Probudite seksualno samopouzdanje – kanališite svoju unutrašnju Samanthu Jones

Samantha Jones, najprovokativnija od četiri prijateljice iz neprevaziđene serije Sex & the City, otelovljuje seksualno samopouzdanje lavice i njene replike se i dalje citiraju, kao podrška i smernice ženama. Jedna od njih glasi „kakav si u krevetu, takav si i u životu“ i najpribližnija je domaćoj poslovici „kakav na jelu, takav na delu“.

Gledali smo kako sve junakinje kultne serije razvijaju svoje ličnosti i seksualno samopouzdanje, prolazeći kroz razna iskustva i krize, uključujući i ozbiljnu bolest sa kojom se Samantha nosila, koja ju je duboko uzdrmala kao ženu i koju je hrabro prebrodila, prihvatajući svoju ranjivost i doživljavajući lični rast.

Da biste probudili svoju unutrašnju Samanthu, potrebno je da negujete dobar osećaj za sebe, da se osećate udobno u svom telu, da poznajete svoje potrebe i želje i da možete da ih prenesete partneru.

Šta znači imati seksualno samopouzdanje

Biti seksualno samouveren je osećaj koji nosite u sebi, to znači da poznajete svoje granice i da znate da ih iskomunicirate. Ali, ono takođe zavisi od iskustva i zrelosti i može varirati – u jednoj situaciji možete imati seksualno samopouzdanje, a u drugoj ne. Ili ga možete imati u jednoj fazi života, a u sledećoj ono može biti poljuljano – ne postoji u kontinuitetu i tokom života, stalno ga iznova otkrivate i gradite.

Ipak, postoji jedna konstanta – seksualno samouverene osobe znaju da zaslužuju zadovoljstvo i nije im neprijatno da traže ono što žele i što im je potrebno, kao i da postavljaju i komuniciraju granice oko onog što žele i ne žele da rade. Isto tako, stalo im je do želja i granica partnera i spremni su da se maksimalno uključe i fokusiraju na senzacije i uzbuđenje, da „izađu iz glave“ i fokusiraju se na svoje zadovoljstvo.

Imati seksualno samopouzdanje je slično kao imati poverenje u bilo koji drugi aspekt svog života – trebalo bi da osećate da imate prava da kažete partneru šta volite, a šta ne, da probate nove stvari, da kažete „ne“ da uživate u sebi i da se osećate prijatno u svojoj koži.

Ako se ne osećate tako, važno je da shvatite zašto – strah, anksioznost i stid igraju bitnu ulogu, kada je u pitanju manjak seksualnog samopouzdanja. Ta osećanja mogu biti povezana sa strahom od trudnoće ili infekcije, nedostatkom iskustva ili sa lošim iskustvima i traumama. Te situacije i osećanja mogu biti duboko ukorenjene u nama i predstavljati prepreku seksualnom samopouzdanju i zadovoljstvu.

Pročitajte i ovo: Šta je seksualna energija – i kako vam može promeniti život

Kako da povećate svoje seksualno samopouzdanje

Povećanje seksualne samouverenosti može uključivati preokretanje prethodno neuspešne situacije u uspešnu, što zahteva pozitivno pojačanje i sigurno okruženje. Jedan od načina da steknete više samopouzdanja je da verujete partneru i da se osećate bezbedno.

Istražite sebe kao seksualno biće sami – posvetite se upoznavanju svog tela, kako biste se udobnije osećali u svojoj koži. Zapazite ono što vam se sviđa na vašem telu, ono od čega se osećate dobro, kao i ono što vam ne prija. Ako ne znate šta vas uzbuđuje, partneru će biti mnogo teže da shvati kako da vam pruži zadovoljstvo. Kada dobro poznajete svoje telo i svoje želje, to vam daje početnu tačku za komunikaciju sa partnerom.

Povezivanje sa svojim telom podstiče i vežbanje, plesanje, nošenje seksi donjeg veša – i sve što čini da se osećate seksepilnije. Takođe su od pomoći i vežbe svesnosti, kako biste povećali fokus i prisutnost u trentuku i predali se senzacijama i seksualnim aktivnostima, umesto da brinete kako izgledate i kako se ponašate.

Razgovor sa partnerom o tome šta želite i šta vas uzbuđuje je od najveće važnosti – partner ne čita misli i ako želite da se osećate dobro tokom seksualnog iskustva, morate mu reći ili pokazati (vodite njegove ruke i telo) šta želite da radi. Kada preuzmete inicijativu i usmerite akciju u željenom pravcu, vaša samosvest i samopouzdanje počinju da se bude i osnažuju.

