Sami sebi podrška kada stvari krenu po zlu

Kada napravimo grešku, uradimo nešto loše ili nam se planovi, ciljevi, sruše kao kula od karata, onda je najteže biti rezilijentan… zašto? Zato što se ne suočavamo sa spoljašnjim faktorima sa kojima treba da se nosimo, već smo suočeni sami sa sobom. A, nažalost, najčešće glavni kamen spoticanja u razvoju rezilijentnosti smo mi sami.

Zbog čega?

Zato što beskrajno krivimo i osuđujemo sebe. Ne znamo da prosto prihvatimo sopstvenu grešku, preuzmemo odgovornost da tu grešku ispravimo i nastavimo dalje. To zvuči jednostavno, ali svi znamo da nije.

Najpre, jer nam je teško da oprostimo sebi nešto ili se preispitujemo da li sam mogla ovo bolje, drugačije, pametnije… zašto sam dozvolila da me neko prevari, iskoristi…sto i jedno zašto i kako sam mogla to da budem, uradim, dozvolim… 

A to nas ne vodi nikuda. Beskrajna samosabotaža, kritika i osuda. Ne kažem da kada grešite treba sebi da date orden, već da gledate na greške iz drugog ugla.

Najpre dati sebi razumevanje za to što vam je sada teško. Dati sebi empatiju za to što patite zbog onoga što se desilo. Umiriti sebe i svoja osećanja krivice, srama, ljutnje…Zatim možda podeliti sa nekim to, sa dobrim prijateljem, osobom od poverenja sa nekim ko je tu za vas bez obzira na sve.

Probajte da se setite neke situacije u kojoj ste kritikovali i osuđivali sebe.

A sada odgovorite na sledeća pitanja…

Haljina: XYZ Elisabetta Franchi, Naočare: P…S… Fashion

– Šta bi mi blizak prijatelj, prijateljica, neko ko me voli i bezuslovno prihvata rekao sada u ovoj situaciji?

– Kako bi razgovarao sa mnom, kako bi me umirio?

Pročitajte ono napisano. Napravite dubok udah i dubok izdah. Primetite kako se osećate sada, osvestite šta je prisutno u vašem telu. Zatim nakon davanje podrške i umrivanja sebe postaviti sebi niz pitanja o svim lekcijama koje ste sada nakon ovog iskustva naučili.

– Šta sada nakon ovog iskustva znate a da ranije niste znali – o sebi, odnosima, drugim ljudima?

– Kako će se vaš život nastaviti dalje nakon ovog iskustva?

– Koje su stvari koje više nikada sebi nećete dozvoliti?

– Koje su sada nove veštine i znanja koje ste dobili zahvaljujući onome što se desilo?

Odgovorima na ova pitanja mi u stvari učimo da iz poraza, nedaća. Imamo priliku za rast, razvoj i učenje.

Pročitajte i ovo: Ovo NIJE empatija

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Vesna Laković van Kempen je sasvim slučajno postala preduzetnica u Mindfulness centru Novi Sad, a kasnije pokrenula i posao sa svojim suprugom u oblasti inovacija online obrazovanja – Bujoo education. Večiti volonter i aktivista, ljubitelj sarkazma, astrologije, filmova. Učesnici njenih edukacija je opisuju kao posvećenu i iskrenu, a bliski ljudi kao duhovitu, empatičnu i borbenu. Sebe opisuje kao nekog ko retko odustaje, obožava spontanost i nesvakidašnje ljude, a nada se da će jednoga dana postati pisac SF romana.