Sastojci koje treba da izbegavate u hidratantnoj kremi

Šta izbegavati u hidratantnoj kremi – kako biste izabrali najbolji proizvod za negu kože? Glavni razlog zašto koristite hidratantnu kremu je da vam koža bude gipka, glatka i, naravno, hidrirana.

Biranje formula koje preporučuju dermatolozi je najbolji način da osigurate da vam hidratantna krema radi sve dobre stvari koje želite da uradi, bez toliko aditiva koje sadrže pojedini proizvodi za negu kože. Ali to ne znači da su svi hidratanti isti.

Ako hidratantna krema sadrži ovih osam sastojaka, to bi moglo biti štetno, posebno ako imate suvu ili osetljivu kožu. Izbegavajte ovih osam sastojaka kad birate hidratantnu kremu.

Šta izbegavati u hidratantnoj kremi?

Alkohol

Alkohol u hidratantnoj kremi? Izgleda kao nešto što tamo ne pripada, zar ne? Ali pojedine hidratantne kreme sadrže denaturirani i SD alkohol koji može biti odgovoran za iritaciju vaše kože. Alkohol može ukloniti prirodna ulja s kože i ugroziti barijeru kože.

Natrijum lauril sulfat (SLS) i natrijum lauret sulfat (SLES)

Mnogo je češće pronaći ove surfaktante u sredstvima za čišćenje (stvaraju penastu formulaciju koju pogrešno povezujemo sa „čistom“), ali hidratantne kreme takođe mogu da ih sadrže. Oni uklanjaju vlažnost kože i mogu izazvati suv i osetljiv ten.

Miris

Ta aroma koja čini da vaša hidratantna krema miriše tako omamljujuće može da sadrži alergene koji izazivaju suvoću i iritiraju osetljivu kožu. Potražite hidratantne kreme i proizvode bez mirisa.

Veštačke boje

Lepe boje u nezi kože nisu uvek najbolje za vašu kožu. Ponekad se dodaju veštačke boje kako bi losion izgledao privlačno, ali sintetičke mogu izazvati suvoću i iritaciju.

Parabeni

Parabeni su konzervansi koji produžavaju rok trajanja kozmetike i određenih proizvoda za negu kože, uključujući hidratantnu kremu. Pojedine studije povezuju parabene sa zdravstvenim problemima i suvoćom kože.

Šta izbegavati u hidratantnoj kremi

Mineralno ulje

Mineralno ulje može izgledati kao idealan dodatak vašoj hidratantnoj kremi – sadrži reč „ulje“, tako da prirodno mora da hidrira, zar ne? Ali, ovaj sastojak na bazi nafte može stvoriti okluzivnu barijeru na koži koja sprečava da hidratant uđe ili pobegne, što dovodi do suvoće kad se koristi tokom dužeg vremenskog perioda.

Esencijalna ulja

Samo zato što je sastojak prirodan, ne znači da ne može da iritira vašu kožu. Eterična ulja poput lavande i čajevca u hidratantnoj kremi mogu biti osetljiva na pojedine tipove kože, posebno ako imate ekcem ili osetljivu kožu. Prvo uradite test pre nego što nanesete hidratantnu kremu sa eteričnim uljima na lice.

Hidratantne kreme koje nisu formulisane za vaš tip kože

Važno je da birate negu u odnosu na vaš tip kože, bilo da je to suva, masna, kombinovana, osetljiva ili hibrid ovih tipova. Korišćenje bilo koje hidratantne kreme koja je u suprotnosti sa vašim tipom kože može izazvati suvoću ili, obrnuto, uvesti previše ulja u kožu što dovodi do problema. Pažljivo pročitajte etikete i kupujte hidratantne kreme koje su kompatibilne sa potrebama vaše kože.

Šta je poželjno da hidratantna krema sadrži?

Antioksidansi

Antioksidansi igraju izuzetno važnu ulogu kad je u pitanju ublažavanje suve kože. Za najbolje rezultate, odlučite se za hidratantnu kremu formulisanu sa više antioksidanata za podmlađivanje suve kože na brojne načine. Nekoliko poželjnih antioksidanata: ekstrakt zelenog čaja, ekstrakt grožđa, resveratrol, vitamin C, vitamin E, epigalokatehin-3 galat, superoksid dismutaza, ferulna kiselina, kvercetin, ekstrakt biljke vrbe, ekstrakt groznice i ekstrakt sladića.

Sastojci koji obnavljaju kožu

Postoje brojni sastojci koji obnavljaju kožu, uključujući hijaluronsku kiselinu za povećanje hidratacije, ceramide, natrijum PCA, glicerin, glicerol, silikone, vazelin, salicilnu kiselinu i alfa hidroksi kiseline.

Emolijensi

Emolijensi su sastojci koji sprečavaju gubitak vode i imaju efekte omekšavanja, zaštite i zaglađivanja kože. Emolijensi mogu biti tečne ili guste teksture i uključuju nemirisna biljna ulja, zajedno sa ši i kakao puterom, masnim kiselinama, uljem boražine, linolnom i oleinskom kiselinom, kokosovim uljem, uljem noćurka i puterom od manga.

Pročitajte i ovo: 5 trikova kozmetičarke Sienne Miller koji će unaprediti vašu negu kože

Naslovna fotografija: pexels.com

Božica Luković