Zašto je važno održavanje ravnoteže u zrelijim godinama

U zrelijem dobu ljudi često osećaju nestabilnost u nogama, kreću se sporije i opreznije, u strahu od pada i povreda. To je realan strah, jer su padovi najčešći uzrok povreda kod osoba starijih od 65 godina. Održavanje ravnoteže sa starenjem, pomaže da budete stabilniji na nogama i sigurniji u sebe. Samopouzdanje usled upravljanja svojim telom, svakako povećava kvalitet života i zadovoljstvo sobom. A nedostatak ravnoteže i nesigurno kretanje u velikoj meri narušavaju samouverenost.

Kako se definiše ravnoteža

Pojmovi ravnoteže i balansa koriste se u različitim kontekstima, ali uvek imaju isto značenje. Uravnotežena ličnost je neko ko je stabilan i na koga se možete osloniti. U fizičkom kontekstu, ravnoteža vam omogućava da se oslonite na sebe i održite stabilnost i kontrolu nad sopstvenim pokretima. Bilo da hodate, stojite na jednoj nozi, savijate se da nešto dohvatite ili raspoređujete težinu torbi koje nosite, balans vam omogućava da se stabilno krećete, bez saplitanja i zanošenja.

Fizička ravnoteža se deli na statičku i dinamičku. Statička se odnosi na držanje tela u određenom položaju i održavanje telesne mase preko baze oslonca. Dinamička se odnosi na održavanje ravnoteže dok se telo kreće. Obe vrste ravnoteže su neophodne i možete ih poboljšati ciljanim vežbama.

Starenje i sposobnost balansiranja

Prirodno održavanje ravnoteže o kome nikada nismo ni razmišljali, sa starenjem počinje da opada. Sposobnost dobrog balansiranja se smanjuje, držanje se povija, koordinacija pokreta je teža. Sa godinama, često doživljavamo opadanje senzornih funkcija, posebno vida i sluha. Naš centar za ravnotežu (vestibularni sistem) nalazi se u srednjem uhu. Zbog toga, opadanje funkcije sluha može uticati na gubitak ravnoteže, odnosno svest o položaju tela u prostoru.

Znaci gubljenja ravnoteže

Gubitak ravnoteže može se osećati kao nesigurnost i nespretnost u pokretima, ali i kao vrtoglavica. Može vam delovati da se vrtite kada zapravo stojite mirno, ili da se osećate kao da lebdite. Problemi sa ravnotežom posle 50. godine su često gori kada pređete sa sedenja na stajanje, kada hodate okolo ili pomerate glavu horizontalno ili vertikalno.

Ako imate poteškoća da mirno stojite bez ljuljanja ili se osećate nesigurno, posebno kada stojite na jednoj nozi, to može ukazivati na pad ravnoteže. Ostali znaci su spoticanje češće nego inače, padovi i nesigurnost u hodu, penjanju ili spuštanju.

Važno je da primetite promene u ravnoteži, kako biste smanjili rizik od padova i povreda i održali nezavisnost i kvalitet života što je duže moguće.

Preduzimajući neophodne korake za rešavanje problema i bolje održavanje ravnoteže, može smanjiti efekte.

održavanje ravnoteže

Druge funkcije na koje održavanje ravnoteže utiče

Održavanje ravnoteža pomaže kod mnoštva drugih funkcija, fizičkih i mentalnih. Od vašeg emocionalnog blagostanja i samopouzdanja do poboljšanja mišićne snage i izdržljivosti, koordinacije i držanja. Ako se bavite sportom, poboljšaćete svoje performanse radeći na ravnoteži. Istraživanja sugerišu da sistematski trening ravnoteže poboljšava neke kognitivne funkcije, kao što su kognitivna memorija i osećaj za prostor.

Ravnoteža je suštinski aspekt ljudskog funkcionisanja koji utiče na različite fizičke, kognitivne i emocionalne aspekte naših života. Praktikovanje aktivnosti za održavanje ravnoteže može imati značajan uticaj, ne samo na snagu naših mišića već i na zdravlje mozga. Koordinacija, motoričke veštine, fokus i angažovanje mogu da promovišu formiranje novih neuronskih puteva, poboljšavajući kognitivne funkcije i usporavajući starenje.

Drugi faktori koji utiču na opadanje ravnoteže

Gubitak ravnoteže je često simptom drugog zdravstvenog stanja – nagle promene krvnog pritiska, slabe cirkulacije, neuroloških stanja, uzimanja nekih lekova, niskog nivoa gvožđa ili šećera u krvi. Sve ove zdravstvene promene se vezuju za starenje, ali osim toga, ima još faktora koji utiču na ravnotežu.

Loše držanje, kao što je pogrbljenost ili preterano naginjanje na jednu stranu, može uticati na ravnotežu i stabilnost. Ne doživljavaju sve žene probleme sa ravnotežom tokom menopauze, ali postoje neki faktori koji mogu uticati. Promene u našim hormonima, smanjenje koštane mase, promene u obrascima spavanja, bol u zglobovima i emocionalni faktori mogu učiniti da se osećate fizički manje stabilno fizički.

Kako da unapredite održavanje ravnoteže sa starenjem

Kada provodite mnogo vremena sedeći ili ostajući u jednom položaju,  sposobnost održavanja ravnoteže može biti veoma pogođena. Verovatno ste čuli da stajanje na jednoj nozi može poboljšati komunikaciju vašeg tela i mozga i da je marker dugovečnosti. Kada stojite na jednoj nozi, primate signale iz vizuelnog sistema, vašeg vestibularnog i proprioceptivnog sistema u vezi sa mišićima, zglobovima i kostima. Vaše kosti, zglobovi, mišići, koža, oči i uši podstaknuti su da rade zajedno. Proprioceptivni senzori su u povratnoj sprezi sa mozgom i motornim nervima, „pregovarajući“ o vašoj ravnoteži i stabilnosti.

Krećite se što više možete i uključite redovne izazove stajanja na jednoj nozi. Možda sa zatvorenim očima dok perete zube – to je dobra prilika i način da procenite koliko dobro balansirate.

Fizičke aktivnosti za bolje održavanje ravnoteže

Uključite više hodanja u svoj dan, posebno na neravnim površinama (postarajte se da nosite odgovarajuću obuću). Uključite trening snage ili pilates. Joga je takođe odlična za održavanje ravnoteže i stabilnosti. Bićete iznenađeni koliko brzo počinjete da jačate u svom stanju.

Sporo kretanje je izazov i za vaš vestibularni sistem i za vaš vizuelni sistem. Nagibi i nestabilne površine su veliki izazovi za vašu ravnotežu.

Vežbe na strunjači kao što su pilates i joga su odlične za koordinaciju, koncentraciju i ravnotežu. One integrišu pokrete koji izazivaju i um i telo. Angažovanje jezgra i vežbe sa sopstvenom težinom pobojšavaju vašu svest o telu u prostoru, a samim tim i vašu sposobnost da ostanete stabilni u svakodnevnim zadacima.

Trening snage je takođe sjajan način za izgradnju mišića odgovornih za stabilnost i održavanje dobre gustine kostiju.

Pročitajte i ovo: Kako da povećate i sačuvate fleksibilnost u zrelim godinama

Brankica Milošević