Kako da prepoznate (i pobedite) sezonski afektivni poremećaj

Osećate nedostatak energije, plače vam se, teško vam je da ustanete ujutru, žudite za ugljenim hidratima i ne druži vam se sa ljudima? Ako vam bilo šta od ovoga zvuči poznato, možda imate sezonski afektivni poremećaj. Procenjuje se da jedna od 15 osoba pati od nekog oblika ovog poremećaja.

Ovom poremećaju doprinose kraći, mračniji dani jeseni i zime. Smatra se da nedostatak sunčeve svetlosti onemogućava da hipotalamus radi ispravno, što dovodi do povećane proizvodnje hormona melatonina koji izaziva pospanost i smanjene proizvodnje hormona sreće – serotonina. Ovaj poremećaj je četiri puta češći kod žena. Smatra se da je to povezano sa cikličnim lučenjem ženskih polnih hormona, estrogena i progesterona.

Kako da pobedite sezonski afektivni poremećaj

Zdrava ishrana je ključna

Možda zvuči očigledno, ali jesti dobro izbalansiranu, hranljivu ishranu je od suštinskog značaja za pomoć telu da se vrati u najbolje stanje. Oni koji pate od simptoma sezonskog afektivnog poremećaja znaće da će to neće biti lako, jer se vašem telu traže ugljeni hidrati i šećer – ali konzumiranje takve hrane samo će dovesti do još veće želje za njom, zahvaljujući naknadnom snižavanju šećera u krvi ubrzo nakon jela. Jedite voće bogato vlaknima poput banana i jabuka, orašastih plodova, pasulja, integralnih žitarica i povrća poput brokolija i lisnatog povrća. Takođe bi trebalo da dodate hranu bogatu proteinima da biste sprečili želju za šećerom.

Uzimajte vitamin D

Uzimanje suplementa vitamina D je od suštinskog značaja. Studije sugerišu da bi trebalo da uzimamo dodatke vitamina D od najmanje 600 IU dnevno. Vitamin D je do pre samo desetak godina spominjan kao “sunčev vitamin” koji je značajan za poboljšavanje imuniteta.

Šetajte

Kombinovanje sunčeve svetlosti – ili jednostavno prirodne svetlosti – sa šetnjom napolju može učiniti čudo za vaše raspoloženje. Osim što ćete podstaći telo da poveća proizvodnju vitamina D, takođe ćete smanjiti stres, anksioznost i visok krvni pritisak. Ako ste veći deo dana zatvoreni u kancelariji, obavezno iskoristite sve pauze i potrudite se da budete kraj prozora, da biste bili na izvoru svetlosti. Možete praktikovati i tihu šetnju.

pexels.com

Uključite aromaterapiju u svoj dan

Eterična ulja mogu vam pomoći da podignete raspoloženje. Odvojite trenutak pod tušem sa odličnim uljima za kupanje i tuširanje. Uživaćete i opustiti se.

Vežbajte

Povećanje broja otkucaja srca pokreće proizvodnju endorfina koji poboljšavaju raspoloženje, pomaže vam da se oslobodite stresa i generalno čini da se osećate spremnima za mnogo toga.

Probajte jogu

Restorativni položaji joge, u kombinaciji sa vizuelizacijom i radom na disanje, mogu da poprave raspoloženje i daju ljudima pravi osećaj osnaživanja. Joga generalno pomaže ljudima koji pate od sezonskog afektivnog položaja da shvate  da će njihova anksioznost i tuga proći i da nisu trajna stanja svesti. Joga daje ljudima osećaj slobode i ravnoteže.

Preporučujemo da isprobate dečiju pozu, ležeći pod pravim uglom sa nogama uza zid, sa gomilom ćebadi ispod karlice, ili ležeći sa podupiračem postavljenim uzdužno niz gornji deo leđa, stopala pritisnuta zajedno i nogu sa strane.

Družite se

Budite druželjubivi, čak i na daljinu. Planiranje večeri ili popodnevnog razgovora sa prijateljem – čak i telefonom ili preko Zoom-a – može biti odličan način da date strukturu svom danu i izbegnete usamljenost i negativne misli ili osećanja.

Razgovarajte sa profesionalcem

Pošto je sezonski afektivni poremećaj problem mentalnog zdravlja, uvek je najbolje razgovarati sa svojim lekarom. Ne samo da mogu da procene da li je u pitanju baš taj poremećaj od kojeg patite ili neki drugi oblik, već mogu da testiraju i stvari kao što je nedostatak vitamina D. KBT terapija može biti od pomoći.

Pročitajte i: Aktivnost koja zahteva samo 15 minuta svakog dana – a ima brojne koristi za zdravlje

Naslovna fotografija: pexels.com
Marina Puzić