Šta je rozacea i kako da lečite ovo stanje kože
Često pogrešno shvaćena rozacea, upalno je stanje kože koje karakteriše crvenilo, vidljivi kapilari, a ponekad i papule i pustule. April je mesec svesti o rozacei, pa se bavimo uzrocima, simptomima i lečenjem ovog stanja.
Jedan od prvih simptoma je sklonost da se lakše pocrveni, ali rozacea je nešto više od jednostavnog crvenila kože. Vremenom, može doći do trajnog crvenila nosa i obraza zajedno sa mnoštvom drugih neprijatnih simptoma, kao što su fleke, prošireni krvni sudovi, suvoća i perutanje, peckanje, osetljivost na proizvode za negu kože. Može se javiti otok nosa ili obraza se naziva „fimatozna rozacea“, ali je to mnogo ređa pojava. Peskaste ili bolne oči zbog upale očnih kapaka (blefaritis) takođe mogu biti karakteristika ove pojave.
Rozacea obično pogađa lice – posebno čelo, obraze, nos i bradu – ali se može javiti i na drugim mestima, kao što su grudi i zadnji deo vrata. Osim ovih uobičajenih simptoma, može se javiti hiperpigmentacija ili oštećenje teksture kože, sa proširenim porama i vidljivim ispupčenim lojnim žlezdama. Ovo se najčešće javlja kod žena. Rozacea se često pogoršava tokom vremena, tako da je važno potražiti profesionalni tretman čim uočite znake.
RoZacea ima nejasne uzroke
Stručnjaci i dalje raspravljaju o tačnim uzrocima ovog upalnog stanja kože. Identifikovani su različiti faktori koji igraju ulogu, a jedan od mogućih je povećanje veličine i aktivnosti lojnih žlezda. Kada naše žlezde lojnice postanu hiperaktivne, koža prekomerno proizvodi masnoću, koja ima upalni efekat na kožu. Tačan uzrok nije poznat, ali zna se da su žene svetle puti i starosti između 20 i 50 godina izložene najvećem riziku. Tinejdžeri takođe mogu biti pogođeni, ali je veća verovatnoća da će to stanje proći nezapaženo. Kod muškaraca je veća verovatnoća da imaju tendenciju da dožive jače simptome kao što je težak oblik rozacee, rinofimu (poznatu kao „alkoholičarski nos“).
Raspon mogućih uzroka koje su izneli istraživači uključuje poremećaje u imunološkom ili nervnom sistemu i krvnim sudovima lica. To može biti i zbog poremećenog mikrobioma kože. Ovaj poremećaj može biti i genetski, ali svako sa rozaceom ima specifične okidače.
Razlika između crvenila i rozacee
Nije neuobičajeno da neki veruju da imaju rozaceu, a da se radi o običnom crvenilu kože. Iako rosacea pogađa više od 5% populacije, dijagnoza može biti odložena ili promašena mesecima, pa čak i godinama. Ako vam je koža stalno topla, lako se crveni, imate izbočine koje tretman akni neće ukloniti, ili osećate peckanje kada nanesete proizvode za negu, obratite pažnju. Javite se dermatologu jer ćete možda saznati da živite sa nedijagnostikovanom rozaceom.
Pratite svoje okidače
Ukoliko imate rozaceu, važno je da razumete šta je pogoršava, a šta je smiruje. Izloženost UV zračenju je jedan od najvećih pokretača, tako da je neophodno da vrlo budno vodite računa o zaštiti od sunca.
Stres, dijeta, alkohol, hormoni i upotreba određenih proizvoda takođe mogu izazvati pogoršanje simptoma. Može biti od velike pomoći da vodite dnevnik da biste identifikovali svoje okidače kako biste ublažili simptome.
Mudro birajte proizvode
Kada birate proizvode za negu kože, važno je da vaša rutina bude jednostavna i da se držite brendova specijalizovanih za osetljivu kožu. Blaga krema ili gel za čišćenje lica, koje koristite pre ispiranja mlakom vodom mogu vam prijati. Posle čišćenja i umivanja brišite lice mekanim pamučnim tuferima ili flanelskim peškirima.
Kako se leči rozacea
Trenutno ne postoji lek za rozaceu, ali postoje načini da upravljate svojim simptomima. Izbor tretmana zavisi od simptoma koje imate. Ako je crvenilo vaš najteži simptom, preporučuju se oralna sredstva koja se koriste za ublažavanje anksioznosti ili crvenila u menopauzi.
Za teže slučajeve prepisuju se antibiotici za smanjenje izbijanja, otoka i zapaljenja. Antibiotici se uzimaju povremeno, kada se pojavi pogoršanje upale. U međuvremenu, sredstva za umirivanje kože koje vam prepisuje dermatolog, pomažu u upravljanju simptomima.
Šminkanje sa rozaceom
Kada šminkate kožu sa rozaceom, oslonite se na lagane podloge koju pružaju potpunu pokrivenost. Na taj način prekrivate crvenilo, a ne iritirate kožu. Birajte lagane tonirane kreme sa hidratantnim i umirujućim sastojcima.
Nanosite podlogu mekom četkicom, kako biste izbegli trljanje i iritaciju kože pri nanošenju. Mek dodir pomaže u sprečavanju izbijanja, a pokreti tapkanja su odlični za ujednačenu pokrivenost.
Ako koristite korektor na bazi zelene za neutralizaciju crvenila, želećete da ga nanesete ispod svoje svakodnevne podloge. Da biste bili sigurni da ste napravili male slojeve, koristite nežne pokrete tapkanja. Može vam više prijati puder sa korektivnim svojstvima, jer je lagan i obezbeđuje pokrivenost.
Priprema kože je jednako važna kao i sama šminka kada je u pitanju rozacea. Prvo i najvažnije, SPF je ključan, jer su UV zraci jedan od najvećih pokretača. Previše trljanja će pogoršati crvenilo, zato svoj zaštitni faktor nanosite laganim pokretima.
Pročitajte i ovo: Šta su adaptogeni i da li su zaista dobri za vas?
Brankica Milošević