Najbolje tehnike suočavanja – u bilo kom raspoloženju

Tehnike suočavanja služe za upravljanje osećanjima. A osećanja mogu biti preplavljujuća i aktivirati obrasce ponašanja i mehanizme suočavanja kojih nismo svesni. Čak i kada ih u najvećoj meri osvestimo, oni ipak ponekad preuzimaju kormilo i osećanja upravljaju nama, umesto da mi upravljamo njima.

Prihvatite u startu da niko nije sto posto vremena pod kontrolom i da niko ne vlada sobom u svakoj situaciji. Ponekad, uopšte ne možete i ne treba da upravljate osećanjima. Morate ih proživeti u punom spektru i proći kroz rolerkoster, da biste kasnije razmišljali, procesuirali, uviđali, prihvatali, otpuštali.

Dakle, tehnike suočavanja neće raditi uvek, ali će vam često pomoći da smanjite tenziju i promenite misli, osećanja i energiju. Potrebno je mnogo rada na sebi, mnogo samospoznaje i osvešćivanja, da biste svoja osećanja prepoznavali i koristili kao smernice i putokaze. U suštini, to je transformacija energije – a osećanja koja nose veliki naboj, imaju veliku energiju, koju možete preusmeriti konstruktivno, kada stvari prete da se sruše i naprave štetu.

Tehnike suočavanja za svako raspoloženje

Preusmeravanje energije kada ste ljuti

Ako su ljutnja i bes vaši emocionalni obrasci, rad sa tim osećanjima uključuje uklanjanje sloja ljutnje koja maskira tugu. Ispod besa je obično tuga. Ali bes se oseća življe i energičnije nego tuga. Niko ne voli da bude tužan, ali neki ljudi vole da besne. Da biste kanalisali intenzivnu ljutnju i bes i mogli da nastavite da procesuirate i shvatite zašto vas nešto trigeruje, usmerite snažnu energiju besa u neku aktivnost.

Ljutnja traži pokret i trčanje će verovatno pomoći, ali bezbednije je udarati u boks vreću ili jastuk. Intenzivna fizička aktivnost pod nabojem ljutnje može vas dovesti do povređivanja. Svakako je najbolje prvo disati duboko, a zatim možete zamisliti svoj bes kao raketno gorivo i upotrebiti ga da obavite dosadne i naporne kućne poslove, sredite garažu, tavan, baštu. Ako vaša ljutnja nije eksplozivna i usmerena na spolja, ako se ljutite na sebe, zapišite svoje misli i osećanja u dnevnik, slikajte, crtajte, izrazite se kreativno, kako biste otvorili prave ventile, izrazili i obradili svoja osećanja.

Tehnike suočavanja kada ste tužni

Kada ste tužni, treba vam uteha, zagrljaj, razgovor. Nemojte tonuti u tugu i izlovati se, jer osećate da ste „nikakvi“ i da nemate šta da pružite drugima i ne želite da vas vide takvu.

Potražite društvenu podršku i povezanost. Umotajte se u ćebence i pozovite blisku osobu, koja vas uvek razume.

Ako možete da se isplačete, smanjićete naboj. A kada se osetite malo smirenije, pronađite utehu u nostalgiji. Gledajte stare fotografije, slušajte muziku, ili gledajte omiljeni film.

Rituali brige o sebi su takođe dobre tehnike suočavanja kada ste tužni. Tuga je nekako intimna, topla i tečna – uskladite se sa tim osećanjem i napravite sebi aromatičnu kupku, pod svećama.

tehnike suočavanja

Kada ste anksiozni pronađite uzemljenje

Anksioznost je stanje treperave teskobe, koju osećate i fizički i mentalno i emocionalno. Spirala brižnih i negativnih misli vas vuče na dole, dah vam je plitak i osećate pritisak u grudima i stomaku. Duboko disanje i ovde pomaže, ali za prvu pomoć praktikujte jednostavnu tehniku uzemljenja. Navedite pet stvari koje možete videti, četiri koje možete dodirnuti, tri koje možete čuti, dve kojima možete osetiti miris i jednu koju možete okusiti.

Udahnite brojeći do četiri, zadržite dah brojeći do četiri, izdahnite brojeći do četiri i zadržite dah brojeći do četiri. Ponovite.

Napravite lisu obaveza i podelite svoje zadatke na manje korake kojima možete upravljati i zapišite ih, kako biste povratili osećaj kontrole.

Ako se osećate diskonektovano, probudite čula

Osećanje odvojenosti, odsečenosti, otupelosti, može ići uz fizički osećaj da vam je glava malo iznad tela. U tom diskonektovanom stanju, potrebno je da se vratite u telo i povežete. Tehnike suočavanja uključuju nežne pokrete – prošetajte ili se istegnite pet minuta da biste se ponovo povezali sa svojim telom.

Takođe, priredite sebi neke male radosti u kojima se možete izgubiti i potvrditi istovremeno. To su one aktivnosti koje vas usredsređuju i izazivaju vam osmeh, jer su tako korenite. Vraćaju vas u stanje dečije radosti, za koju je dovoljno da nešto lepo obojite u bojanci. Ili da gledate video zapise o macama i kucama, koji vas uvek razneže. Ili šta god, od čega se osećate živo i prisutno.

Senzorna stimulacija je još jedan koristan alat. Uključite svoja čula držeći toplu šolju, mirišući eterična ulja ili hodajući bosi po travi, zemlji, pesku, kamenčićima.

Tehnike suočavanja kada ste preopterećeni

Ako osećate da ste toliko rasuti na sve strane i preopterećeni da jednostavno pucate po šavovima, rasteretite se, pre nego što zaista puknete. Preopterećenost dovodi do sagorevanja, a na fizičkom nivou to može biti dramatično poput onesvešćivanja (i povređivanja pritom), ili neke teže epizode, kroz koju organizam pronalazi izduvni ventil i istovremeno vas primorava da se zaustavite, bukvalno.

Dakle, pre nego što vam se desi nešto što će vas smestiti u krevet na neko vreme, reagujte i rasteretite se. Postavite prioritete i delegirajte ili odbacite sve što nije hitno. Pojednostavite stvari – uvek ima mesta za to. Ne mora sve da bude perfektno i sjajno, često je dovoljno da bude korektno.

Napravite pauzu od ekrana i društvenih medija, izađite u šetnju, odmarajte oči na zelenilu, dišite. Vežbajte jogu i radite vežbe disanja, da biste smirili nervni sistem i utišali um.

Imajte u vidu da su tehnike suočavanja lične i da ono što radi za nekog drugog, možda neće raditi za vas. Eksperimentišite sa različitim tehnikama da biste otkrili šta vam i u kojoj situaciji najviše odgovara. Razvijajući personalizovani set alata za snalaženje u životnim emocionalnim usponima i padovima, bolje ćete upoznati sebe i lakše ćete (i sa češćim uspehom) upravljati svojim osećanjima.

Pročitajte i ovo: Vežbe svesnosti: Kako postići unutrašnji mir bez meditacije

Brankica Milošević