Najčešće opasnosti po devojčice i tinejdžerke na internetu

Jedanaestog oktobra je obeležen Svetski dan devojčica. Svetski dan devojčica proglasile su Ujedinjene nacije pre tačno jednu deceniju, da bi podržale više mogućnosti za devojčice i povećavale svesti o rodnoj nejednakosti sa kojom se suočavaju devojke širom sveta na osnovu njihovog pola.

U ovim izazovnim vremenima, nužno je da posvetimo pažnju devojčicama o njihovoj bezbednosti kako u realnom svetu, tako i na internetu.

Kada je reč o devojčicama i tinejdžerkama na internetu, nijedna statistika nam ne ide u korist. I podaci i praksa u realnosti nam pokazuju da su devojčice sve više na meti različitih opasnosti kad je reč o virtuelnom svetu.

Pojedine opasnosti koje ovom prilikom želim da izdvojim, a o kojima posebno moramo da povedemo računa su:

1. ️Internet nasilje svake vrste i oblika, a posebno neprimereni, podrugljivi, uvredljivi komentari, poruke koje mogu da ostave trajne posledice po razvoj, stav, ponašanje, razmišljanje.

2️. Pogrešni digitalni uzori i nametanje antivrednosti kao poželjnog modela ponašanja.

3️. Osvetnička pornografija i zloupotreba fotografija – ženska populacija je sve više na udaru, a posebno devojčice i tinejdžerke, kada je reč o zloupotrebi njihovog: a) poverenja, b) privatnosti, c) fotografija. Neretko njihove fotografije završavaju u grupama posvećenim omalovažavanju ženskog roda.

4️. Komunikacija sa nepoznatim ljudima – devojčice su pričalice. To važi i u realnom i u virtuelnom svetu. Često ne vide ništa loše u dopisivanju sa ljudima koje ne poznaju i nisu svesve da se druge strane preti opasnost i da se krije neko sa zlonamernim namerama (poput pedofila, predatora…).

5️. Razvoj poremećaja u ishrani u težnji da se prate suludi trendovi i oponašaju influenseri.

6️. Poremećaj u ponašanju – anksioznost, depresija, razdražljivost naručito ako devojčica ne razume da je lifestyle na društvenim mrežama često nerealan.

7. ️Ucene.

8. ️Vršnjački pritisak.

9. ️Stvaranje zavisnosti od društvenih mreža koje se ogleda u izolaciji od stvarnog sveta i višečasovno bivstvovanje na internetu.

10. ️Nerazumevanje koncepta privatnosti koje se ogleda u otvorenim profilima i izbegavanju podešavanja profila na opciju “privatan” (jer imperativ je imati što više pratilaca, lajkova, pregleda).

11. ️Kreiranje iskrivljene slike o sebi.

Ovo je samo deo opasnosti na koje najčešće upozoravam roditelje. 

Danas deca mnogo vremena provode na internetu i stoga je nužno pružiti im osećaj sigurnosti i usmeriti ih kako da na pravilan način iskoriste sve benefite virtuelnog prostora, naročito za svoje obrazovanje.

Osnažene devojčice postaju osnažene žene, a osnažene žene menjaju ovaj naš svet nabolje.

Pročitajte i ovo: Kako da pomognete deci da upravljaju velikim osećanjima

Naslovna fotografija: unsplash.com

Katarina Jonev