Nije lako komunicirati sa partnerom, ako ste uslovljeni da o intimnosti i seksu razmišljate kao o nečemu o čemu se ne govori – ako ste duboko u sebi uvereni da je seks „prljav“ i „sramotan“, vaše seksualno biće je ućutkano i sputano i teško ćete ga navesti da progovori i izrazi se. Razmislite o tome da razgovarate sa nekim ili da krenete na terapiju, kako biste radili na tome i vremenom izgradili više samopuzdanja.

Seksualni terapeut vam može pomoći da dođete do uzroka svojih problema, bilo da nemate seksualni život kakav želite, ili se nosite sa traumom, ili prosto nemate dovoljno (pozitivnog) iskustva. Kada razmišljate o tome da li treba da idete na terapiju sami ili u paru, uzmite u obzir da postoje neke individualne stvari (i kod vas i kod partnera), na kojima svako treba da radi, kao i neke zajedničke, gde treba oboje da se uključite. Pridruživanje nekoj onlajn grupi može biti korisno iskustvo – pronalaženje zajednice u kojoj možete razgovarati o svojim osećanjima i iskustvima, predstavlja veliku podršku na putu do seksualnog samopouzdanja. Drugi mogu da kažu i podele nešto što će vama doneti uvide i obrnuto – kad počnete da govorite o svojim problemima i osećanjima, otkrivate da niste sami u tome i da ima puno onih koji vas razumeju, ili koji su pronašli načine da prevaziđu tačke u kojima ste trenutno zaglavljeni.

Seksualna samouverenost može se menjati sa godinama

Vremenom i iskustvom seksualno samopuzdanje raste – smanjuje se pritisak da ugodite drugima, a povećava fokus na sebe, lakše se identifikuju i verbalizuju sopstvene želje i potrebe. Godine donose više slobode i spontanosti i generalno više samopouzdanja u svim životnim aspektima. Žene starosti preko 50 godina često pronalaze sopstveni izvor samopouzdanja i razvijaju ličnu filozofiju i pogled na sebe i život, koji je rasterećen stvari o kojima brinu mlađe žene, njihovi ciljevi su prizemljeniji i manje ambiciozni, one nemaju potrebu da se dokazuju ni sebi, ni bilo kom drugom i stoga su opuštenije, povezanije sa sobom i posvećenije uživanju.


Međutim, sa godinama dolaze drugi izazovi koji mogu narušiti seksualno samopouzdanje. Mnoge žene u menopauzi iskuse neku vrstu seksualne disfunkcije povezane sa hormonskim promenama, a samouverene žene preuzimaju odgovornost i nastoje a učine ono što je potrebno, da bi povratile nivo seksualnog zadovoljstva koje zaslužuju (bilo da se radi o uzimanju hormona ili upotrebi lubrikanata). Uspešno nošenje sa izazovima starenja može povećati vitalnost, a sa njom i seksualnu samouverenost.

Zašto je važno biti seksualno samouveren

Samopouzdanje u krevetu je važno, jer podržava našu sposobnost i potrebu za intimnošću i povezanošću i utiče na učestalost seksa. Mnogi parovi, koji sa vremenom sve ređe imaju odnose, posle seksa imaju osećaj da bi to trebalo češće da rade i da ne znaju zašto su zapostavili taj deo svog odnosa. Seks obnavlja energiju i sve deluje lakše, bolje i prijatnije, posle seksa sa bliskom osobom.

U tradicionalnom, patrijarhalnom shvatanju, seksualno samopouzdanje je viđeno kao promiskuitetno, ali u savremenom svetu je prepoznato kao deo ukupne stabilnosti i zdravlja ličnosti. Važno je da budete samouvereni gde god da ste – u krevetu sa partnerom, ili na radnom mestu, sa kolegama i šefovima, kako biste mogli da tražite i dobijete ono što zaslužujete i što vam je potrebno da biste bili zadovoljni.

Pre svega, seksualno samopuzdanje znači da je manje verovatno da ćete imati seks koji ne želite, odnosno, da je verovatnije da ćete iskusiti intimnost i zadovoljstvo koje želite.

Pročitajte i ovo: Načini da se prilagodite promenama u menopauzi i održite zadovoljavajući seksualni život

Naslovna fotografija: instagram.com/samanthajonespr

Brankica Milošević