Hormonski disbalans i simptomi koje ne treba da ignorišete

Vaši hormoni imaju mnogo posla – oni rade prekovremeno regulišući sve, od raspoloženja i varenja do sna i seksualnog nagona. A kada su izbačeni iz ravnoteže, postoje karakteristične crvene zastavice, koje mogu značiti da je u pitanju više od toga da su vaši hormoni pogođeni stresom, lošim snom ili prekomernim vežbanjem. Hormonski disbalans nije samo promena raspoloženja ili povećanje telesne težine – on može signalizirati dublje disfunkcije koje se mogu pretvoriti u ozbiljne zdravstvene probleme, ako ih ignorišete. Evo ključnih simptoma na koje treba da obratite pažnju.

Hormonski disbalans i simptomi koje ne treba da ignorišete

Neredovne ili odsutne menstruacije

Mnoge žene imaju neredovne menstruacije, posebno u godinama odmah nakon puberteta. Međutim, neredovni ciklusi mogu biti znak stanja kao što su sindrom policističnih jajnika (PCOS), disfunkcija štitne žlezde ili prevremena insuficijencija jajnika (POI). Potrebno je da se reguliše hormonski disbalans koji izaziva neredovan ciklus.

Normalan ciklus traje između 21 i 35 dana, a sve van tog raspona se generalno smatra abnormalnim. Ako je vaš ciklus konstantno duži od 90 dana, važno je da razgovarate sa svojim lekarom, jer to može povećati rizik od raka endometrijuma. Ako se ne leče, ova stanja mogu povećati rizik od neplodnosti, osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti i metaboličkih poremećaja.

Ekstremni umor

Hronična iscrpljenost koja prevazilazi uobičajeni umor od zauzetog života može biti crvena zastavica za disfunkciju nadbubrežne žlezde, hipotireoidizam ili insulinsku rezistenciju. Svaki od ovih poremećaja može dovesti do ozbiljnih dugoročnih posledica poput autoimunih bolesti, dijabetesa ili srčanih oboljenja.

Ako se osećate kao da ste uvek umorni, ali se borite da se dobro naspavate, to može značiti da ste otporni na insulin. A kada je to slučaj, insulin koji lučite ne funkcioniše pravilno, vaš organizam može imati problema sa pristupom glukozi iz hrane koju jedete. Ovo često ostavlja vaše telo i vaš mozak bez energije koja im je potrebna da bi funkcionisali najbolje moguće, zbog čega se osećate umorno i vaš mozak je zamagljen. Pored toga, insulinska rezistencija može uticati na proizvodnju melatonina, što otežava zaspivanje i održavanje sna. Pošto loš san pogoršava insulinsku rezistenciju, ovaj začarani krug može vremenom pogoršati metaboličko zdravlje.

Hormonski disbalans i iznenadne fluktuacije težine

Iako postoji mnogo potencijalnih uzroka za nagle promene u vašoj težini, bilo da je u pitanju dobijanje na težini, ili gubitak kilograma, moglo bi biti povezano sa disfunkcijom štitne žlezde, neravnotežom kortizola ili metaboličkim poremećajima.

Ako ste pokušali sve da smršate, ali vaga ne pokazuje napredak, to bi mogao biti znak insulinske rezistencije. Hormonska neravnoteža se odnosi na sve hormone u organizmu, a Insulin je hormon koji učestvuje u regulisanju šećera u krvi, ali je takođe i hormon „skladištenja masti“ u telu. Kada nivoi insulina postanu previsoki, telo daje prioritet skladištenju energije u odnosu na potrošnju energije, što dovodi do povećanja masti tokom vremena. Ovi visoki nivoi insulina čine gotovo nemogućim gubitak težine tradicionalnom ishranom i vežbanjem.

Promene raspoloženja, depresija ili anksioznost

Ne treba ih mešati sa tegobama koje dolaze i prolaze u određeno doba meseca. Promene raspoloženja, depresija ili anksioznost nisu samo problemi mentalnog zdravlja i mogu poticati od neravnoteže estrogena, progesterona ili štitne žlezde. Ovi simptomi se često odbacuju kao „samo stres“ ali oni mogu imati dugoročne posledice po mentalno zdravlje.

Nelečeni hormonski poremećaji raspoloženja povećavaju rizik od dugotrajne anksioznosti, depresije, pa čak i neurodegenerativnih bolesti. Istraživanja pokazuju da estrogen podržava funkcionisanje mozga koje optimizuje reakcije na stres, emocionalnu obradu i kognitivne funkcije. Drugim rečima, kada nivo estrogena padne, smanjuje se i sposobnost tela da reguliše svoj odgovor na stres i emocije, što dovodi do depresije. Štaviše, hormonski disbalans može dovesti do poteškoća sa zaspivanjem ili održavanjem sna, što dodatno povećava šansu za trajne zdravstvene probleme.

