“Gorivo” za naš organizam: 4 namirnice koje će vam povratiti energiju
Namirnice za energiju predstavljaju elementarno “gorivo” za naš organizam, posebno za funkcije mozga! Upravo zbog toga, ukoliko u svoju ishranu ne uključite dovoljno hranljivih sastojaka, može se desiti da osećate konstantan umor, iscrpljenost i manjak energije.
Čak i ukoliko produžite spavanje ili povećate unos kofeina u toku dana, izmorenost obično ne prestaje. I dok je suočavanje sa ovim simptomima veoma frustrirajuće iskustvo, istina je da ukoliko oni predugo traju, sigurno će početi da ometaju naše svakodnevno funkcionisanje, odnosno uticati na kvalitet života. Zato je važno da na vreme razmislite o svojoj ishrani!
Naš obrok bi trebalo da se sastoji od hranljivih sastojaka koji su elementarni za naš organizam, posebno za funkcionalnost i brzinu mozga.
Reč je o hrani bogatoj gvožđem, složenim ugljenim hidratima, zdravim mastima i proteinima. Iako je unos ovih namirnica individualan, imajte u vidu da one moraju biti zastupljene redovno u vašoj ishrani.
Hrana bogata gvožđem
Nedostatak gvožđa u organizmu je jedan od čestih uzroka umora. Ovaj mineral igra važnu ulogu u mnogim funkcijama organizma, uključujući prenos kiseonika do krvi. Kako telo, usled niskog nivoa gvožđa u krvi, ne dobija dovoljno kiseonika, javljaju se simptomi umora, pad energije, iscrpljenost.
To je razlog zašto bi trebalo da u svoju ishranu uključite namirncie bogate gvožđem: Zeleno povrće, poput spanaća, blitve i graška, crveno meso, i žitarice obogaćene mineralom gvožđa, bile bi dobar izbor.
Složeni ugljeni hidrati
Ugljeni hidrati predstavljaju vrednu hranljivu materiju koja bi trebalo da bude zastupljena u svim vašim obrocima, posebno ako želite da povećate nivo energije. Žitarice od celog zrna i složeni ugljeni hidrati postepeno oslobađaju energiju, za razliku od prostih šećera koji izazivaju nagli skok, a ubrzo i pad – zbog čega se možete osećati iscrpljeno. Složeni ugljeni hidrati pružaju energiju koja je neophodna za obavljanje svih telesnih funkcija, a posebno za zdravlje mozga.
Međutim, važno je imati na umu da je vrlo važno odabrati vrstu ugljenih hidrata. Rafinisani ugljeni hidrati, kao oni koji se nalaze u belom hlebu i drugoj prerađenoj hrani, mogu biti štetni po vaše zdravlje. Srećom, postoji dosta ukusnih i zdravih ugljenih hidrata koje možete da izaberete: braon pirinač, hleb od celog zrna, kinoa.
Zdrave masti
Nemojte bežati od masti, čak iako ste na programu ishrane za mršavljenje. Veoma je važno da u svoje redovne obroke uključite namirnice bogate zdravim mastima (omega-3 i omega-6) jer su one esencijalne za funkciju mozga, raspoloženje i proizvodnju energije.
Ako se pitate koje namirnice sadrže zdrave masti, sa sigurnošću možemo da kažemo da je spisak dugačak – i da su mnoge od njih veoma ukusne! Dakle, u svoju ishranu slobodno možete uključiti avokado, maslinovo ulje, orašaste plodove (pistaći, orasi, bademi…), semenke. Osim što će pozitivno uticati na moždane funkcije, ove namirnice će ujedno promovisati zdravlje vašeg srca.
Protein
Protein predstavlja bitan deo ishrane. Osim što gradi mišiće i održava kosti jakim, ovaj makronutrijent utiče na stvaranje hormona i enzima, i ujedno snavdeva telo i mozak energijom.
Konzumiranje hrane bogate proteinima, poput nemasnog mesa, mahunarki i mlečnih proizvoda pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi i smanjuje umor.
Iako su nemasno meso, kao što su piletina i ćuretina, neke od najpopularnijih opcija za unos proteina, postoje i različite vrste biljnih proteina koje su podjednako zdrave i ukusne. Bez obzira da li ćete se opredeliti za biljni protein ili onaj koji se dobija životinjskim poreklom, ovaj važan nutrijent bi trebalo da bude zastupljen u vašoj ishrani svakog dana.
Pročitajte i ovo: Ašvaganda, najmoćnija ajurvedska biljka: Uspešno se bori protiv stresa i usporava starenje
Naslovna fotografija: pexels.com
Kristina Page