Praktični načini da prevaziđete tugu i gubitak
Tuga i gubitak imaju različite oblike, a sa godinama su sve češći – i nikada se ne naviknete. Prosto, čovek se ne može ispraksovati da bude manje tužan, samo zato što to nije nov osećaj i što je tugovao i ranije. Tuga je uvek nova, ali ima tendenciju da se povezuje sa ukupnim iskustvom tugovanja i preboljevanja, tako da, iako ne možete osećati manje intenzivno, možete bolje i konstruktivnije tugovati.
Obrada tuge može potrajati izvesno vreme i može se sprovoditi kroz razne rituale. Mnogi tvrde da tugu nikada zapravo ne prebolite, već samo naučite da živite sa njom, dok drugi ističu da je tuga osećanje koje oplemenjuje, jer je to čista emocija, koja dolazi iz dubine bića. I verovatno su i jedni i drugi u pravu, ali svi možemo pokušati da se nosimo sa svojim osećanjima na najbolji način.
Bez obzira da li ste izgubili blisku osobu ili se bitna veza prekinula, osećaj gubitka je uvek povezan sa tugom, a sveža rana pulsira i zahteva da joj posvetite pažnju, da uložite vreme i energiju u njeno isceljenje. Možda izvesno vreme nećete želeti ništa da preduzmete. Možda nećete hteti da se udaljite od svog bola, naročito ako ste nekog izgubili – možete strahovati da otpuštanjem šaljete onog koga više nema u zaborav, možete se plašiti da ćete zaboraviti boju njegovog glasa, smeh i izraze lica, ali znajte, to se neće desiti. Bol gubi oštrinu, tuga smanjuje intenzitet, a sećanja ostaju živa i sveža, uvek, jer su zasnovana na onome što ste kod nekog voleli, što vas je povezivalo, čemu ste se divili i što ste sa njim delili.
Ako ste se već suočavali sa gubitkom, onda to znate i to iskustvo će vam pomoći – vašem oplakivanju gubitka nije potreban strah od zaborava i možete se prepustiti sirovim osećanjima bola i tuge. I taj period može potrajati, koliko god je potrebno da se isplačete, ožalite i osetite da ste spremni da nastavite sa svojim životom. A kada osetite da ste spremni, počnite sa stvaranjem prostora za nova osećanja i proživljavanja.
Praktični načini da se tuga ublaži
Napišite pismo
Pismo može biti upućeno bivšem partneru ili prijatelju, osobi koja je živa, ali sa kojom ste prekinuli odnos, kao i nekome ko je otišao van domašaja ovozemaljskih osećanja. Ovo je siguran način za emotivne izlive koje možete zadržati u privatnosti, a to znači – napišite sve što vam leži na srcu, bez cenzure i uobličavanja, bilo da izražavate žaljenje, optuživanje ili se pitate kako ćete živeti bez te osobe.
Kada tuga popusti, mogu se pojaviti iznenađujuće žestoka osećanja besa i ljutnje, možete osećati da vas je druga osoba izdala i napustila, čak i ako više nije živa i može vam se učiniti užasno i neprikladno što imate takva osećanja – kao da je neko namerno umro da bi vas povredio i doveo u nemoguću situaciju, kao da je prekršio dogovor i napustio vas. Ali to su normalna osećanja, sa kojima se ljudi često suočavaju kada dožive gubitak (i svi su zaprepašćeni što se tako osećaju). Napišite u tom pismu i sve zbog čega ste tu osobu cenili, šta vam je značila u životu i zbog čega će vam najviše nedostajati.
Spalite to pismo – bukvalno
Malo magije ne može da škodi – vatra simbolizuje pročišćenje, a ovaj mali ritual znači da otpuštate sva osećanja, sav teret, da se opraštate i spremate da krenete dalje. Vaša tuga se smanjila i spremni ste da je u najvećoj meri zamenite lepim sećanjima, spremni ste da prihvatite da će vam druga osoba uvek nedostajati i spremni ste da osećate i druga osećanja. Učinite to na otvorenom prostoru, u prirodi ili sopstvenom dvorištu – iskopajte malu i plitku rupu u zemlji, stavite pismo u nju (možda i neki predmet koji je pripadao osobi za kojom tugujete) i zapalite ga.
