Jednostavne navike žena kojima je dom uvek uredan

Sređivanje kuće je posao koji nikada ne prestaje, a ako dopustite da se nagomila, može postati zaista preopterećujuć. Ako se pitate kako pojedinim ženama uspeva da im dom uvek bude uredan, to nije zato što imaju više vremena nego vi, ili su više zainteresovane, već zato što imaju navike čišćenja koje redovno praktikuju.

Ne morate mnogo i stalno čistiti i sređivati – ako usvojite praksu žena kojima kuća uvek izgleda uredno.

Navike čišćenja žena kojima je sve uvek sređeno

Izuvanje cipela

Izuvanje na vratima je nešto što može napraviti veliku razliku u čišćenju doma – na đonovima cipela u kuću unosite spoljašnju prljavštinu, koja se vrlo brzo nakupi. Ako taj faktor uklonite, smanjujete deo posla i napora koji ulažete u čišćenje. Organizujte predsoblje tako da izuvanje bude praktično – unesite stalak za cipele pored vrata i pripremite papuče koje će ukućani moći da obuju čim izuju cipele.

Nabavite i papuče za goste – one meke, bez potplate, koje se mogu urolati, lako se odlažu i ne zauzimaju mesto, a rešavaju pitanje izuvanja. Kad jednom usvojite ovu promenu, primetićete razliku.

Navike redovnog čišćenja i raskrčivanja

Gotovo je nemoguće održavati red ako imate previše stvari – prepuni ormari i fioke ukazuju na to da je vreme za raskrčivanje. Radite to sezonski – kad je na redu promena godišnjeg doba, pregledajte sve što vam je spakovano (i natrpano) i odlučite koje ćete stvari zadržati, koje skloniti, a koje baciti ili pokloniti, kako biste napravili više prostora.

Multitasking

Mnogo žena kojima kuća uvek izgleda uredno, vode užurbane živote i nemaju ništa više vremena nego vi, za čišćenje i sređivanje. Ali, razvile su rutine koje se uklapaju u njihov raspored, a deo toga su multitasking navike čišćenja. Drugim rečima, dok se bave kućnim poslovima, rade još nešto – razgovaraju telefonom, slušaju omiljeni podkast ili audio-knjigu. Zato sledeći put kad se bacite na pranje sudova, širenje veša, peglanje i rasklanjanje, uradite isto to – pozovite nekog sa kim ste inače hteli da se čujete (roditelje, prijateljicu, kolegu), ili slušajte sadržaj koji čišćenje pretvara u vreme za samopomoć.

Pojednostavite čišćenje

Čišćenje i sređivanje ne bi trebalo da zahteva mnogo truda, posebno ako je vaš prostor organizovan tako da možete brzo odložiti stvari koje sklanjate. Razmislite o pletenim korpama sa poklopcem i ukrasnim kutijama, koje se uklapaju u estetiku vašeg doma, koristite prostor ispod kauča i kreveta (ako nabavljate ležaj, neka bude sa fiokom za odlaganje), koristite organizatore u fiokama, a odbačene stvari sakupljajte u pripremljeni plastični kontejner koji služi za to. Bićete više motivisani da sređujete i održavate urednost, kad vam to ne deluje kao preveliki posao.

Držite se pravila „jednog dodira“

Pravilo „jednog dodira“ spada u praktične navike čišćenja, koje vam olakšavaju održavanje reda – radi se o tome da, kad nešto jednom uzmete u ruke, sa tim odmah i završite i stavite ga na predviđeno mesto (nemojte ga spuštati i dodirivati ponovo, pre nego što završite). Često se dešava da se poduhvatite jednog zadatka, a onda vam nešto skrene pažnju i vi zaboravite to što ste počeli, da biste kasnije otkrili da niste završili, dok ste tražili nešto što se ne nalazi tamo gde bi trebalo da bude. Možda morate uložiti malo napora da usvojite ovu naviku, koja će vam olakšati život – kad redovno sve vraćate na mesto, ne gubite ni vreme, ni nerve.

