Prednosti menopauze – pogled iz šire perspektive
Vreme koje prethodi ulasku u menopauzu je emocionalno, fizički i mentalno naporan period – perimenopauza traje vrlo dugo, ali koliko god bila neprijatna i opterećujuća, omogućava vam da se pripremite na ulazak u novu životnu fazu. Da se prestrojite, redefinišete svoj doživljaj ženstvenosti, saberete svoje snage, ponegujete svoje slabosti i oslobodite se mnogih stvari za koje niste ni znali da vas opterećuju. Prednosti menopauze tiču se vašeg odnosa prema sebi i drugima i osnaživanja na mnogo načina, a jedan od najvažnijih je što konačno shvatate šta to znači biti sebi najvažniji i staviti sebe na prvo mesto.
Proživljavanje menopauze nije prijatno, ali sa pravim načinom razmišljanja može biti duboko transformativno iskustvo. Prihvatanje je ključno, a zaista je mnogo toga što morate prihvatiti. Prihvatanje vam neće smanjiti talase vreline, glavobolje, lupanje srca, proređivanje kose, ali smanjiće vam anksioznost oko svih promena koje doživljavate, podići vašu svesnost i pomoći vam da naučite da upravljate njima.
A pošto je septembar mesec svesnosti o menopauzi, ovo je idealan period za širenje perspektive. Jer, nije sve što se tiče menopauze samo neprijatno i teško, postoje brojne osnažujuće prednosti menopauze, koje mogu uticati pozitivno na vaše mentalno zdravlje, emocionalnu stabilnost u sledećoj životnoj fazi.
Prednosti menopauze o kojima se malo govori
Preuzimanje odgovornosti
Na mnogo načina, period menopauze je prilika za značajan lični rast, a preuzimanje odgovornosti za svoja stanja i osećanja omogućava vam da se ne osećate izloženo na milost i nemilost nekoj prirodnoj stihiji koja vas nosi i lomi, već da se ukorenite i utemeljite sami u sebi. Jače nego ikada osećate da zaista imate samo sebe, da ste sebi najvažniji i da ste dužni da brinete o sebi odgovornije i svesnije nego ikada ranije.
Svesnost o promenama koje donosi srednje doba uključuje prihvatanje gašenja reproduktivne moći i opadanje vitalne hemije organizma, horomona koji su vam davali moć stvaranja života. Na jednom nivou, to je teško suočavanje za svaku ženu, ali iz šire perspektive, to je olakšanje i oslobađanje velikog tereta. Primarna funkcija vaših reproduktivnih organa se gasi. Ali, mozak je najvažniji ciljni organ menopauze, jer mora da se prilagodi hormonskim promenama i vaš način razmišljanja, proaktivan stav i preuzimanje odgovornosti mu mnogo olakšavaju.
Šta to praktično znači? Pre svega, aktivno praćenje svog iskustva i pronalaženje odgovarajućih informacija i deljenje sa drugim ženama koje doživljavaju isto što i vi. Kada osećate da vas porodica ne razume i nema dovoljno empatije za vas, naći ćete podršku u ženama koje se isto tako osećaju. To mogu biti vaše prijateljice, koleginice ili nepoznate žene na forumima i društvenim mrežama, na koje možete naići tražeći informacije na internetu. Takođe, možete dobiti i adekvatne medicinske saveta, mada potraga za lekarom koji ide ukorak sa zdravstvenim trendovima u kojima je menopauza prihvaćena i ispravno shvaćena, može biti naporna.
Za mnoge žene, preuzimanje odgovornosti znači odluku da posmatraju menopauzu kao prirodnu tranziciju i da ukažu svoje poverenje prirodi, u svakom smislu. To uključuje istraživanje raznih prirodnih sredstava koja olakšavaju simptome menopauze, usvajanje prakse svesnosti kao načina upravljanja mentalnim i emocionalnim stanjem, negovanje uverenja da prirodne procese treba prihvatiti i poštovati. Menopauza je prirodna i nije nešto što se može izlečiti, ali njene neprijatne i uznemirujuće prateće pojave se mogu ublažiti.
Tražite odgovore na sve načine i na svim nivoima – vreme je da uzmete stvari u svoje ruke i učinite sve što će vam pomoći da se lakše krećete kroz ovaj osetljiv životni period.
Pročitajte i ovo: Vi i vaš fantastičan um – psiha u menopauzi
Prednosti menopauze kroz prihvatanje mudrosti
Menopauza nastupa u periodu života kada ste na najboljem mestu – vreme je za preuzimanje vlasništva nad svojim iskustvima i mudrošću koju ste stekli. Možete se zauzeti za sebe sa punim pravom i autoritetom, slaviti svoju autentičnost i deliti svoju mudrost sa drugima.
