Roditelji i detinjstvo na internetu

Šta ako je vaše dete upućenije u tehnologiji od vas? Šta ako se bolje snalazi sa mobilnim telefonom, instaliranjem aplikacija, pretraživanjem na internetu, upotrebom računara? Da li to treba da vas uplaši? Da li zbog toga mislite da ne treba da se bavite detetovim aktivnostima u virtuelnom svetu? Ne treba da znate šta dete radi na internetu i društvenim mrežama? Ili je to samo izgovor pojedinih roditelja? 

Internet i društvene mreže su realnost naše dece i ništa konstruktivno nećete postići ako se borite protiv njih. Protiv čega se tačno borite? Internet je fenomenalna stvar koja je našem društvu u celini donela napredak. Internet nije ni dobar ni loš – pitanje je samo da li se koristi na dobar ili loš način, i to imajte na umu. Više treba da se pozabavite pitanjem u kom trenutku je mudro dozvoliti detetu da počne da koristi benefite virtuelnog prostora, a uskoro ćemo se baviti i tom temom.  

Na jednom od webinara o bezbednosti dece na internetu koje sam držala za roditelje, zabrinuta mama je prokomentarisala: Zna više od mene o računarima i telefonima, skoro me je i sramota! Kao da je rođena sa mobilnim telefonom u ruci. Nije jedini roditelj koji tako misli! Nema razloga da vas bude stid ako se vaše dete bolje snalazi sa spravicama. Činjenica je da roditelji moraju da stiču naknadno znanje o internetu koje njihova deca već imaju. Ne, ne treba biti uplašen jer su deca IT pismenija od svojih roditelja, ali treba biti zabrinut ako ne želimo da posvetimo pažnju i usmerimo decu da pravilno koriste virtuelni prostor. Dete svakako sve zna oko telefona, instaliranja igrica, gledanje videa, aktivnosti na društvenim mrežama – zna jer su mu roditelji dali telefon u ruke. Možda je videlo od njih, a možda su dečja radoznalost i način razmišljanja doprineli lakoći sa kojom se snalaze koristeći nove tehnologije. 

Pročitajte i ovo: Roditelj odraslog deteta – posmatrač, slušalac, svedok

Naša deca rađaju, žive, odrastaju, sazrevaju, pa donekle i formiraju kao ličnosti u digitalnom dobu, a sve češće su njihove prve igračke tableti i telefoni, ili bar predmet njihovog interesovanja. Stoga i ne čudi što je veliki broj njih snalažljiviji u upotrebi novih tehnologija od svojih roditelja. 

Ne postoji analogno i digitalno roditeljstvo – postoji samo roditeljstvo, a želja svakog roditelja je da uradi maksumum da svoje dete osposobi za svet i usmeri na pravi put. To važi i za virtuelni i za stvarni život jer se oba prepliću u velikoj meri. Od trenutka kada dete počne da pokazuje interesovanje za tablet, pametni telefon, računar i internet, roditelji bi trebalo da počnu sa objašnjavanjem da se sve što je dete naučilo o bezbednosti, takođe odnosi i na digitalni svet. Sredstva se menjaju, ali pretnje ostaju iste. Ako je deci jedna od prvih pravila o bezbednosti ne pričaj sa nepoznatim ljudima na ulici, paralelno se mora i objasniti i pravilo ne komuniciraj sa nepoznatim ljudima na internetu.

Da li treba da nas plaši što su deca IT pismenija od svojih roditelja? Ne. Ovo je vek interneta i novih tehnologija i deci su potrebna IT znanja i razvijene digitalne veštine za budućnost. Roditelje ne treba da bude stid ako se njihovo dete bolje snalazi sa spravicama. Činjenica je da roditelji moraju da stiču naknadno znanje o internetu koje njihova deca već imaju. 

Ali, činjenica da je vaše dete rođeno u digitalom dobu ne znači da je ono kompjuterski šef u vašem domu niti da ga treba pustiti da se samo snalazi u virtuelnom prostoru. Umeće, ili veština korišćenja interneta, računara, tableta, pametnih telefona, nije isto što i razumevanje uticaja radnji i akcija koja deca preduzimaju na mreži. Deca ne razumeju uvek koje sve potencijalne opasnosti mogu da se dese. Kao roditelj treba da znate kako da iskontrolišete situaciju u slučaju da deca naiđu na nešto njima nepoznato, neprikladno ili štetno.

Pročitajte i ovo: Dilema roditelja: Možemo li verovati rođenoj deci?

Veliki broj roditelja se zbog sopstvenog neznanja i neiskustva u oblasti kompjutera oseća nesigurnim i nemoćnim, pa o tome i ne razgovaraju sa svojom decom. Osećaju se prilično bespomoćnim, jer ne znaju šta treba uraditi. Аli to ne umanjuje značaj razgovora koji treba da obavite sa svojim detetom o bezbednom korišćenju tehnologija.

Sviđalo se to nama ili ne, činjenica je da se naša deca rađaju, žive, sazrevaju, obrazuju u digitalnom dobu i da su tehnologije sastavni deo njihovog života od detinjstva. Otuda i naziv digitalni urođenici. Od roditelja se ne očekuje da budu IT genijalci, ali ono što svaki roditelj može da uradi je da pročita na internetu osnovna pravila korišćenja računara, društvenih mreža, da ode na neko od predavanja na ovu temu ili da popriča sa drugim roditeljima kakva su njihova iskustva. Postoje i edukativni spotovi i emisije na Jutjubu koji mogu da vam pomognu da lakše ovladate osnovama korišćenja uređaja koje vaša deca koriste. I veoma je važno da roditelji na otvoren i iskren način deci prezentuju kako da koriste nove tehnologije. Deci je i za realan i virtuelan svet potrebna pomoć roditelja i njihovo usmeravanje. Možda su današnja deca digitalno pismenija, ali vi imate i životnu mudrost na svojoj strani – ne zaboravite to! 

Fotografija: WANNABE Media

Katarina Jonev, stručnjak za bezbednost dece na internetu, autor knjige .,Bezbednost dece na internetu – vodič za roditelje” .