Možete izgovoriti obredne reči, kao što su „nosila sam ovu težinu predugo i sada sam spremna da je pustim“, ili „neka majka priroda sada koristi ovu energiju za rast“… Ako spaljivanje pisma (predmeta) nije bezbedno ili ekološki prihvatljivo, možete ga zakopati, simbolični, ali i energetski efekat je isti – sahranjivanje prošlosti i oslobađanje energije tuge i žaljenja.

Haljina: XYZ Elisabetta Franchi, Torba: Cortefiel
Pročitajte i ovo: Načini na koje osećanja mogu poboljšati vaš život
Dozvolite da vas tuga obuzme
Nemojte se boriti protiv tuge, jer ćete izgubiti, a možete podleći nezdravim načinima da otupite i anestezirate svoja osećanja. Radije se hrabro sa njima suočite, pustite da vas savladaju i preplave, čak i kada to nije samo tuga, već i negativna osećanja koja vas iznenađuju ili ih se stidite. Ne morate kulturno tugovati – niko to ne očekuje od vas. Dozvoljeno vam je da budete primitivni koliko god vam je potrebno, da naričete i čupate kosu, udarate se u grudi i bacate na pod. Dozvoljeno vam je da besnite i zapomažete, dok se ne srušite iscrpljeni. Niko vam neće zameriti ako vaša tuga nije dostojanstvena, sa čipkanim velom i crnim rukavicama – slobodno može biti dronjava, ogoljena i pocepana, baš onakva kakvo je i vaše ranjeno srce. Naricanje, oplakivanje, glasno i burno izražavanje emocija, sve dok imate snage, može delovati katarzično, donoseći malo smirenja i oslobađanja od težine gubitka i tuge koju jedva podnosite.
Ako sebi pružite malo saosećanja i dozvolite sebi da osetite emocije kako biste ih izlečili, lakše ćete otvoriti put da krenete dalje.
Tuga bledi vremenom – budite strpljivi
Vreme, u ovom slučaju, radi za vas. Ne možete da promenite ono što se dogodilo, ali vremenom ćete to sve više prihvatati. Dajte sebi vremena – koliko god vam je potrebno. Budite strpljivi i empatični prema sebi. Tuga može biti zdrava, kada dopustite osećanjima da osciliraju u svom ritmu plime i oseke. Vremenom će plima biti trajati sve kraće, a oseka sve duže i bol će se brže povlačiti i ostavljati vas manje iscrpljene, zamišljene, neutešne. Duša i telo se prirodno isceljuju kada ne pokušavate da potiskujete osećanja i da ubrzate iscenjenje.
Oprostite se
Ako niste imali zatvaranje, možda ga nikada nećete ni imati i moraćete sami da ga stvorite, jer će vaša tuga i bol uvek biti praćene frustracijom. Morate oprostiti sebi što niste učinili sve što ste mogli (ili bar tako mislite), što ste propustili da nešto kažete ili uradite, kao i da oprostite drugoj osobi što nešto jeste ili nije rekla ili uradila, ili vam nije pružila priliku za opraštanje i zatvaranje. Kada vreme počne da pokazuje efekat i tuga da bledi, a bol postane manje oštar, možete sami završiti ono što je ostalo nezavršeno i nedorečeno.
Ritual pisanja i spaljivanja pisma vam može pomoći da napravite zatvaranje, ali možete se oprostiti i vođenjem zamišljenih razgovora u kojima možete reći drugoj osobi ono što ste želeli da zna, a niste imali prilike da joj kažete, kao i sve ono zbog čega ćete se osećati bolje i što će vam olakšati dušu. Možda ćete želeti da zapalite sveću i tamjan, da bi to opraštanje bilo simboličnije i upečatljvije.
Zasadite drvo
Gde je kraj, tu je i novi početak, gde su smrt i gubitak, tu je i život i rast – zasadite drvo i gledajte kako raste, to je najlepši i najadekvatniji spomenik nekome ko više nije deo vašeg života, ali je deo vas i prirode. Pokrenite točak života i posmatrajte kako kruži, lagano i neumitno – to je način na koji tuga oplemenjuje život i donosi mudrost.
Tuga je prirodan odgovor na gubitak, bilo to po izboru ili ne. I može biti tako teška i strašna da želimo da je odgurnemo ili se od nje sakrijemo, ali to je samo potiskuje i navodi da se reflektuje kroz druge delove naših života i akcija. Umesto toga, osećanje i prihvatanje tuge je najbolji način da se iscelite.
Pročitajte i ovo: Kako da pronađete isceljenje posle životnih slomova i gubitaka
Naslovna fotografija: WANNABE Media
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.