Možete prestati da se borite da zadržite mladost i prihvatiti raskoš srednjih godina u svakom smislu – telesnom, emocionalnom, psihološkom, duhovnom. Možete, po prvi put, iskusti pun opseg slobode da se fokusirate na svoje samopoštovanje, samoprihvatanje, samovrednovanje i samosaosećanje. Duhovne, psihološke i emocionalne prednosti menopauze omogućavaju vam da posmatrate sebe i svoj život iz široke perspektive i utemeljite svoj identit u novoj životnoj fazi, kada najzad sebi možete dozvoliti – da najviše volite sebe.
Možete otpustiti decenije provedene u otkrivanju onoga što možete i želite da budete i posvetiti se negovanju onoga što jeste – samouverenja, mudra žena, koja ste postali uz toliko rada na sebi. Budite ponosni, imate sve razloge za to.
U drevnim vremenima menopauza je bila shvaćena kao treće životno doba žene u kome se spajaju životna putovanja – fokus lične moći i mudrosti koja ženu stavlja u poziciju mudre učiteljice, savetnice, sveštenice Mage.
Vaša mudrost je potrebna svetu oko vas – nemojte oklevati da podelite svoje priče i životne lekcije kroz blogove, objavljivanje knjige, mentorstvo mlađim ženama i druge oblike vođstva i podučavanja.
Udobnost u sopstvenoj koži
Za vama su godine nastojanja da prihvatite sebe i svoje telo – srednje doba je vreme da konačno otpustite sujetu i komplekse koji idu uz nju i oslobodite se društvenog i kulturnog pritiska mladosti i cenite ono što imate, u kakvom god obliku bilo. Višak kilograma, celulit, bore – nisu vaši neprijatelji, već životni trofeji. Nikoga više ne pokušavate da očarate, ni sa kim se ne upoređujete – telesnost postaje najvažnija kroz aspekt održavanja dobrog zdravlja. Cenite svoje telo koje vas je dobro služilo i brinite o njemu, jer još treba da vam služi. Prednosti menopauze uključuju dozvolu da budete sebični sa svojim vremenom, nervima i zdravljem – briga o sebi je na prvom mestu, a vaše služenje porodici i deci odlazi u drugi plan.
Vreme je da usvojite zdrav način ishrane, ne zato što želite da smršate, već zato što želite sebi da obezbedite najbolje izvore energije. Da prevaziđete loše navike (prestanete da pušite, kasno ležete i malo spavate, konzumirate alkohol, jedete slatkiše) i uvede dobre – nikada nije kasno za pozitivne promene u načinu života, koje uključuju izbalansiranu ishranu, više kretanja, dovoljno sna, pozitivnije okruženje, osnažujuće sadržaje…
Prednosti menopauze za međuljudske odnose
Ako ste počeli da osećate da imate sve manje tolerancije za „gluposti“ – nalazite se na oslobađajućem mestu srednih godina. Osećanje da nemate vremena da se bavite toksičnim ljudima i odnosima, može vas navesti da preispitate sve svoje odnose i napravite najzdraviji izbor.
Radeći to instiktivno ili svesno i namerno, možete primetiti da se vaš društveni krug sužava, ali i da se zatim proširuje, na neočekivane načine. Neka stara prijateljstva će ostati, neka će izbledeti, druga će se intenzivirati. Možete upoznati nove ljude uz koje se osećate podmlađeno i vitalno. I želećete da se okružite ljudima na osnovu samo jednog, suštinskog kriterijuma, a to je nivo prijatnosti koji osećate u njihovom društvu.
Menopauza je veme za evaluaciju i ponovnu procenu, prilika da zastanete i pregledate kvalitet svojih prijateljstava – prigrlite ono što je dobro i vredno, a pustite ono što nije. Osvojili ste puno pravo da odbacite sve toksične veze i da prestanete da tolerišete sva sopstvena ponašanja koja vam štete. Vreme je da mirno i sa sigurnošću naučite da govorite NE i postavite granice svima koji čine da se osećate loše, oduzimaju vam energiju i troše vaše dragoceno vreme.
Prigrlite prednosti menopauze i očistite svoj život, svoj mentalni i emocionalni prostor od svih negativnosti od kojih se možete udaljiti – prestanite da udovoljavate ljudima i radite ono što je najbolje za vas, bez izvinjenja i opravdanja. Pred vama je još mnogo vremena, koje možete provesti na kreativan, produktivan i ispunjavajući način, ako tako odlučite i tome se posvetite.
Pročitajte i ovo: Prihvatanje i prilagođavanje: Kako menopauza utiče na naše mentalno zdravlje
Naslovna fotografija: unsplash.com
Brankica Milošević