Zašto je veza između umetnosti i duhovnosti važna na putu ka samospoznaji

Od drevnih pećinskih slika do remek-dela izloženih u muzejima i galerijama, umetnost svedoči o ljudskoj potrebi da istražuje ne samo svet oko sebe, već i svoje unutrašnje sadržaje u težnji da se pronađe dublji smisao i viša svrha.

Stvaranje umetničkih dela i uživanje u njima je jednako smisleno i nagrađujuće – umetnik stvara gonjen strašću i potrebom da se izrazi, baveće se pritom unutrašnjim psihološkim i duhovnim radom, čak i kad toga nije svestan. On kanališe umetnost, tako da uživaoci mogu da vide, čuju, osete i dožive snagu njegovog izraza i da se uz pomoć nje povežu sa dubljim smislom i višom svrhom.

Umetnost je božanski posao, a božansko nije samo harmonija, mir i ljubav, već i senka, bol i patnja. Unutrašnji raj i pakao možemo spoznati i izraziti kroz simbole i specifične elemente koje različite vrste umetnosti koriste.

Međutim, umetnošću se ne bave samo umetnici i nisu sva umetnička dela vrhunska i nije jedini zadatak umetnosti da bude stavljena na uvid i dostupna drugima, da bi u njoj mogli da pronalaze značenja.

Svako se može baviti nekim oblikom umetnosti u terapeutske, duhovne i samospoznajne svrhe i svako može pronaći neki umetnički i simbolički oblik izražavanja, koji mu pomaže da se poveže sa svojim bićem i sa božasnkim, na način koji može da prihvati i razume.

Vrhunska umetnička dela pred kojima ostajemo zadivljeni, preplavljeni osećanjima, a možda i suzama, predstavljaju snažne duhovne kanale, koji nas prosto uvlače i izazivaju uzvišena osećanja. Ali naša mala, lična umetnička dela koja nikome ne moramo pokazati, mogu biti način na koji radimo na istraživanju svojih osećanja i otvaramo sopstvene kanale za povezivanje sa svojom dušom, sa božanskom energijom i duhovnošću.

Umetnost i duhovnost

Na koji god se način bavili umetnošću – bilo da je stvarate ili doživljavate – vi stupate u drugi svet i drugačije stanje uma i svesti. Možete se osećati inspirisano, egzaltirano, grozničavo, možete osećati duboku smirenost, poput meditativnog stanja ili možete doživeti duboko emocionalno oslobađanje.

Na sličan način deluju i duhovne prakse – meditacija, molitva i drugi načini usmereni na podizanje svesti i povezivanje sa svojim bićem i Univerzumom.

Čin stvaranja umetnosti može omogućiti podsvesti slobodan protok i izražavanje i biti način da istražimo svoje misli i osećanja, dovodeći do veće samosvesti i duhovnih uvida.

Psihološke veze sa umetnošću

Kreativni proces stvaranja je putovanje od inspiracije i ideje do konačnog izraza. Ovaj proces obično počinje iskrom inspiracije, a zatim se prelazi na pravljenje skica, postavljanje teza, isprobavanje različitih tehnika i materijala. Na kraju, to rezultira radom koji prikazuje umetnikovu viziju, koja može rezonirati sa posmatračima, konzumentima umetnosti.

Dok umetnici rade na svojim projektima, oni rade sa svojim unutrašnjim sadržajima, mislima, osećanjima, iskustvima, istražujući skrivene delove sebe, kanališući emocionalnu, psihičku i duhovnu energiju. Neki to rade nesvesno, ali mnogi umetnici svesno koriste svoj rad da se povežu sa svojim pravim bićem i otvore duhovne puteve. Za njih je njihova stvaralaštvo duhovno putovanje.

Gledajući Van Gogove slike, možete doživeti njegovu emocionalnu i duhovnu borbu, unutrašnji nemir i nadu, koju je izražavao specifičnim potezima i nanosima boja. Na sličan način Frida Kalo je kroz svoj rad istraživala sopstveni identitet i dubok emocionalni bol, izlivajući svoju dušu na platno.

Pročitajte i ovo: Prakse koje će vam pomoći da istražite svoju duhovnost 

Umetnost kao oblik meditacije

Stvaranje i doživljavanje umetnosti može biti duboko meditativna aktivnost i isksutvo – kroz slikanje, crtanje, pisanje, komponovanje, kao i kroz gledanje, čitanje i slušanje, možemo ući u mentalno stanje toka, u kome smo potpuno uronjeni u ono što čime se bavimo. Na taj način postižemo intenzivan fokus na sadašnji trenutak, slično kao u praksama svesnosti, što pomaže da smirimo um i smanjimo stres.

Načini na koje možete koristiti umetničke aktivnosti kao oblik meditacije je crtanje ili bojenje, u kome se fokusirate na kretanje olovke ili četkice i pratite kako ono što radite dobija oblik. Svako se može baviti ovim oblikom meditativne prakse – ne morate stvarati originalno umetničko delo, već se možete služiti bojankama. I drugi ručni radovi (vezenje goblena, heklanje, pravljenje kolaža, cvetnih aranžmana…) mogu vas uvesti u stanje toka i doneti osećaj smirenosti i jasnoće.

Ako vam je cilj da kroz bavljenje umetničkim radom otvorite kanale duhovnosti, pokušajte sa crtanjem ili bojenjem mandala, koje se u mnogim kulturama koriste za meditaciju i duhovni rast.

Uloga simbola i arhetipova

Simboli i arhetipovi u umetnosti prenose duboka značenja i univerzalna iskustva, pomažući umetnicima da izraze složene emocije i teme koje odražavaju ljudsku prirodu.

Elementi poput goluba, koji simbolizuje mir, zmije koja može značiti opasnost ili transformaciju, ili arhetipova poput majke ili heroja koji se sreću u mnogim kulturama, otelotvoruju osnovna ljudska iskustva i povezuju lična osećanja sa univerzalnim temama.

Tako je Gustav Klimt koristio drvo života kao simbol rasta, dok Dalijevi rastapajući satovi simbolizuju relativnost vremena. U umetnosti se takođe često sreću životinjski simboli sa duhovnim značenjem, koji podstiču posmatrače da razmišljaju o dubljim značenjima i duhovnim vezama.

Umetnost kao terapija

Terapeutsko svojstvo umetničkog izražavanja je odavno poznato i koristi se za poboljšanje mentalnog i emocionalnog blagostanja, kroz istraživanje i izražavanje osećanja, nerešenih unutrašnjih konflikata i trauma. Bavljenje umetnošću pomaže da se dosegnu osećanja koja se možda ne mogu iskazati rečima i prestavlja bezbedan način za izražavanje emocija.

Kroz umetnički rad mogu se istraživati i rešavati duboko ukorenjeni problemi, a neposredan efekat može biti smanjenje stresa, mentalna jasnoća, kao i osećaj postignuća.

Bavljenje umetnošću kao duhovnom praksom, može biti duboko ispunjavajuće i transformativno iskustvo, koje možete uvesti u svoju svakodnevicu baveći se bilo kojim oblikom umetničkog izražavanja koji vam je blizak – radi se o procesu a ne o krajnjem proizvodu. Umetnost vam dozvoljava da budete spontani i dopustite da vas vodi intuicija, što vam može doneti uvide, proširenje perspektive i osećaj svrhe.

Bavljenje bilo kojom vrstom umetnosti može vam otvoriti puteve duhovnosti i samospoznaje i obogatiti vaš unutrašnji svet i vaš doživljaj sopstvenog  života staviti u širi kontekst, koji donosi utehu i duševni mir.

Pročitajte i ovo: Nisu samo za decu – kako bojanke utiču na naše mentalno blagostanje

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević