Zašto treba da uzimate folnu kiselinu (iako niste trudni)

Folna kiselina je poznata po tome što podržava fetus u razvoju, smanjujući rizik u neurološkom razvoju, ali osim toga, predstavlja važan nutrijent za zdravlje žena, koji ne treba da zanemarite, iako niste trudni i ne pokušavate da ostanete u drugom stanju.

Ovaj esencijalni sastojak odgovoran je za mnoge vitalne funkcije u telu, ali se često zanemaruje u zdravstvenoj rutini žena, zato što se uglavnom povezuje sa trudnoćom.

Šta je folna kiselina i zašto vam je potrebna?

Folna kiselina je sintetički oblik vitamina B9, ili folata i telo ga ne proizvodi samo, pa je potrebno konzumirati ga u obliku hrane ili suplemenata. Pošto je rastvorljiv u vodi, svaki višak ovog vitamina se izbacuje krogz urin, pa ne morate brinuti da ćete se „predozirati“, dok je ujedno potrebno da redovno dupunjavate nivo folata u organizmu.

Funkcija folne kiseline je učešće u stvaranju crvenih krvnih zrnaca, podržavanju sinteze DNK i jačanju zdravlja mozga – istraživanja su pokazala da nizak nivo folata smanjuje funkciju mozga i povećava rizik od demencije. Suplementi folne kiseline mogu pomoći u poboljšanju funkcije mozga, a takođe doprinose i snižavanju krvnog pritiska i poboljšanju protoka krvi, smanjujući rizike od srčanih bolesti i moždanog udara.

Pored toga, folna kiselina snižava nivo homocisteina, neproteinskih aminokiselina, koje izazivaju začepljenja krvnih sudova kada se nađu u visokim koncentracijama.

Vitamin B9 može zaštititi i od raka debelog creva, dojke, raka grlića materice, pankreasa i želuca. Takođe pomaže kod uporne nesanice i u smanjenju tegoba u slučaju očnih bolesti.

Za žene u svakom životnom dobu, dodatak folne kiseline koristan je u prevenciji anemije, ali pre nego što ga uvedete u redovnu upotrebu, važno je proveriti nivo folne kiseline, da biste utvrdili da li vam je potrebno pojačanje.

Pročitajte i ovo: Ovo je lista namirnica koje su najbogatije magnezijumom

folna-kiselina

Šta folna kiselina čini za vaše telo i um?

Povećava broj crvenih krvnih zrnaca

Kao i vitamin B12, folat učestvuje u stvaranju crvenih krvnih zrnaca, koja prenose kiseonik kroz organizam. Ako imate manje crvenih krvnih zrnaca, može se razviti anemija, što znači da se vaše tkivo i organi ne snabdevaju kiseonikom u dovoljnoj količini. Anemija dovodi do simptoma slabosti, umora, dijareje.

Bolja funkcija mozga

Jedna studija je pokazala da je nedostatak folata povezan sa depresijom i demencijom, kao i da utiče na raspoloženje i kognitivne funkcije. Uočeno je da nedostatak folne kiseline može dovesti do kognitivne disfunkcije, koja po svojim simptomima podseća na demenciju. Takođe, manjak folata narušava raspoloženje i negativno utiče na emocionalnu stabilnost.

Sinteza DNK i regeneracija ćelija

Folna kiselina je izuzetno važna za sintezu, reparaciju i funkciju DNK, kao i druge bitne metaboličke procese u organizmu. Ona pomaže u formiranju DNK i RNK u našim genima, a oni su zaduženi za regulaciju formiranja ćelija, hemoglobina, ćelija kože i ćelija koje spajaju tanko crevo – značajno učestvuje u popravci i regneraciji tkiva u celom organizmu. Jedno istraživanje je pokazalo da dodatak folata ubrzava zarastanje rana.

Folna kiselina štiti zdravlje srca

Pošto može smanjiti krvni pritisak i poboljšati protok krvi, odgovarajući nivoi folne kiseline dovode do smanjenja rizika za razvijanje srčanih bolesti i bolesti krvnih sudova.

Folna kiselina povećava nivo energije

Svi vitamini iz B grupe pomažu telu da pretvori hranu u gorivo, odnosno, da ugljene hidrate preradi u glukozu, koja se koristi za proizvodnju energije na dnevnom nivou. Ako vam često pada energija, osećate umor i teško vam je da ostanete uključeni tokom dana, možda vam (osim dobrog sna) može pomoći kompleks vitamina B, ili dodatak folne kiseline.

Izvori folne kiseline i preporučena količina

Vtamin B9 ili folna kiselina nalazi se u zeljastom povrću, i to najviše u zelenoj salati, brokoliju i šparglama. Spanać je jedan od najboljih prirodnih izvora vitamina B9 – pola kilograma svežeg spanaća sadrži 463 mikrograma folne kiseline, što je ukupna prosečna preporučena doza. Od namirnica životinjskog porekla, njeni najveći izvori su losos, tuna, goveđa i pileća džigerica, žumance, mleko. Takođe se može naći i u određenim žitaricama poput pšenične klice, pirinča, ječma. Folne kiseline ima i u voću, najviše u kiviju, pomorandžama, bananama, dinji i limunu, kao i u orašastim plodovima i semenkama. Ali, da biste bili sigurni da dobijate dovoljno folata, često se preporučuje dnevni dodatak folne kiselina.

Kada je u pitanju količina folne kiseline, bilo bi dobro da se oko toga posavetujete sa lekarom i obavite potrebne analize. Generalno, ako niste anemični, preporučena dnevna doza je 400 mikrograma dnevno. Za one sa anemijom, doza je mnogo veća – 5 miligrama dnevno. Ako imate neki oblik malokrvnosti, uz drugu terapiju, lekar će vam verovatno prepisati i folnu kiselinu.

Pročitajte i ovo: Suplementi koji podržavaju vaše mentalno zdravlje – prema preporukama stručnjaka

Brankica Milošević