Može li vam vežbanje pomoći da brže izlečite prehladu?
Za lečenje prehlade je vezana poznata šala – ako pijete lekove, proći će za sedam dana, a ako ne pijete, trajaće nedelju dana. Možda ste pomislili da je isto sa vežbanjem – ali, zapravo, bolje je da izbegavate naprezanje kada vam nije dobro.
Vežbanje očigledno ima dugoročne koristi — od jačanja kostiju i mišića do pomoći u upravljanju hroničnim stanjima. Istraživanja sugerišu da ako ostanete aktivni smanjujete šanse da se razbolite, odnosno, osnažujete svoj imunološki sistem. Ima smisla. Ali šta kada već osećate da vas grebe grlo, da kašljucate i šmrčete?
Većina odraslih prođe kroz dve, tri sezonske prehlade godišnje, a neki veruju da vežbanje i prirodno preznojavanje može ubrzati preboljevanje prehlade i skratiti vreme oporavka.
Evo šta stručnjaci imaju da kažu o vežbanju, kao sredstvu za brže i lakše preboljevanje prehlade:
Vežbanje ne podstiče lečenje prehlade
Zapravo, nema dokaza koji bi sugerisali da će vežbanje dok ste bolesni pomoći da se ubrza oporavak ili umanje simptomi prehlade. Lekari upozoravaju da bi, vežbanje čak, u zavisnosti od težine vaših simptoma, moglo dovesti do većeg stresa za vaš organizam i imuni sistem i otežati disanje, posebno ako imate astmu ili druga zdravstvena stanja.
Ukoliko imate astmu, neki virusi i prehlade mogu izazvati pogoršanje, a vežbanje neće pomoći da se vaši respiratorni putevi pročiste.
Vežbanje je međutim, preventivna mera, jer može smanjiti verovatnoću da se u budućnosti razbolite. Redovne vežbe jačaju i poboljšavaju imunitet, pomažući da se smanji rizik od infekcija. Vežbajte kada ste zdravi i dobro se osećate, da biste ojačali i osnažili se, poručuju lekari.
Vežbanje je oblik stresa za telo. Kada redovno vežbate, to čini taj stres lakšim za upravljanje, a vremenom, ovo pomaže vašem imunom sistemu da postane jači i stabilniji.
Takođe, ni u vežbanju ne treba preterivati – ako se previše naprežete kroz intenzivne treninge, možete se „pretrenirati“ i osećati se iscrpljeno, što slabi vaš organizam i imuni sistem.
Pročitajte i ovo: Šta može da poremeti vaš cirkadijalni ritam i kako da ga poboljšate
Vežbanje ne morate preskočiti kada ste prehlađeni
Vežbanje vam verovatno neće ubrzati preboljevanje prehlade ali to ne znači da ne možete uopšte da vežbate – samo realno procenite svoje stanje. Ako se osećate slabo, imate temperaturu i boli vas glava i osećate potrebu da se utoplite i umirite – učinite tako i nemojte pokušavati da stoičkim istrajavanjem u vežbanju „isterate“ prehladu iz svog tela. Takođe, ako inače niste aktivni ili imate prekomernu težinu ili gojaznost, verovatno je bolje da se odmorite – stanje prehlade nije trenutak kada treba da počnete više da se krećete.
Kada ste aktivno bolesni, vaše telo je pod stresom, a prisiljavanje na vežbanje može pogoršati vaše stanje. Ali ako ste u formi, redovno vežbate i ne želite da izgubite kondiciju, a prehlada vam ne stvara velike smetnje, generalno je u redu da nastavite da vežbate, smanjenim intenzitetom. Možda će vam šetnja ili lagana joga više prijati, jer vam omogućava da ostanete aktivni bez preopterećivanja i da se osećate kao da radite nešto dobro za sebe, dok poštujete svoje smanjene kapacitete.
Šta se dešava u organizmu prilikom prehlade
Kada ste prehlađeni, vaše imunološke ćelije moraju da dođu do mesta infekcije, poput vaših sinusa ili pluća. Ako ste u formi, vaša krv ima tendenciju da teče efikasnije, što pomaže imunim ćelijama da brže stignu do mesta infekcije. Ako niste u tolikoj formi i vaš protok krvi nije tako efikasan, imunološkim ćelijama može biti potrebno više vremena da stignu do mesta infekcije, a vežbanje bi moglo da pogorša stanje povećavajući stres, umesto da ubrza preboljevanje prehlade.
Takođe, uzmite u obzir težinu simptoma. Ako imate blage simptome kao što su curenje iz nosa ili nazalna kongestija, hodanje ili joga bi mogli biti u redu, ali ako vaši simptomi uključuju groznicu, umor, kašalj i bolove u telu, pametnije je da preskočite vežbanje. Procena simptoma često zove „vratnim testom“ – ako su oni u grlu i nosu, u pitanju je lakša prehlada, koja dozvoljava umereno kretanje. Ako su ispod vrata (bol u plućima, slabost u telu i bol u kostima), onda je u pitanju infekcija donjih disajnih puteva, a možda i upala pluća. Osim toga i groznica i vežbanje povećavaju broj otkucaja srca, pa je bolje da se umirite i odmarate.
Lečenje prehlade i vraćanje vežbanju
Generalno je bezbedno vežbati čim se smanje simptomi koji se odnose na gornje disajne puteve (iznad vrata). Ali ako imate kašalj ili temperaturu, preboljevanje prehlade može potrajati i najbolje je da preskočite trening sve dok se potpuno ne oporavite. I tada bi trebalo da krenete lagano, umesto da pokušavate da odmah vratite intenzitet vežbanja i fizičkih aktivnosti.
Ukoliko i nedeljama nakon oporavka niste u stanju da uhvatite ritam vežbanja, trebalo bi da potražite savet lekara, jer to može ukazivati na ozbiljniji problem.
Iako redovno vežbanje može pomoći u jačanju vašeg imunološkog sistema i smanjenju rizika od infekcija poput obične prehlade, nemojte se osećati pod pritiskom da vežbate ako ste bolesni. Verovatno neće ubrzati vreme oporavka. Stručnjaci preporučuju da se fokusirate na odmaranje, održavanje hidratacije i konsultovanje sa lekarom, ako se osećate loše duže od nedelju dana.
Pročitajte i ovo: Spremite se za sezonu prehlada: Pet najboljih čajeva za jačanje imuniteta
Brankica Milošević