Jednostavni načini da napravite ukusne i zdrave salate

Pojam salate se u savremenom svetu mnogo promenio – od uobičajenog dodavanja zdrave salate glavnom obroku, salata je postala čitav obrok. Možda ste sumnjičavi prema ideji da vas salata može zasititi, ali slobodno podignite svoja očekivanja – salate su evoluirale i u zapadnom svetu postoji čitava industrija salata za poneti, koje zaposleni ljudi, svesni potrebe za zdravijim načinom života i ishrane, konzumiraju u pauzi za ručak. Zdrave salate su danas imperativ aktivnog i zdravog života, a namirnice, raznovrsni sastojci i začini za maštovite kombinacije su lako dostupni – ono čega nema na pijacama i u samouslugama, možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane.

Ako ste na posebnom režimu ishrane, ili se trudite da unesete više korisnih sastojaka, vitamina i antioksidanata, zdrave salate su pravi izvor i pravi izbor, a količinu ne morate da ograničavate. Isprobajte naše predloge, kombinujte sastojke prema sopstvenom ukusu i uvedite salate u svakodnevni jelovnik vaše porodice. Uz malo prilagođavanja, od osnovnih sastojaka svakome možete napraviti salatu koja mu se najviše sviđa.

Sezonsko voće i povrće za zdrave salate

Zaslužujete da častite svoj organizam odličnim, svežim i ukusnim salatama – to uverenje je prvi bitan sastojak svake zdrave salate. Drugi se odnosi na namirnice, zato nabavite sezonsko povrće i voće, kako biste bili sigurni da dobijate najsvežije proizvode za svoje raznovrsne salate.

Sveže začinsko bilje

Ovo može biti tajni sastojak zdrave salate – sveže začinsko bilje, umesto sušenih začina iz kesica. Koju god zelenu osnovu koristili (zelena salata, spanać, kelj), možete pronaći začinsko bilje, koje će joj oplemeniti ukus. Začinsko bilje poput bosiljka i mente, najbolje je za mediteranske salate, mirođija i peršun idu uz skoro sve, a korijander je vaš izbor za sve salate inspirisane azijskim i latino ukusima.

Pročitajte i ovo: Preporuke nutricionista – vodič za ishranu tokom menopauze

Drevni trik za bolji ukus

Možda vi prvi put čujete za ovo, ali naše bake su seckani crni luk solile i gnjavile rukom, tako da pusti sok – i ukus je mnogo, mnogo bolji, nego kad luk samo naseckate i posolite. Isto možete uraditi sa keljom i drugim tvrdim zelenišem, koji se ne pomeša dobro sa začinima, ni sa ostalim sastojcima, ako ga samo naseckate. Ako se pitate zašto je vaš zeleniš ukusan kao karton, iako ste dali sve od sebe da maštovito iskombinujete začine i osećate da bi vam za savladavanje tih hrskavih korenastih delova bili potrebni zečiji zubi, isprobajte ovaj trik. Malo posolite i nacedite malo limuna, a zatim izgnjavite taj kelj (luk, rendanu šargarepu) tako da omekša. Zatim dodajte ostale začine i sastojke i uživajte – malo starinskog ručnog meljanja napraviće čaroliju za vaše zdrave salate!

sweetgreen salate

Koristite kontrastne teksture

Kombinujte hrskavo i meko – čuvena Cezar salata u najzdravijoj varijanti sadrži hrskavi kelj i pečeni slatki krompir, što hrskavost nekoliko krutona podiže na viši nivo. Eksperimentišite sa orasima, semenkama, suvim voćem, hrskavim povrćem, parmezanom, pečenim leblebijama – pomešajte nešto od ovoga sa hranom mekše teksture, kao što je pečeni krompir, tvrdo kuvana jaja, avokado ili karamelizovani luk i već ste korak bliže stvaranju zdrave salate koju će ukućani i prijatelji tražiti rečima „napravi onu tvoju salatu“.

Još jedan drevni trik za zdrave salate

Isecite sastojke na približno jednake veličine – zato što želite da se svi komadići nađu u jednom zalogaju. Zaista je razočaravajuće kad gledate raskošnu salatu punu svega i onda uspete da nabodete samo parče kelja, jer je on najkrupnije sečen. Pošto salatu verovatno jedete viljuškom (mada je kašika bolja za sitnije sečene sastojke, naročito ako u salati ima semenja i koštunjavog voća) isecite komade tako da se mogu zahvatiti viljuškom. Ako vam dobar nož i daska nisu dovoljni i seckanje povrća vas zamara, a želite da jedete sveže salate i svakodnevno ih spremate, neka bolja seckalica će vam se isplatiti. Postoji mnogo sprava za seckanje i ljuštenje, koje će vam olakšati svakodnevno spremanje zdrave salate.

Pročitajte i ovo: Cook like Jamie: Testenina s brokolijem

Probajte nove prelive i začine

Ne postoji bolji način da svoju salatu oplemenite, nego da isprobate nove prelive i začine. Preliv možete napraviti sami, ili ga nabaviti u prodavnici zdrave hrane, a salati možete dodati ukus i dodavanjem novih začina. Osim soli, bibera, origana, đumbira, ima toliko drugih začina koji vas mogu inspirisati i probuditi vam maštu.

Recepti za zdrave salate

Kada vas mrzi da razmišljate, ili niste sigurni šta sa čim ide, pratite recepte koje lako možete naći na Internetu. Pokušajte sa nekim od najpopularnijih salata, kao što je kelj Cezar salata, zelena salata sa gvakamole sosom, začinjena tajlandska salata, začinjena sabzi ili shroomami salata (sa pečurkama) – na Internetu možete naći recepte i tutorijale, za ove i druge salate, koji će vam pokazati postupak pripreme i redosled dodavanja sastojaka i možda vas naučiti još nekim (drevnim) kuhinjskim trikovima. Ako vam je praćenje recepata suviše zahtevno, jer treba da nabavite namirnice kojih nema u blizini, ili prosto volite da improvizuje, svaki predloženi sastojak možete zameniti nekim drugim. Shvatite pripremu zdrave salate kao kreaciju, isprobavajte, eksperimentišite, podelite iskustva sa drugima i – uživajte!

Naslovna fotografija: unplash.com

Brankica Milošević