilike jedan minut. Dodajte ekstrakt vanile i otopljenu čokoladu dok mutite. Dodajte ostale suve sastojke i nastavite da mutite. Zatim umešajte kašikom preostalu količinu (pola šolje) neotopljenih čokoladnih komadića. Dobili ste testo koje treba sipate u pleh obložen pek-papirom i pečete od 22 do 28 minuta.

Kada izvadite pleh iz rerne, ostavite ga desetak minuta da se ohladi, pre nego što ga isečete na kockice i za to vreme setite se prednosti ovog recepta.

Po čemu se ova poslastica razlikuje od drugih

Proteinski kolačići sadrže čokoladu, koja je dobro poznata po povećanju serotonina, uz dodatak kakaa koji sadrži flavonoide, za koje se pokazalo da podižu raspoloženje i podstiču kognitivne funkcije, povećavajući dotok krvi u mozak.

Kokosovo ulje koje se koristi za otapanje čokoladnih komadića sadrži zdrave masti, trigliceride srednjeg lanca (MCT) koji se metabolišu drugačije od drugih masti i obezbeđuju brz izvor energije. Zdrave masti pomažu u proizvodnji ketona za zdravlje mozga, a istraživanja su pokazala da MCT poboljšavaju energiju mozga kod ljudi kojima je dijagnostikovana Alchajmerova bolest. Kod starijih osoba bez demencije ili neurodegeneracije, ovi trigliceridi poboljšavaju pamćenje i imaju pozitivan uticaj na zdravlje mozga, a time i na mentalno stanje.

Pored kokosovog ulja, proteinski kolačići sadrže i kokosov šećer, koji je prirodni zaslađivač sa znatno nižim glikemijskim indeksom od običnog šećera. To znači da usporava porast šećera u krvi, što može pomoći u održavanju stabilnog nivoa energije i raspoloženja.

Čokoladni proteinski prah je ono što podiže nivo uobičajenih recepata za kolače – proteini su neophodni za funkcije neurotransmitera, opšte zdravlje mozga i mentalno zdravlje. Uključivanje proteinskog praha ne samo da pomaže u oporavku mišića, već i u sintezi neurotransmitera, što obezbeđuje stabilno raspoloženje i kognitivne funkcije.

Dodajte proteinske kolačiće na meni i ne čekajte da vas ukućani nagovaraju da ih ponovo napravite. A kada želite posebno da se počastite, poslužite ih tople, sa malo sladoleda od vanile preko.

Pročitajte i ovo: Ovo je lista namirnica koje su najbogatije magnezijumom

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević