Vrste meditacije koje treba da isprobate – pronađite onu koju ćete uvesti u rutinu

Meditacija je dokazano korisna na mnogo načina – smanjuje stres, poboljšava koncentraciju, podržava razvoj samosvesti, umiruje um i doprinosi opštem blagostanju. Ova oblast se sve više izučava, a nova znanja se pojavljuju – postoje mnogi načini da meditirate, mnoge prakse među kojima se sigurno nalazi i ona vrsta meditacije koja vašem senzibilitetu i potrebama najviše odgovara.

Najpoznatije vrste meditacije

Mindfulness meditacija

Ova vrsta meditacije potiče iz budističke tradicije koja je u savremenom svetu sve popularnija – zapadna kultura u novom milenijumu sve više otkriva, prihvata i prilagođava istočnjačke duhovne prakse, u cilju poboljšanja mentalnog zdravlja i blagostanja.

Mindfulness meditacija se bavi negovanjem svesti o sadašnjem trenutku – to je vrsta meditacije koja se najčešće praktikuje među ljudima koji žele da nauče da posmatraju sebe i svoje misli i senzacije, bez prosuđivanja i emocionalne reakcije.

Ova vrsta meditacije uključuje fokus na disanje, svest bez osuđivanja, skeniranje tela, svesnost prilikom kretanja i ishrane,  negovanje i održavanje saosećanja prema sebi i prema drugima.

Vođena meditacija

Vođena meditacija je verovatno najbolja vrsta meditacije za početnike, jer uključuje učitelja ili nekog drugog ko ima iskustva i može vas voditi kroz opuštanje i povezivanje sa sobom. Obično se ovo radi grupno i lično, ali zahvaljujući tehnologiji, možete se uključiti u vođenu meditaciju na mreži, ili možete slušati neku vođenu meditaciju, koja je namenjena opuštanju, ili ima neki dublji cilj. Napravite sopstveno istraživanje, da biste pronašli šta vam je najpraktičnije i najprijatnije.

Vrsta meditacije sa mantrom

Mantra meditacija uključuje ponavljanje reči, fraze ili zvuka, kako bi se um fokusirao i kako bi se postiglo stanje mira. Možete izabrati onu mantru koja odgovara vašim trenutnim potrebama i situaciji. Svakome prija nešto posebno, ali možete početi sa afirmacijom kao što je „ja sam vredna, uspešna, voljena“ kako biste povećali pozitivne vibracije, naročito ako radite meditaciju na početku dana.

Spiritualna vrsta meditacije

Ova vrsta meditacije je povezana sa duhovnošću i obuhvata razumevanje vaše svrhe života ili odnosa sa duhovnim vođstvom, kao i na razvijanje dublje veze sa svojim bićem i sopstvom.

Duhovna meditacija postoji u mnogim religijama i predstavlja način da se uveća lični mir i duševno blagostanje.

Transcendentalna meditacija

Odavno poznata u zapadnom svetu, transcendetalna meditacija (TM) koristi se za umirivanje uma i nadilaženja trenutnog stanja postojanja kroz smirenu budnost. Ova vrsta meditacije za većinu ljudi nije laka, pa bi bilo dobro da je istražite uz pomoć trenera TM-a, koji će vas voditi kroz prve pokušaje.

Pročitajte i ovo: Kako da poboljšate ključne aspekte svog duhovog razvoja

8 neuobičajenih vrsta meditacije

Meditacija ljubaznosti

Ova vrsta meditacije ukorenjena je u budističkoj tradiciji i predstavlja praktikovanje soećanja ljubavi i saosećanja prema sebi i drugima. Praktičari ponavljaju fraze ili afirmacije, kako bi se podesili na frekvenciju pozitivnih osećanja.

Vrsta meditacije za skeniranje tela

U ovoj praksi, pažnja se sistematski usmerava na različite delove tela, u cilju opuštanja i održavanja svesnosti i često se koristi kao deo programa za smanjenje stresa. Takođe se koristi u isceliteljskoj duhovnoj praksi, za identifikovanje bolnih mesta (emocionalno i fizički), koja se putem disanja „pune“ isceljujućom energijom.

Zen meditacija – zazen

Zazen je vrsta meditacije u sedećem položaju, sa fokusom na udah i izdah i posmatranjem sebe, bez emocionalnih reakcija.

Vipasana meditacija

Vipasana se praktikuje u jogi i znači „jasno viđenje“ ili „uvid“ – to je drevna vrsta meditacije, koja ima za cilj da razvije uvid u prirodu stvarnosti. Praktičari posmatraju telesne senzacije, stičući dublje razumevanje prolaznosti, patnje i životnih izazova.

Meditacija na čakre

U joga tradiciji, meditacija na čakre uključuje fokusiranje na energetske centre tela (čakre), kako bi se enrgija pokrenula, uravnotežila i uskladila. Svaka čakra je povezana sa određenim životnim oblastima, kvalitetima i osećanjima.

Vrsta meditacije u pokretu

Za razliku od meditacije u sedećem ili ležećem položaju, praktičari medaticaje u pokretu hodaju, sa obraćanjem pažnje na svaki korak, usklađujući disanje sa kretanjem i osvešćujući povezanost sa energijama prirode.

Joga nidra meditacija

Joga nidra je poznata i kao „san jogina“ i predstavlja vođeno opuštanje i postizanje stanja svesti između budnosti i sna. Ima za cilj da izazove duboku relaksaciju, ublaži stres i energetski pročisti telo.

Meditacija svesnog disanja

Fokusiranje na disanje je klasična tehnika meditacije, koja promoviše opuštanje i svesnost i u kojoj nemate nikakav „istraživački zadatak“ – samo držite pažnju na svakom udahu i izdahu, bez pokušaja da kontrolišete disanje. Slušate i posmatrate sebe kako dišete.

Postoje brojne tehnike i varijacije meditacije i svakako bi trebalo da isprobate neke od njih, kako biste pronašli koja vrsta meditacije najviše odgovara vašim potrebama, preferencijama i ciljeva. U praksi se različiti tipovi meditacije mogu preklapati i dopunjavati i to je u redu – ne postoji jedan određen ispravan način meditacije. Sve dok radite ono što vam prija i od čega imate koristi – radite pravu stvar!

Pročitajte i ovo: Meditacija: Kako da uložiš 1%, a dobiješ 100%

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević