Tri stvari koje roditelji odgovorne i vredne dece rade drugačije

Svi bismo voleli da naša deca sama pokazuju inicijativu za učenje i druge obaveze, ali svesni smo da to nije uvek slučaj, pa su nam saveti za motivisanje dece uvek dobrodošli. Stalno prigovaranje je navika u koju je lako upasti, ali, na kraju krajeva, retko kome pomaže.

Jurite za svojim detetom jer je spavaća soba i dalje u neredu, čak i nakon što ste ga tri puta zamolili da je očisti, što dete frustrira, pa ubrzo nastane svađa. Sve bi bilo mnogo lakše da deca sama imaju volje da urade ono što je njihova obaveza. Da li je to nešto što mi kao roditelji možemo da ih naučimo – ili je motivacija nešto sa čim se dete jednostavno rađa? Postoje određene smernice koje možete da iskoristite kako biste decu naučili da budu odgovornija.

Saveti za motivisanje dece –  kako da ih naučite da ispunjavaju svoje obaveze

Neka pomognu, čak i kada to nije zgodno

Decu treba da motivišete da vam pomognu u kućnim zadacima, iako će im biti potrebno više vremena da ih završe. Deca će verovatno propustiti pojedina mesta kad usisavaju pod, a testo koje zamese neće biti najukusnije. Ali želja da se pomogne pokazuje inicijativu, što je osobina koju će morati da zadrže da bi postala odgovorna.

Deca uzrasta 5 ili 6 godina rado pomažu u kućnim poslovima. A kada im to dozvolimo, doživljavaju kao nagradu to što su dali svoj doprinos domaćinstvu. Kada roditelji zahvale deci na pomoći ili ukažu na njihov trud drugim članovima porodice, deca doživljavaju pozitivna osećanja koja će ih stimulisati u budućnosti.

S druge strane, odbijanje deteta kada ponudi pomoć može da umanji samopoštovanje i inhibira buduću inicijativu. Dakle, dozvolite im da vam pomognu čak i samo u delu zadatka, ukažite na ljubaznost njihove ponude čak i ako je ne prihvatite ili im obećajte da ćete im dozvoliti da pomognu sledeći put. To su načini da sačuvate samopouzdanje deteta kada bude trebalo samostalno da obavi zadatak.

Afirmišite njihova interesovanja

Možda se čini da je nemoguće motivisati decu na bilo šta. Ipak, postoje aktivnosti u koje će deca sama uroniti – jednostavno, to nisu uvek aktivnosti koje roditelji vide kao produktivne ili neophodne.

Uključivanje roditelja u stvari koje deca smatraju interesantnim pokazuje da su zainteresovani za ono što deca vrednuju. Na primer, igrajte video-igre, uprkos tome što vam možda ne leže, jer će to pokrenuti diskusiju. Razgovori se često vode ka drugim temama koje vam omogućavaju da saznate šta se dešava u njihovim životima.

Nagradite trud i inicijativu

Staromodna stimulacija u vidu nagrade još uvek je odlična roditeljska metoda. Postoji bezbroj opcija za nagradu – od slatkih poslastica, preko vremena pred ekranom do novca. Vrsta, učestalost i veličina nagrada mogu se prilagoditi onome što najbolje funkcioniše za svaku porodicu.

Ali podsticaj koji najbolje funkcioniše za razvoj motivisane dece fokusira se na trud, inicijativu i upornost – ne samo na završetak zadatka. To je tanka linija i zahteva od roditelja da jasno saopšte razumna očekivanja. Možda bi čak bilo od pomoći da se tačno definiše za kakvo ponašanje će zaraditi nagradu, jer deca i roditelji često mogu imati različite standarde. Recimo, deca često ne znaju koliko njihova soba treba da bude uredna da bi se smatrala čistom. Ali važno je zapamtiti da ih ne nagrađujete za izvršenje zadatka na koji morate da ih podsećate više puta.

Tabele obaveza i drugi vizuelni podsetnici dobro funkcionišu za malu decu, a starija deca se mogu naučiti da koriste podsetnike na svojim tabletima ili mobilnim telefonima. To će im razviti naviku da metodično prate i završavaju svoje obaveze.

Pročitajte i ovo: Slepi uglovi roditeljstva – narušavanje dečjeg samopouzdanja

Naslovna fotografija: pexels.com

Božica Luković