Pročitajte i ovo: Šta treba da izbacite kako biste oplemenili enterijer svog doma

Počnite dan nameštanjem kreveta

Da biste namestili krevet potrebno vam je manje od jednog minuta, a to je jednostavan način da započnete dan sa pobedom – ako ujutru izađete iz spavaće sobe, ostavljajući razmešten krevet, vrlo lako se može desiti da tokom užurbanih priprema za početak dana još neke stvari koje nemate vremena da slažete prosto ubacite u spavaću sobu, koja postaje zatrpana.

Uvedite redovno nameštanje kreveta čim ustanete u svoje navike čišćenja – namešten krevet odmah čini sobu urednijom i inspiriše vas da časkom složite i taj veš koji stoji na gomili. Po principu slično privlači slično – lom stvara samo još više loma, dok vas sređivanje podstiče da održavate red, a namešten krevet je centar navike sređivanja.

Ne dopustite da se posuđe nagomila

Puna sudopera je uznemirujuć prizor, a takođe i šolje i tanjiri svuda po dnevnoj sobi – odlučite da više ne dozvolite da se posuđe nagomila. Pokupite šolje, čaše, tanjire i činije odmah posle upotrebe i stavite ih u mašinu za sudove. Ako sudove perete ručno, radite to posle svakog obroka – mnogo je lakše oprati tri tanjira i šolje odmah, nego raditi to na kraju dana, kad se broj upotrebljenih posuda udvostruči i utrostruči.

Navike čišćenja za vreme kuvanja

Kuvanje verovatno stvara najviše nereda u kuhinji – uvek nešto pokipi ili isprska šporet, padne na pod, iscuri po radnoj površini. Neka vam ubrusi budu nadohvat ruke i usvojte naviku da sve što se zaprlja za vreme kuvanja odmah očistite. Kad završite, očistite šporet odmah, jer ćete svaku masnoću tako lakše ukloniti nego kad se skori i ohladi. Operite odmah sve sudove koje ste upotrebili, a posle obroka odvojte nekoliko dodatnih minuta da vratite kuhinju u prvobitno stanje (ne zaboravite da počistite ispod stola, jer mrvice padaju dok se jede, a da uopšte ne primetite).

Kad kuvanje započinjete u urednoj kuhinji, bićete motivisani da je sredite kad završite i izbeći ćete pretvaranje kuhinje u poprište, svaki put kad nešto spremate. I ne zaboravite da iznesete đubre – najčešći izvor neprijatnog mirisa u kuhinji je neispražnjena kanta za smeće.

Navike čišćenja frižidera

Još jedno uobičajeno mesto na kome se sakuplja lom jeste frižider. Lako je zaboraviti da bacite hranu koja već predugo stoji i zato usvojte navike redovnog čišćenja frižidera. Barem jednom nedeljno pobacajte sve što niste upotrebili i što će istruliti ako ostane, obrišite površine i ređajte namirnice tako da su dostupne i vidljive. Ako nešto samo gurnete u dno frižidera i ispred njega stavite nešto drugo, najveće su šanse da tamo ostane nedeljama i da zaboravite da ste to uopšte i imali.

Redovno perite veš

Gomile čistog veša koje sakupite vikendom, mogu biti najveći izvor nereda koji vas stalno opterećuje. Nešto čeka peglanje, a nešto samo treba da spakujete i odložite – žene koje izlaze na kraj sa pranjem veša bez većeg napora ne peglaju brda veša po celu noć. One sve suvo spakuju i odlože i peglaju po potrebi. I ne čekaju vikend da uključe mašinu više puta, već i tokom nedelje peru veš, tako da su količine odeće koju treba osušiti i spakovati, ravnomerno raspoređene i ne pretvaraju se u brda koja vas dovode do očajanja.

U suštini, navike čišćenja je lako održavati kad imate kućna pravila i raspored poslova i kad sve stvari imaju određeno mesto. Poštovanje rasporeda i pravila odlaganja stvari na svoje mesto, omogućava da vam dom uvek deluje prijatno i uredno i da se ne osećate preplavljeno kućnim poslovima koje morate stalno obavljati.

Pročitajte i ovo: Mali trikovi i praktični saveti za čišćenje koji će vam olakšati život

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević