Kako da dostignete finansijsku ravnotežu sa partnerom?

Ulazak u novu vezu može biti pun radosti, ali neizbežno podrazumeva razmatranje kompatibilnosti, među kojima je i finansijska. Da biste bili sigurni da ste razmislili o detaljima pre nego što se odlučite za bilo kakvu dugoročnu vezu, pronašli smo savete koji će vam pomoći da dostignete finansijsku ravnotežu sa partnerom.

Kada upoznate svog partnera, logično je da će on, kao i vi, imati svoje finansije i način na koji sa njima raspolaže. To znači da morate da razmišljate o tome kako da ih uskladite. Međutim, to što vaši ciljevi moraju da budu usklađeni ne znači da moraju da budu isti. Nemojte paničiti ako otkrijete da imate potpuno drugačiji stav prema novcu od osobe sa kojom ste. To zapravo može biti korisno i doneti finansijsku ravnotežu u vašu vezu. Na primer, ako je jedan od vas štediša, a drugi voli da troši, možete iskoristiti ove razlike tako što ćete podeliti navike štednje i pametne taktike potrošnje kako biste izvukli najbolje iz oba sveta.

Razgovarajte otvoreno

Počnite tako što ćete biti otvoreni i iskreni u vezi sa svim aspektima novca – od štednje i investicija, preko dugova i zaduživanja i finansijskih ciljeva. Ovo je jedna od osnova dobrog odnosa i najbolji početak je da napravite spisak vaše imovine i dugova. Odatle možete da odredite šta biste želeli da spojite, a šta biste želeli da držite odvojeno.

Spajanje finansija

Postoje prednosti spajanja određenih finansija. Na primer, ako štedite i ulažete, može da bude bolje da kao bračni par udružite svoje prihode.

Zajednički račun

Ako razmišljate o otvaranju zajedničkog računa, razgovarajte. Ako imate zajednički račun ili bilo koji oblik kredita sa supružnikom ili partnerom, njihova kreditna istorija će uticati na vaš kreditni rezultat.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @wanprize

Razgovarajte o smrti i zdravlju

Retko ko voli da priča o smrti ili potencijalnim potrebama za dugotrajnom negom. Međutim, ovo je jedna od najbitnijih tema. Ako još uvek zarađujete, razmislite o tome kako želite da izgleda briga o vama i vašem partneru. Na primer, da li planirate da smanjite i oslobodite kapital iz doma ili će vaš penzioni fond obezbediti sredstva koja su vam potrebna? Razgovarajte sa svojim partnerom o svojim željama, njegovim planovima i sastavite predlog za štednju – što ranije počnete, duže ćete praviti štek. Pronalaženje partnera i ulazak u novi deo života je uzbudljivo, ali takođe, važno je da zadržite svoju finansijsku nezavisnost u vezi. Pobrinite se da, osim vaših zajedničkih finansija, izgradite ili dodate svoj štek iz kojeg možete podići sredstva kada želite ili u hitnim slučajevima.

Pročitajte i: Kako da postavite zdrave granice u porodičnim odnosima

Zajedničko finansijsko planiranje

Započnite zajedničko finansijsko planiranje što je pre moguće. Kasnije u životu ćete možda biti u različitim fazama u vezi sa svojom porodicom i karijerom. Potrebno je da uspostavite zajedničko razumevanje kratkoročnih i dugoročnih finansijskih prioriteta i ciljeva. Ovo može uključivati stvari kao što su: u kojoj dobi želite da se povučete sa posla, da li želite da potpuno odustanete od posla ili da se postepeno umirite, gde želite da živite u penziji i kakav način života predviđate, kao i šta želite da se desi sa vašim imanjem kada umrete.

Napravite i odvojene račune

Smisleno je da zajednički račun služi za pokrivanje troškova domaćinstva. Međutim, takođe može biti korisnije da imate odvojene račune da biste održali nivo finansijske nezavisnosti. Možda ćete želeti da kupujete poklone jedni drugima ili planirate iznenađenja. Za dugoročne uštede kao što su penzije i obveznice, finansijski savetnik vam može pomoći da razumete različita izuzeća i dodatke koji su dostupni i gde je finansijski najkorisnije da stvari spojite ili da ih razdvojite.

Nekretnine

Planiranje nekretnina je ključna komponenta ako želite da postignete finansijsku ravnotežu. Planiranje može pomoći da se ublaže sve buduće poreske komplikacije oko poreza na nasledstvo, na primer. Razumevanjem položaja drugih i načina na koji žele da se njihovo imanje prenese, svako može da ima poverenja da će njihova uputstva biti izvršena i da će njihova porodica biti finansijski zbrinuta. Iako niko ne može da predvidi budućnost, gledanje porodične istorije može vam dati ideju o tome kako bi vaše zdravstvene potrebe u kasnijim godinama mogle da izgledaju. Postavljanje punomoćja, sastavljanje testamenta i razmatranje korišćenja trastova su ključni faktori. Savetnici često navode plaćanje dugotrajne nege kao jednu od glavnih briga svojih klijenata i za međugeneracijsko planiranje bogatstva. Ovo se mora uzeti u obzir kao deo ukupnog finansijskog plana.

Razmislite o predbračnom ugovoru

Razmislite da napravite predbračni ugovor koji navodi uslove prilikom podele finansijske imovine. Takođe, razmislite da napravite podršku svom supružniku nakon vaše smrti koji će da štiti vašu prvu porodicu.

Činjenica je da će mnogima od nas biti potrebna medicinska nega koja može biti skuplja od očekivane. Ukoliko želite da dostignete finansijsku ravnotežu nakon ulaska u novu vezu kasnije u životu, to znači da morate da razgovarate o svojim planovima, zdravlju i imovini.

Pročitajte još i: Kada i kako da počnete da učite decu o vrednosti novca

Naslovna fotografija: instagram.com/wanprize