Tajne za savršene palačinke koje morate da znate

Svaki kuvar, profesionalni ili amater, mora da zna klasičan recept za palačinke. Bilo da se odlučite za slane ili slatke, sa plazmom i kremom, džemom ili sa sirom i pršutom, znajte da će biti savršene samo ukoliko imate pravi recept. Kako biste bili sigurni da je vaš recept dobar, ali i da će palačinke svaki put biti preukusne, sakupili smo 10 tajni koje će vam značiti.

Osnovno testo za savršene palačinke

Testo se sastoji od pet jednostavnih sastojaka: jaja, mleka, brašna, rastopljenog putera i soli. Možete ručno umutiti sastojke, međutim, za najslađe testo preporučuje se mikser. Konzistencija testa je ključna – smesa bi trebalo da bude nešto ređa od smese za američke palačinke i da bude bez grudvica. Dodajte šećer i vanilu ukoliko pravite samo slatke palačinke, a seckano začinsko bilje ili rendani parmezan će biti savršeni ukoliko želite da napravite slane. Naš savet je da napravite univerzalno testo koje ćete podeliti na dva dela i onda dodajte sastojke koji idu u slano i slatko testo.

30 minuta odmora

Kada testo odmara, to omogućava brašnu da u potpunosti apsorbuje tečnost i daje glutenu priliku da se opusti. Iako nije kraj sveta ako preskočite ovaj korak, to je tajna savršenih palačinki koje se tope u ustima. Ostavite testo na sobnoj temperaturi 30 minuta ili u frižideru do dva dana. Ako pravite testo dan pre, ne morate da brinete o tome da li ćete testo zagrejati na sobnoj temperaturi pre pečenja. Kada je testo odmorilo, promešajte ga pre kuvanja i ako vam se čini da je previše gusto, to se ponekad desi kada brašno postane hidratizovano, nežno umutite mleko, kašiku po kašiku, dok ne dobijete željenu gustinu.

Tiganj za palačinke i običan tiganj

Dobar tiganj za palačinke idealna je za njihovo pečenje zbog kratkih ivica koje olakšavaju okretanje, dok duplo dno obezbeđuje konstantnu toplotu i ravnomerno pečenje. Međutim, ako nemate tiganj za palačinke, tiganj od livenog gvožđa srednje veličine će biti pomoći. Veličina tiganja zavisi od toga koliko velike palačinke želite.

Ujednačena, srednja toplota

Podesite temperaturu na srednju i pustite da se tiganj zagreje. Možda ćete čak morati da podesite temperaturu na srednje nisku kako budete pržili palačinke. Ako je temperatura previsoka, testo se neće proširiti na ivice tiganja pre nego što se stegne i može da dovede do rupa ili nejednake debljine.

Maslac za savršene palačinke

Maslac je idealan jer će sprečiti lepljenje palačinki i dati im odličan ukus. Četkom za pecivo ili papirnim ubrusom premažite tiganj rastopljenim puterom. Kada ima previše putera palačinke mogu biti masnije, tamnobraon i nesavitljive koliko biste želeli.

Izmerite porcije

Za tanke palačinke dodajte samo 2 do 3 kašike testa. Sipanje testa iz kutlače može biti od pomoći ili probajte da koristite malu kutlaču ili šolju za merenje kako biste svaki put dobili idealnu palačinku.

Pročitajte i ovo: Najbolje voće za doručak koje će vam dati energiju za ceo dan

Pravilna tehnika

Podignite tiganj sa vatre i nagnite zglob tako da se testo izlije na jednu stranu, a zatim ga okrećite ukrug kako bi se ravnomerno rasporedilo po celom tiganju.

Koristite gumenu lopaticu

Kada palačinka na krajevima izgleda hrskavo i kada se odlepi od tiganja (za to je potrebno 1 do 2 minuta), spremna je za okretanje. Olabavite ivice gumenom lopaticom. Možete koristiti lopaticu za okretanje, ali su vaši prsti najbolji alat – odvojte ivice i palačinku sa dna, a zatim je nežno okrenite. Druga strana se prži upola kraće od prve. Znaćete da je gotovo kada sredina plačinke dobije zlatnu boju.

Znajte da prve palačinke nikada nisu savršene. Tako će biti svaki put kada ih pravite, te ne brinite. Neka vam prva palačinka posluži kao test da vidite koliko je dovoljno testa u tiganju, da li je toplota tiganja odgovarajuća i da li je potrebno još nešto da promenite i prilagodite.

Čista kuhinjska krpa

Složite palačinke na tanjir i pokrijte ih čistom kuhinjskom krpom dok se sve palačinke ne isprže. Tako će ostati prilično tople. Palačinke ne moraju da budu vruće kada ih mažete, a potom i jedete.

Punjenja i dodaci za savršene palačinke

Dodaci mogu biti jednostavni. Na primer, izaberite svoj omiljeni džem ili pospite šećer preko njih. Sa palačinkama možete eksperimentisati jer niste ograničeni na to kako moraju da se jedu. Probajte da dodate jastoga, škampe ili ostale morske plodove i imaćete elegantnu večeru.

Bonus: Kako da čuvate ostale palačinke?

Stavite papir za pečenje ili voštane krpe između palačinki, dobro ih pokrijte plastičnom folijom i stavite ih u frižider. Tu mogu da stoje do dva dana, a u zamrzivaču do mesec dana. Zagrejte ohlađene ili odmrznute palačinke u mikrotalasnoj pećnici oko 30 sekundi ili u pećnici od 160 stepeni oko pet minuta.

Pročitajte još i ovo: Tri laka deserta za celu porodicu

Naslovna fotografija: instagram.com/santocrepejm

Marija Gavrilović