Razgovarali smo sa specijalistom ginekologije i akušerstva – zašto je važna kontracepcija?
Na današnji dan, 26. septembra se obeležava Svetski dan kontracepcije, još od 2007. godine. Kampanja je pokrenuta na globalnom nivou kako bi se ukazalo na važnost odgovornog seksualnog ponašanja, kao i da bi se istakla važnost upotrebe različitih vidova kontracepcije.
O ovoj važnoj temi razgovarali smo sa dr Taitom Stojilković, specijalistom ginekologije i akušerstva, i DokTok lekarom.
Zašto je važna kontracepcija i koji sve vidovi kontracepcije postoje?
Planiranje porodice doprinosi očuvanju opšteg reproduktivnog zdravlja kako pojedinca tako i opšte populacije, naročito u reproduktivnom periodu života. Razvojem moderne i efikasne kontracepcije, danas su dostupne mnoge metode koje omogućavaju efikasno planiranje trudnoće, te je ženama omogućeno da planiraju rađanje.
Pročitajte i ovo: Sve što treba da znate o epiduralnoj anesteziji
Kontracepciju treba koristiti od početka seksualne aktivnosti do menopauze, sa pauzom u toku planiranja začeća. Kontraceptivna sredstva se mogu podeliti: po mehanizmu delovanja na: prirodna, mehanička, hemijska i hormonska. Po načinu upotrebe i delovanju: opšta i lokalna. I po trajanju na: privremena i trajna.
Šta se smatra odgovornim seksualnim ponašanjem i zašto je važno da budemo odgovorni prema sebi ali i drugima?
U mnogim zemljama ne postoji zvanično obarazovanje u vezi sa seksualnim ponašanjem. Nedostatak pravilnog seksualnog obrazovanja često dovodi do nezaštićenog seksa, neplanirane trudnoće i polno prenosivih bolesti. Seksualno i reproduktivno zdravlje i dobrobit jesu bitni ako ljudi žele imati odgovoran, siguran i zadovoljavajući polni život.
Preuzimanje odgovornosti znači preuzeti kontrolu nad svojim životom, odgovarati za svoje odluke, bile one dobre ili loše i na taj način smo odgovorni prema sebi ali i prema drugima.
Kakva je situacija u Srbiji kada je korišćenje kontracepcije u pitanju?
U Srbiji se još uvek retko planira trudnoća modernim metodama kontracepcije. Rezultati istraživanja pokazuju da kondom, oralnu ili intrauterinu kontracepciju koristi vrlo mali procenat žena u reproduktivnom periodu. Daleko više žena se oslanja na tradicionalne i nedovoljno efikasne metode kontracepcije, prvenstveno na prekinut odnos, coitus interruptus, što je uzrok velikog broja neplaniranih i neželjenih trudnoća.
Koje su posledice neželjene trudnoće i da li namerni prekid trudnoće može uticati na reproduktivno zdravlje žena?
Namerni prekid trudnoće ima visoku cenu kako na individualnom tako i na širem društvenom planu. Pored psiholoških problema, mogu se javiti u druge komplikacije. Neposredne komplikacije uključuju krvarenje, perforaciju maternice, povredu grlića materice i anesteziološke komplikacije.
Komplikacije u prvim nedeljama, koje mogu nastati nakon prekida trudnoće jesu: nepotpuni pobačaj, što zahteva reevakuaciju, nastavak trudnoće, što podrazumeva ponovnu proceduru, infekcija karlice i kratkotrajna emocionalna bol.
Dugoročni efekti, koji mogu biti povezani sa prekidom trudnoće jesu: infertilitet, spontani pobačaj ili prijevremeni porođaj kao i psihološki problemi.
Da li je pored ginekologa potrebno konsultovati i endokrinologa pre početka uzimanja kontraceptivnih pilula?
Preporuka je da svi zdravstveni radnici, a posebno ginekolozi-akušeri iskoriste svaku priliku da razgovaraju sa pacijentima o načinu kako da planiraju trudnoću kao i o prednostima upotrebe kontracepcije. Potrebno je da se promovišu zdrave životne navike koje će obezbediti dobro zdravstveno stanje žene pre začeća i time doprineti dobrom toku i ishodu trudnoće.
Pre upotrebe kontraceptivnih pilula obavezno je obaviti razgovor sa pacijentkinjom (lična i porodična anamneza), uraditi laboratorijske analize, klinički pregled žene, ginekološki i ultrazvučni pregled, kolposkopski pregled i papa bris, pregled dojki i merenje krvnog pritiska. Na osnovu dobijenih nalaza uključuju se i drugi specijalisti ukoliko postoji potreba.
