Kako odvojeno spavanje može poboljšati vaš život i vezu?

Zajedničko spavanje je ono o čemu maštate kao o vrhuncu bliskosti i uživanja, kad ste zaljubljeni i zabavljate se, praktikujući odvojeno spavanje i viđanje kad uspete da odvojite vreme.

Kad samo vikendom možete da prenoćite jedno kod drugog, ili kad negde putujete i jedva čekate da ceo dan i celu provedete zajedno, ispunjavajući svoju vezu onim sadržajima svakodnevice koji su tako poželjni i čarobni, dok ne postanu svakodnevica – verujete da je zajedničko spavanje smisao ljubavi i zajedničkog života.

Zajedničko spavanje je uzbudljivo dok ne počnete da živite zajedno, jer se ne postavlja pitanje odmora. Ako ne uspevate da se naspavate, jer ste suviše uzbuđeni, jer vam je vrućina, ili imate lak san i probudite se svaki put kad se partner okrene u krevetu, ali ipak ostajete tesno priljubljeni i zagrljeni veći deo noći, nema veze, naspavaćete se narednih noći kod kuće, u svom krevetu, ili kad partner ode. I tada vam ne pada na pamet da je odvojeno spavanje pitanje udobnosti i odmora, koje može sačuvati i poboljšati vezu i onda kad u njoj možete deliti krevet svake noći.

Važnost zdravog sna

Odvojeno spavanje, zdrav i neuznemiren san, prosto ne cenite dovoljno, dok ne postane luksuz, koji sebi ne uspevate da priuštite. Istraživanja pokazuju da više od jedne trećine odraslih spava manje od sedam sati svake noći; skoro polovina zaposlenih redovno oseća umor tokom celog dana, dok sedmoro od dest odraslih počne da oseća umor pre kraja radnog dana.

Spavanje ima bezbroj prednosti za zdravlje i ukupnu dobrobit – što bolje spavamo, imamo više energije, smirenosti i jasnoće, da se uhvatimo u koštac sa dnevnim zadacima, da hendlujemo frustracije i stres, da imamo dobar imunitet koji odoleva bolestima i da obradimo više emocionalnih sadržaja i informacija. Dovoljno sna je važno za preživljavanje i funkcionisanje, barem koliko hrana i voda. Kada ste neispavani, teško vam je da se koncentrišete, da brzo razmišljate i reagujete, da učite i obrađujete emocije i informacije. Nedostatak sna povećava šanse za depresiju i druge mentalne bolesti i probleme.

U novije vreme, stručnjaci sve češće prepoznaju da dobar san može poboljšati ne samo smanjivanje unosa kofeina, izbegavanje ekrana i spavanje u mraku, već i odvojeno spavanje.

Spavanje u svom krevetu, u posebnoj sobi, omogućava vam da se bolje odmorite, a kada ste odmorni, sve je bolje – čak i vaš partnerski odnos.

Pidžama: Lindex

Pročitajte i ovo: Prihvatanje realnosti – načini da produbite i osnažite partnerske odnose

Kako zajedničko i odvojeno spavanje utiče na partnerski odnos

Istraživanja pokazuju da su žene osetljivije na navike spavanja partnera – polovini žena smeta da se naspava to što se partner vrpolji, okreće i bacaka u snu, polovini smeta hrkanje, a većina je veoma osetljiva na prostor i atmosferu. Zabrinjavajući broj (preko osamdeset odsto) ljudi ima problema sa spavanjem noću i mnogi su voljni da pokušaju sve moguće, da bi se bolje naspavali.

Parovi praktikuju odvojeno spavanje i iz drugih razloga – različiti obrasci spavanja, odnosno, vreme u koje ustaju i ležu, jer rade po smenama, briga o bebama ili maloj deci tokom noći, nekompatibilne navike spavanja (drastično različite preferencije temperature, osvetljenja, potrebe za pozadinskom bukom), stanja spavanja (nesanica, sindrom nemirnih nogu), noćne aktivnosti (često buđenje, odlasci u kupatilo i navike za ponovno uspavljivanje koje omataju partnerov san)…

Kada jedan od patneri ne mogu da zaspe ili da se naspavaju u zajedničkom krevetu i prostoriji, mogu početi da krive jedno drugo, da se međusobo optužuju za neuviđavnost i neosetljivost. Tako noćni odmor postaje (još jedan) izvor nesuglasica, koje podrivaju odnos.

Ipak, kada je u pitanju odvojeno spavanje, mišljenja stručnjaka su podeljena – dok neka istraživanja sugerišu da parovi koji praktikuju odvojeno spavanje doživljavaju kvalitetniji san i odmor, koji ih unapređuje mentalno i fizički i omogućava da smirenije i trezvenije pristupaju nesporazumima, postoje i izveštaji koji pokazuju da neki parovi doživljavaju udaljavanje i pad bliskosti i intimnosti.

Zajedničko spavanje može biti jedini period u danu koji par provodi zajedno bez ometanja i može pomoći u održavanju osećanja povezanosti i prisnosti. Ali kada remeti san i odmor i postane izvor nelagodnosti i sukoba, par koji se odluči za odvojeno spavanje, mora pronaći načine da provodi kvalitetno vreme i intimne trenutke van spavaće sobe.

Dok je za pojedine parove odvojeno spavanje pozitivan izbor, koji olakšava neke probleme zajedničkog življenja, za druge može biti znak da se veza hladi i da se udaljavaju. Ali, efikasna komunikacija je važnija od zajedničkog spavanja i ako se par oslanjao na energetsku komunikaciju, koju svi imamo u neposrednoj fizičkoj blizini druge osobe, odvajanje tokom noći se može doživeti kao prekid komunikacije, što dovodi do nesporazuma i povređenih osećanja.

Prednosti i nedostaci odvojenog spavanja

Iako spavanje nije jedini faktor koji utiče na naše zdravlje i raspoloženje, njegov uticaj je bitan i ogroman, jer najviše utiče na našu sposobnost da se nosimo sa dnenvim stresom i da održimo mentalnu jasnoću i smirenost, koji su nam potrebni za komunikaciju, brigu o sebi, za rešavanje zadataka i suočavanje sa problemima. Kada loše spavamo, veća je verovatnoća da ćemo biti mrzovoljni, donosićemo loše odluke i imaćemo problema da saosećamo sa drugima.

Kada spavate sami, možete urediti atmosferu, osvetljenje, temperaturu, onako kako vama odgovara, bilo da to znači obavezno otvoren prozor tokom noći, zimi i leti, ušuškavanje u slojeve plišane ćebadi, ili spavanje otkrivenih nogu i zauzimanje cele širine kreveta. Ničije prisustvo i vreme buđenja neće remetiti vaš san i moći ćete da se naspavate – svake noći.

Nedostaci odvojenog spavanja za neke pojedince i parove uključuju osećanje usamljenosti i nesigurnosti, smanjenje intimnosti i stvaranje ogorčenosti. Fizička odvojenost u krevetima može uticati na seksualni život, kao i na emocionalnu bliskost, pa je važno da ustanovite druge zajedničke prakse i rituale koji vas povezuju, ili da odvojite vreme (možda vikendom) za zajedničko spavanje. Ovo je dobra strategija, koja će smanjiti osećanje razdvojenosti i povećati radosno išćekivanje – noć koju provodite zajedno posle pet ili šest odvojenih noći, može biti uzbudljiva, prisna i željena, kao nekada, kada ste jedva čekali na takvu priliku.

Pročitajte i ovo: Vežbe za poboljšanje veze koje treba da radite sa partnerom

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević