3 neodoljiva recepta u kojima je glavna zvezda paradajz

Recepti sa paradajzom predstavljaju jednu od stavki zbog kojih volimo letnje dane. Paradajz je pun supstance likopen, koja mu daje jarkocrvenu boju i pomaže u zaštiti od ultraljubičastih zraka sunca. Na isti način, može pomoći u zaštiti ćelija od oštećenja. Likopen je antioksidant – bori se protiv molekula zvanih slobodni radikali koji mogu oštetiti vaše ćelije i uticati na vaš imuni sistem. Likopen može pomoći i u snižavanju nivoa LDL, ili „lošeg“ holesterola, kao i krvnog pritiska.

Paradajz sadrži i kalijum, vitamine B i E i druge hranljive materije koje, takođe, mogu poboljšati zdravlje vašeg srca.

Paradajz sadrži i supstance lutein i zeaksantin, koje mogu pomoći u zaštiti vaših očiju od plave svetlosti koju stvaraju digitalni uređaji, kao što su pametni telefoni i računari. Mogu pomoći da se oči ne osećaju umorno i olakšaju glavobolju od naprezanja očiju.

Ako unesete veću količinu paradajza u svoju ishranu, to će ojačati vaš imuni sistem, sniziti nivo holesterola i sprečiti zgrušavanje krvi. Sve te stvari mogu pomoći u sprečavanju moždanog udara. Zbog svega toga, recepti sa paradajzom će biti česti u našem planu kuvanja ovog leta. 

Recepti sa paradajzom: 3 predloga

Paprike punjene mesom i čeri paradajzom

Sastojci:

Za sos:

400 g čeri paradajza, prepolovljenih
4 čena belog luka, neoljuštena
1 luk, narezan na kolutove
1 čili paprika, prepolovljena i uklonjenog semena
1 kašičica paste od paradajza
1 mala šaka korijandera
1 limun, samo sok
so i sveže mleveni crni biber

Za paprike:

75 g basmati pirinča
maslinovo ulje
1 luk, seckani
3 čena belog luka, sitno iseckana
300 g mlevenog mesa
1 kašičica sušenog origana
1 kašika paradajz pirea
400 g konzerve crnog pasulja, oceđenog
200 g čeri paradajza, seckanih
8 paprika
50 g sira, narendanog
so i sveže mleveni crni biber

Priprema

Zagrejte rernu na visokoj temperaturi, a paradajz, beli luk, luk i crveni čili pecite dok sastojci ne počnu da crne (oko 8 minuta, ali pazite na njih). Izvadite iz rerne i ostavite da se ohladi. Ogulite beli luk, a zatim sve stavite u procesor za hranu ili blender.

Dodajte pastu od paradajza, korijander i sok od limuna i mešajte dok ne postane glatka. Dodajte so i sveže mleveni crni biber po ukusu. Ostavite na stranu dok ne budete spremni za posluživanje. Imaćete više nego što vam je potrebno za ovaj recept – ostavite preostalu salsu u frižideru i uživajte u drugim receptima.

Za punjene paprike zagrejte rernu na 180°C. Sipajte pirinač u šerpu sa poklopcem i dodajte 150 ml vode. U međuvremenu, zagrejte malo maslinovog ulja u tiganju i propržite luk dok ne omekša. Dodajte beli luk i kuvajte još nekoliko minuta. Izvadite iz tiganja. U istom tiganju propržite meso (po potrebi dodajte još malo ulja) i pecite dok ne porumeni sa svih strana. Vratite luk i beli luk u tiganj.

Dodajte origano i paradajz pire, oceđeni crni pasulj i čeri paradajz. Kuvajte da omekša – dodajte malo vode ako se osuši, a zatim umešajte pirinač. Kuvajte nekoliko minuta. Dodajte so i sveže mleveni crni biber po ukusu. Uklonite sa vatre.

Oštrim nožem odrežite vrhove paprika, uklonite jezgro i stavite paprike uspravno na pleh. Prelijte maslinovim uljem, pecite pet minuta dok malo ne omekša, a zatim izvadite iz rerne pre nego što vratite mešavinu mesa i pirinča, pospite rendanim sirom, pokrijte folijom i pecite 30 minuta.

Špagete Puttanesca

Sastojci

3 kašike maslinovog ulja
2 velika čena belog luka, seckana
½ kašičice pahuljica čilija (opciono)
400 g konzerve seckanog paradajza
120 g crnih maslina bez koštica
2 kašike kapara, oceđenih
300 g špageta
vezica peršuna, sitno iseckanog

Priprema

Zagrejte ulje u nelepljivom tiganju na srednje niskoj vatri. Dodajte seckani beli luk i čili i dinstajte oko 2 minuta. Dodajte seckani paradajz i kapare. Dovedite do laganog ključanja i kuvajte, nepokriveno, 15 minuta.

Dodajte masline i kuvajte još 5 minuta. U međuvremenu, nek vam provri veliki lonac slane vode. Skuvajte špagete prema uputstvu na pakovanju, pa ocedite i prelijte sosom i dodajte seckani peršun.

Gaspačo sa goveđim bujonom

Sastojci:

1 kg paradajza
1 mala zelena paprika
1 mala crvena paprika
1/2 krastavca
1/2 crvenog luka
2 čena belog luka
50 g maslinovog ulja
1 kašičica sirćeta
1 kašika ljutog sosa
1 kašičica kima
180 g čorbe od goveđe kosti
Prstohvat soli

Za preliv:

1 konzerva leblebija
3 kašike maslinovog ulja
2 kašičice dimljene paprike
1 kašičica pahuljica čilija
30 g badema
10 g vlašca
1 kašika morske soli

Priprema

Blanširajte paradajz 30 sekundi i prebacite u posudu sa ledenom vodom. Koža treba odmah da se olabavi i oljušti. Ogulite polovinu krastavca i iseckajte ga na kockice zajedno sa crvenim i belim lukom i paprikom.

Ubacite povrće u blender ili procesor za hranu, a zatim dodajte sirće, maslinovo ulje, so, kim, ljuti sos i čorbu od goveđih kostiju. Blendajte dok ne postane glatka, a zatim prebacite u bokal i ostavite u frižideru da se ohladi najmanje 30 minuta.

U međuvremenu, ocedite, isperite i osušite konzervu leblebija, pa začinite sa 1 kašikom maslinovog ulja, prstohvatom soli, 2 kašičice paprike i 1 kašičicom ljuspica čilija.

Pecite na 180°C 30-40 minuta dok ne postane suvo i hrskavo. Iseckajte bademe i tostirajte ih do zlatne boje, 3-4 minuta na srednjoj vatri. Preostalu četvrtinu krastavca isecite na kockice, a vlašac iseckajte. Poslužite gaspačo preliven šakom hrskavih leblebija, 1 kašikom prženih badema, 1 kašikom isečenog na kockice krastavca, 1 kašičicom vlašca i završite sa malo ekstra devičanskog maslinovog ulja i posipanjem morske soli.

Pročitajte i ovo: Salata od probiotičkog jogurta i krastavaca – recept za dobro varenje i još bolje raspoloženje

Naslovna fotografija: pexels.com

Božica Luković