Da li postoje i koja su neželjena dejstva upotrebe pilula? Da li žene koje imaju autoimune ili neke druge bolesti mogu da koriste kontraceptivne pilule?
Kod većine žena upotreba pilula predstavlja bezbedni vid kontracepcije, ipak pojedini zdravstveni problemi i štetne navike mogu predstavljati zdravstveni rizik za upotrebu oralne hormonske kontracepcije. Najčešća neželjana dejstva su bolna osetljivost dojki, dismenoreja, mučnina i povraćanje. Ređe srećemo pojavu akni, razdražljivost i depresiju a u retkim situacijama iritaciju vaginalne sluznice ili pojačanu genitalnu sekreciju.
Za procenu bezbednosti pri propisivanju pilula važno je isključiti postojanje povišenog rizika za nastanak venske tromboembolije jer kod povišenog rizika pilule su kontraindikovane. Pilule su kontraindikovane i kod žena koje imaju snižene nivoe prirodnih antikoagulanasa u krvi (anti-trombin III, proteina C ili proteina S) ili genske mutacije faktora V Leide ili protrombina (G20210A).
Žene koje su pušači imaju povišen rizik od infarkta miokarda kao i žene starosti 35 i više godina. Rizik od vaskularnih oboljenja zavisi i od drugih nezavisnih faktora, poput hipertenzije i gojaznosti. Kod žena koje koriste pilule može da postoji i mali porast rizika za ishemijsku cerebralnu apopleksiju. Mirgena sa aurom predstavlja apsolutnu kontraindikaciju za korišćenje pilula.
Rizik za razvoj karcinoma dojke je kod korisnica mali i progresivno opada po prestanku korišćenja. Žene koje koriste pilule duže od pet godina imaju povećani rizik za nastanak karcinoma grlića materice koji raste sa dužinom korišćenja, te se zato preporučuju redovni pregledi.
Pročitajte i ovo: Koje letnje infekcije vrebaju decu i kako se izboriti sa njima?
Da li postoji neko ograničenje koliko dugo se pilule mogu uzimati?
Ne postoji vremensko ograničenje u dužini korišćenja pilula. Ako nema kontraindikacija ova vrsta kontracepcije se moze koristiti dugi niz godina. Pauze od nekoliko meseci nisu potrebne i izlažu žene nepotrebnim rizicima kao što je nastanak neplanirane trudnoće.
Da li vas na ovu ili neku drugu temu iz oblasti ginekologije, koja ne zahteva fizikalni pregled, oni koji imaju pitanja mogu kontaktirati putem DokTok platforme?
Korisnici Dok Tok platforme me mogu kontaktirati u dogovoreno vreme i dobiti informacije i smernice vezane iz oblasti ginekologije i akušerstva.
Koja je, po vašem mišljenju, prednost online konsultacija i u kojim sitacijama one mogu biti korisne?
Video konsultacije postaju sastavni deo poslovne komunikacije i alat za širok spektar upotrebe uključujući i zdravstvo. Poznate pod nazivom telekomunikacije, tehnologija video konsultacija su pronašle korist u području medicinskih istraživanja za stvari poput medicinske obuke, obrazovanja i provere u pružanju nege pacijentima.
Prednosti online komunikacije jedan na jedan su:
Ušteda vremena – lakša organizacija, nema potrebe za izlaskom iz kancelarije/stana ili putovanjem, potrebni su Vam samo računar i internet.
Ušteda novca – ne morate da angažujete konsultanta na duži vremenski period, već samo na onoliko sati koliko Vam je potrebna pomoć i kada Vam je potrebna.
Zanima Vas odgovor na jedno konkretno pitanje ili se srećete sa konkretnim izazovom – zakažite konsultaciju.
Fleksibilno vreme sastanka: vreme koje Vama najviše odgovara.
Puna pažnja konsultanta je usmerena samo na Vas jer su konsultacije 1 na 1.
Bolja priprema za sastanak bez gubljenja vremena na opšte teme: teme se unapred dogovaraju, a svest ograničenom vremenu za konsultacije doprinosi efikasnom, efektivnom i konkretnom radu.
Naslovna fotografija: unsplash.com
Mr sci dr Taita Stojilković je specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista iz prenatalne genetike i fetalne medicine. Na platformi DokTok je aktivna već više od godinu i po dana i dostupna je za konsultacije sa korisnicama svakog utorka i petka od 9h. Ukoliko imate pitanje na ovu temu ili neku drugu zakažite svoju konsultaciju putem DokTok platforme.