Hronično nadimanje i problemi sa varenjem

Neprijatnosti sa varenjem nakon obilnog obroka, tokom putovanja ili pre menstruacije, deluju vam poznato, očekivano i normalno. Ali simptomi kao što su stalno nadimanje, bol u stomaku, dijareja ili zatvor koji nisu „normalni“, mogu biti način na koji telo komunicira da nešto nije u redu. Hormonski disbalans direktno utiče na creva i simptomi slični iritabilnom crevu mogu ukazivati na dominaciju estrogena, disregulaciju kortizola ili nedijagnostikovani poremećaj štitne žlezde. Ignorisanje dugotrajnih problema sa varenjem poput sindroma iritabilnog creva može izazvati hemoroide i poremećaje raspoloženja.

Hormonski disbalans i promene na koži

Uporne akne, neželjeni rast dlaka i gubitak kose su više od površinskih smetnji koje pokušavamo da izbegnemo po svaku cenu u ime lepote. Ovi problemi mogu biti uzrokovani povišenim androgenima ili muškim hormonima poput testosterona. Višak androgena često je rezultat osnovnih metaboličkih problema, kao što je insulinska rezistencija, koja je povezana sa dugoročnim metaboličkim zdravstvenim rizicima, uključujući dijabetes tipa 2 i srčana oboljenja. Gubitak kose ili prekomerni rast dlake na licu i telu može se pratiti do neravnoteže androgena usled sindroma policističnih jajnika, visokog kortizola ili problema sa štitnom žlezdom, koji, ako se ne reše, mogu doprineti trajnom gubitku kose ili metaboličkoj disfunkciji.

Zašto žene često ignorišu hormonske simptome

Studije pokazuju da visok procenat žena uopšte ne obraća pažnju na upozoravajuće simptome, zbog mešavine društvenog uslovljavanja i medicinskog „gaslajtinga“ i dezinformacija.

Žene se uče da se prosto „nose sa tim“. Od puberteta do menopauze, uslovljene su da veruju da su simptomi poput grčeva, umora i promena raspoloženja samo „deo toga da si žena“ umesto signali osnovne disfunkcije.

Takođe, medicinski „gaslajting“ je stvaran. Prečesto, kada žene potraže pomoć, odbacuju ih komentarima da je to „samo stres“, ili je „normalno za vaše godine“ ili da treba da smršate. Ovo narušava poverenje u sistem i obeshrabruje buduće traženje pomoći.

Osim toga, žene često nemaju prave informacije, strahuju od nerazumevanja i osude, ili već imaju loša iskustva sa lekarima kojima su se obraćale za pomoć.

Šta možete učiniti

Hormonska ravnoteža je osnova opšteg blagostanja i odavno je već vreme da se tretira sa istim nivoom hitnosti kao i kardiovaskularno ili mentalno zdravlje. Žene zaslužuju bolje alate, bolje informacije i, pre svega, da budu shvaćene ozbiljno kada kažu da nešto nije u redu. Dakle, kako možemo uzeti stvari u svoje ruke da bismo dobili medicinsku pomoć i odgovore koje zaslužujemo?

Počnite tako što ćete razumeti sopstvene hormonske obrasce kako biste prepoznali bilo kakvu disfunkciju (ili bilo šta što vam ne deluje ispravno.  Koristite metode poput sinhronizacije ciklusa, aplikaciju za praćenje menstruacije, vežbe podešavanja uma i tela (kao što su pažnja, vežbe disanja ili somatske vežbe). Takođe, uradite testiranje hormona (to su analize urina ili krvi), kako biste pratili svoje stanje i bili bolje opremljeni da se zalažete za negu koja vam je potrebna.

Takođe, moramo da promenimo narativ i normalizujemo dobijanje pomoći. Traženje nege za hormonsko zdravlje trebalo bi da bude uobičajeno kao i poseta zubaru. Umesto da čekate dok stvari ne krenu po zlu ili simptomi postanu nepodnošljivi, zakažite redovne kontrole hormona. Istražite mogućnosti prilagođavanja svojih navika i načina života, kao i o terapiji zamenskim hormonima (HRT).

Žene bi trebalo da se osećaju podržano – a ne osuđeno – zbog preuzimanja kontrole nad svojim hormonskim zdravljem.

Pročitaje i ovo: Dopamin meni – kako dati prioritet aktivnostima koje stimulišu radost i zadovoljstvo

Brankica Milošević