Iskustvo čuvene glumice Halle Berry sa perimenopauzom i njeni napori da pomogne ženama
Halle Berry čitavih deset godina nije znala da je u perimenopauzi – što nije čudno, nego oslobađajuće i ohrabrujuće. Mnoge žene dugo ne posumnjaju da promene koje osećaju imaju veze sa perimenopauzom i pitaju se šta sa njima nije u redu.
Ako ste, videvši je prošlog novembra, kada je ponovo obukla čuvenu Elie Saab haljinu, koju je nosila 22 godine ranije, na dodeli Oskara za najbolju glumicu u filmu „Monster’s Ball“, možda ste pomislili da glamurozna glumica ne može biti pod uticajem tako banalne stvari, kao što je starenje. Međutim, biologija – i perimenopauza – ne zaobilaze ni slavne, moćne i prelepe žene kao što je ona.
Sa 58 godina, Halle Berry izgleda zapanjujuće, ali njeno iskustvo sa perimenopauzom je preusmerilo njenu karijeru – njena misija je sada podizanje svesti o perimenopauzi i pomoć ženama koje prolaze kroz ovaj izazovan – i dugotrajan – životni period.
Halle Berry je godinama patila od simptoma perimenopauze – poput iznenadnog preznojavanja, glavobolje, rasejanosti – pre nego što je sa 54 godine shvatila šta je tome uzrok. Kada je shvatila da joj niko od lekara nije ni pomenuo perimenomauzu, bila je zaprepašćena i rešena da dobije sve moguće informacije. Što je više otkrivala i saznavala, osećala je sve veću strast prema toj temi, zajedničkoj za sve žene sveta, a nedovoljno transparentnoj i na kraju je pokrenula Respin, platformu za zdravlje i dobrobit žena i redefinisanje pojma menopauze. Shvatajući da i druge žene verovatno znaju malo i nedovoljno, kao i ona, o tome šta se dešava u njihovim telima i umovima tokom perimenopauze i menopauze, Berry je počela da se bori za Zakon u unapređenju nege u menopauzi i zdravlje žena srednjih godina i pojavljuje na masterklasu “The Magic of Menopause,” zajedno sa još četiri žene, stručnjaka u oblasti zdravlja žena.
Ona otvoreno govori kako nije ni razmišljala o pitanjima menopauze i da je verovatno deset godina bila u perimenopauzi, dok se nije ozbiljno zabrinula za svoje mentalno zdravlje. Toliko je bila zaboravna da je mislila da gubi razum – ostavljala je ključeve u vratima, nije mogla da pronađe telefon, ulazila u sobu, ne sećajući se šta je htela da uradi…
Da li vam je ova zaboravnost i rasejanost poznata? Ako se i vama ovo dešava na dnevnom nivou, verovatno pomišljate da možda imate ranu demenciju ili da nešto nije u redu sa vašim mozgom – kao što je pomišljala i Halle Berry.
Ona govori i o promenama raspoloženja i ponašanja i kaže da je postala jako netrpeljiva i stalno se sa svima svađala zbog svake sitnice, što uopšte nije ličilo na nju, jer je ranije uvek bila smirena i sabrana u razgovorima. Takođe je doživljavala teškoće sa snom i nedostatak sna je osećala kao neki oblik mučenja – osećala je da se raspada po šavovima i da je niko ne shvata ozbiljno. Govorili su joj da je to normalno, to je takvo doba života, to je samo starenje i samo treba da se pomiri sa tim…
Ako se osećate kao da vas svi oko vas „gaslajtuju“, umanjuju vaše tegobe i vaša osećanja, zbog čega se osećate još gore – ludo, usamljeno, uplašeno, postiđeno – niste sami u tome. Svet nije dovoljno senzitivisan na probleme i potrebe žena u perimenopauzi i menopauzi – i to ne samo svet u vašem okruženju i porodici, nego ni stručnjaci, lekari i ginekolozi koji bi trebalo da vas upute i ponude pomoć.
Znati šta vam se dešava i imenovati svoje simptome, može biti samo po sebi oslobađajuće i prosvetljujuće. Niste ludi, to je perimenopauza. Niste sami i sve žene oko vas (u rasponu od plus – minus desetak godina) prolaze (prošle su ili će proći) kroz slično stanje, bilo da su tek počele da osećaju neke promene, ili su već ušle u menopauzu.
A zašto vam te žene koje poznajete nisu ništa rekle, zašto vas nisu upozorile? Zato što se žene najčešće stide i oklevaju da govore o tegobama perimenopauze. Same žene minimiziraju svoju situaciju, nastojeći da je shvate kao potpuno prirodnu i očekujući da se njihovo telo i um sami, prirodno, regulišu. Najviše što ćete čuti u okolini, jeste da „kad menstruacija jednom prestane, bude mnogo lakše“.
Ali dok „jednom ne prestane“ imate pred sobom godine i godine – ta prirodna tranzicija, perimenopauza, može da traje i deset do petnaest godina, a od vas se očekuje da se prosto naviknete. Na valunge, nedovoljno spavanja, glavobolju, uzlupavanje srca, zaboravnost i rasejanost, razdražljivost…to su samo hormoni. Proći će. Sve žene prolaze kroz to. To je normalno. Niste vi ništa posebno.
I tako se žene pored svega što doživljavaju i osećaju nose još i sa osećanjem krivice što se žale, kao da su prve i jedine kojima nije dobro. Što su razmažene i traže pomoć, a retko je dobijaju i kada je zatraže.
Danas shvatamo da to mora da se promeni, da ženama treba više podrške, više edukacije, dostupniji tretmani i terapije.
A to što je do istog saznanja, na isti način, došla slavna i uticajna Halle Berry, zaista je osnažujuće. Ona ističe da je proaktivna priprema za perimenopauzu od velikog značaja – žene bi trebalo da počnu da razmišljaju već o zdravstvenoj, hormonskoj i psihološkoj podršci i pomoći već sa 35 godina.
To je vreme kada bi trebalo da počnete da mislite o izazovima srednjih godina i tome kako želite da ih proživite. Ako razmišljate o terapiji zamenskim hormonima, što pre počnete sa njom, to bolje. Zbog toga vam je potreban lekar, stručnjak koji je upućen u probleme perimenopauze i u koga imate poverenja.
Poznate žene (kao što su Michelle Obama, Oprah Winfrey, Gwyneth Paltrowsu…) sve su spremnije da podele svoja iskustva i pruže podršku drugim ženama – vodite se njihovim primerom i radite to isto u svojoj okolini. Pokrenite temu, podelite svoja osećanja, tražite i pružite razumevanje i podršku.
Žene u perimenopauzi su žene u jeku karijere, od kojih se mnogo zahteva i očekuje. I došlo je vreme da manje budemo zmajevi i heroine, a da više prihvatimo svoju ranjivost, prestanemo da normalizujemo stanje trpljenja, da tražimo veće razumevanje, snažniju podršku i dostupniju pomoć.
Pročitajte i ovo: Sve što treba da znate o perimenopauzi
Brankica Milošević